Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ściany zewnętrzne

red.

Ściany zewnętrzne przenoszą obciążenia z dachu i stropów na fundamenty. Izolują wnętrza domu przed zimnem, opadami i hałasem z zewnątrz.

budowa domu,ściany zewnętrzne
Ściany z betonu komórkowego
Fot. archiwum redakcji
Najpopularniejsze materiały do budowy ścian to ceramika (tradycyjna i poryzowana), beton komórkowy, silikaty i keramzytobeton. Ocieplenie robi się z wełny mineralnej lub styropianu. Ściany można wymurować jako jedno-, dwu- lub trójwarstwowe.

Jednowarstwowe to ściany bez ocieplenia, zbudowane z bardzo ciepłych bloczków lub pustaków. Szybko się je buduje, ale potrzebna jest doświadczona ekipa.

Dwuwarstwowe to ściana nośna i ocieplenie, wykończone na mokro tynkiem cienkowarstwowym lub na sucho - okładziną elewacyjną. Są łatwe do zbudowania i stosunkowo niedrogie; obecnie jest to najpopularniejsza technologia.

Trójwarstwowe to ściana nośna, ocieplenie i ściana osłonowa (elewacyjna). To technologia trudna i często najdroższa, ale takie ściany są solidne i odporne na uszkodzenia.

Ściany zewnętrzne warto budować cieplejsze niż tego wymagają polskie przepisy budowlane. Pogrubienie warstwy wełny lub styropianu pozwoli niewielkim kosztem (rzędu 10-20 zł/m2) obniżyć współczynnik przenikania ciepła U z przepisowego 0,3 do 0,20-0,15, dzięki czemu zapewnimy sobie na wiele lat niższe rachunki za ogrzewanie.

Zobacz także:

Z czego i jak murować ściany zewnętrzneZ czego wybudować dom? - różne techniki budowyOcieplenie i wykończenie ścian zewnętrznychZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ściany zewnętrzne