Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Formalne zakończenie budowy

red.
Formalności budowlane

Kto przenosi się do domu wybudowanego lub zmodernizowanego na mocy pozwolenia na budowę, musi przedtem zawiadomić urząd gminy o zakończeniu budowy, a jeśli pozwolenie na budowę zawierało taki wymóg - uzyskać pozwolenie na użytkowanie domu.

  • Terminy. Zawiadomienie o zakończeniu budowy należy złożyć co najmniej 21 dni przed zamierzonym terminem przeprowadzki.

  • Ile to potrwa? Zawiadomiona o zakończeniu budowy gmina przyśle po 2-3 tygodniach potwierdzenie zgłoszenia domu do użytkowania i wtedy można się wprowadzać.

    Aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie, po wysłaniu zawiadomienia do PIOŚ (Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska), PIS (Państwowej Inspekcji Sanitarnej), PIP (Państwowej Inspekcji Pracy) i PSP (Państwowej Straży Pożarnej), trzeba odczekać 2 tygodnie. Następnie złożyć w gminie podane poniżej dokumenty i odczekać kolejne 2 tygodnie - na ewentualne uwagi. Jeśli nie nadejdą, można się wprowadzać.

  • Opłaty. Nie ma - chyba że w domu jest część przeznaczona na działalność gospodarczą.

  • Kary. Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia budynku do użytkowania lub uzyskania zgody na jego użytkowanie grozi grzywna, którą wymierza powiatowy inspektor nadzoru budowlanego: iloczyn stawki 5000 zł i współczynników wielkości i kategorii budynku.

    Co będzie potrzebne

  • Do zawiadomienia o zakończeniu budowy trzeba dołączyć:

    1) oryginał dziennika budowy,

    2) oświadczenia kierownika budowy:

    - że dom jest zbudowany zgodnie z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę, przepisami i obowiązującymi Polskimi Normami,

    - że doprowadzono do należytego stanu teren budowy, a także - jeśli z nich korzystano - ulicę, sąsiednią nieruchomość, budynek lub lokal,

    3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania,

    4) protokoły badań i sprawdzeń (kominy, gaz),

    5) powykonawczą inwentaryzację geodezyjną.

  • Do wniosku o pozwolenie na użytkowanie - oprócz dokumentów wymienionych w punktach 1-5 - trzeba dołączyć:

    6) kopie zawiadomień wysłanych do PIOŚ, PIS, PIP i PSP, oraz - jeśli w ciągu 14 dni od zawiadomienia nie nadesłały one żadnych uwag:

    7) oświadczenie, że żadna z tych służb nie wnosi zastrzeżeń do użytkowania domu. Zobacz projekty domów z użytkowym poddaszem

  • Udostępnij

    Przeczytaj także

    Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
    Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
    Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

    Polecane

    Adaptacja projektu
    Organizacja w jednym palcu, czyli dziennik budowy
    Dom bez pozwolenia na budowę 2022 - jakie formalności trzeba spełnić?

    Skomentuj:

    Formalne zakończenie budowy

    Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

    Czytaj więcej