Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ściany trójwarstwowe

Opracowanie: Grażyna Rudolf, Wiesław Rudolf, Iwona Szczepaniak
Murowanie ściany jednowarstwowej - Fot. Grzegorz Otwinowski

Ściany trójwarstwowe są zbudowane z dwóch warstw muru - zewnętrznej i wewnętrznej oraz ułożonej między nimi warstwie ocieplenia.

Każda z warstw ściany pełni odrębną funkcję:

- nośna grubości 15-30 cm (przeważnie wystarczy 18-20 cm) - musi być wytrzymała, żeby przenieść obciążenia; muruje się ją z ceramiki, betonu komórkowego, silikatów lub keramzytobetonu;

- ocieplająca grubości 8-15 cm, z wełny mineralnej lub styropianu - ogranicza straty ciepła;

- elewacyjna (zwana też osłonową) grubości 8-12 cm - chroni ocieplenie przed uszkodzeniami i wpływami atmosferycznymi; można na nią użyć cegieł niewymagających tynkowania - silikatowych i klinkierowych - lub płyt kamiennych.

Ciepła ściana trójwarstwowa wcale nie musi być gruba - jeśli się odpowiednio zestawi materiały, może mieć grubość nie większą niż 40 cm.

Izolacyjność cieplna ścian trójwarstwowych

Podobnie jak ściany dwuwarstwowe, także i trójwarstwowe muszą mieć współczynnik przenikania ciepła U nie wyższy niż 0,3. Jeśli mają masywną warstwę nośną, będą bardzo dobrze akumulować ciepło.

Wykonanie ścian trójwarstwowych

Jednoetapowo. Jednocześnie wznosi się wszystkie trzy warstwy. Dobrze więc, aby wysokość elementów w ścianie nośnej była taka sama jak w elewacyjnej lub była jej wielokrotnością. Ułatwi to poprawny montaż kotew łączących obie ściany.

Dwuetapowo. Najpierw muruje się warstwę nośną i dopiero po przykryciu domu dachem mocuje ocieplenie i wznosi warstwę elewacyjną. Sposób ten jest kosztowny, więc stosuje się go rzadko. Bywa polecany, gdy ociepleniem jest wełna mineralna, a elewacja - wznoszona z cegły klinkierowej, wymagającej starannego spoinowania.

Murowanie. Zależnie od materiału ściennego wybranego na warstwę nośną, muruje się ją na grube lub na cienkie spoiny.

Ocieplenie. Powinno być ułożone na całej powierzchni ścian - bez przerw, gdyż miejsca bez ocieplenia mogą stać się mostkami termicznymi.

Kotwienie. Warstwa elewacyjna musi być połączona z warstwą nośną kotwami ze stali nierdzewnej, rozmieszczonymi w co drugiej lub w co trzeciej spoinie poziomej, w rozstawie co 50 cm. Kotew nie powinno się wyginać, więc materiały na ściany trzeba dobrać w taki sposób, aby spoiny poziome w obu warstwach były na jednakowej wysokości.

Wykończenie. Warstwa elewacyjna może być przeznaczona do tynkowania (np. z cegły dziurawki) albo stanowić gotowe wykończenie (np. ze starannie wyspoinowanych cegieł klinkierowych).

Czytaj także:

Ściany jednowarstwowe - mur bez wełny i styropianu



Ściany dwuwarstwowe



Materiał na ściany



Materiał na ściany - ceramika zwykła



Materiał na ściany - ceramika poryzowana



Materiał na ściany - beton komórkowy



Materiał na ściany - silikaty



Materiał na ściany - keramzytobeton



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ściany dwuwarstwowe
Ściany zewnętrzne
Ściany jednowarstwowe - mur bez wełny i styropianu

Skomentuj:

Ściany trójwarstwowe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej