Choinka. Jaką choinkę wybrać na Święta?

TEKST: Jolanta Zdanowska ,KJ

Choinka cięta, w donicy, sztuczna, a może zrobiona własnoręcznie - jaką wybrać? Przedstawiamy zalety i wady świątecznych drzewek. Przeczytaj, żeby łatwiej podjąć decyzję.

Choinka

Największą popularnością wciąż cieszą się cięte drzewka. Zwykle pochodzą ze specjalnych plantacji lub z tzw. wycinki pielęgnacyjnej, dlatego kupując je, nie przyczyniamy się do niszczenia lasów. Aby drzewko wytrzymało jak najdłużej, musi być świeżo ścięte. Najważniejszą tego oznaką są błyszczące zielone igły (matowe i zrudziałe zaczną szybko opadać).
 

Choinka przechowywanie

Do ostatniej chwili trzymajmy choinkę w chłodzie, np. na balkonie. W mieszkaniu wstawmy ją do stojaka ze zbiornikiem wody lub do pojemnika z wilgotnym piaskiem. Można też okręcić koniec pnia zwilżoną gąbką. I przede wszystkim umieśćmy drzewko jak najdalej od kaloryfera lub kominka.

Najbardziej popularne drzewka na choinkę

Niekwestionowanym 'choinkowym królem' jest świerk pospolity. Dostępne są też świerki kłujące, zwane srebrnymi (ze względu na niebieskawo-srebrzystą barwę igieł). Są droższe, ale za to trwalsze i mają zgrabniejszy kształt. Najdłużej postoją w domu jodły - cięte wytrzymają w dobrym stanie nawet dwa miesiące. Ostatnio w sprzedaży pojawiły się sosny. Wprawdzie cieszy ich mocny żywiczny zapach, ale niestety dość szybko gubią igły.
 

Choinka na pniu

Ostatnio szalenie modne są choinki wyglądające jakby były szczepione na pniu. Taki efekt można szybko uzyskać przycinając dolne gałązki sekatorem.

Choinka w doniczce

Jeśli zdecydujemy się na drzewko w doniczce, które potem będzie zdobić ogród, pamiętajmy, że nie może ono stać zbyt długo w domu. Zima dla iglaków jest okresem spoczynku w niskiej temperaturze. W ciepłych pomieszczeniach budzą się do życia i zaczynają wypuszczać nowe pędy. Jeśli takie drzewko wyniesiemy na mróz, ma niewielką szansę na przeżycie. Choinkę w pojemniku trzeba więc kupić około 10 dni przed świętami, aby przygotować ją do domowych warunków. Przez tydzień trzymamy ją w temperaturze 5 st. C (np. w garażu lub w piwnicy), a potem na 2-3 dni przenosimy do cieplejszego pomieszczenia (około 10 st. C). W mieszkaniu powinna stać nie dłużej niż 10 dni (najlepiej w temperaturze około 18 st. C), aby nie zdążyła się przebudzić. Podlewamy ją na tyle często, by podłoże było cały czas wilgotne.

Choinka w doniczce po Świętach

Po wystawieniu drzewka na balkon lub do ogrodu należy ocieplić doniczkę, co zapobiegnie przemarznięciu korzeni. Najprościej owinąć ją folią bąbelkową albo wstawić do większego pojemnika, a wolną przestrzeń wypełnić zmiętymi gazetami lub korą. Niestety, często mimo naszych wysiłków drzewka w doniczkach się nie przyjmują. Nieuczciwi sprzedawcy wykopują je bowiem tuż przed świętami i przycinają im korzenie, aby zmieściły się w doniczce. Tak okaleczone nie mają szans na przeżycie. W czasie zakupów warto więc zrobić prosty test: jeśli po wyjęciu drzewka z doniczki ziemia się rozsypuje, prawdopodobnie nie przyjmie się ono w ogrodzie. Korzenie prawidłowo wyhodowanego iglaka tworzą wraz z ziemią zwartą bryłę.
 

Choinka sztuczna

Wybór sztucznej choinki wiąże się z oszczędnościami, bo kupujemy ją raz na kilka lat, oraz ze sporą wygodą - zamiast wpadać w przedświąteczną panikę, sięgamy po prostu na pawlacz. Unikamy też nieustannego wydłubywania igiełek z dywanu. Jednak te argumenty wielu z nas nie przekonują. I nie chodzi wyłącznie o to, że sztuczne drzewka nie pachną... Wyjęte z domowego schowka, a potem umyte lub odkurzone, nie budzą takich emocji jak żywe... Zwolennicy sztucznych choinek uważają, że dzięki nim ratujemy lasy. Zapominają jednak, iż tworzywo, z jakiego są produkowane, będzie się rozkładać nawet czterysta lat.

Zwróć choinkę naturze

W sklepach Leroy Merlin można kupić choinki cięte, kopane i hodowane w donicach. Na specjalną uwagę zasługują drzewka z pełną bryłą korzeniową hodowane w donicach. Drzewka te, o ile będziemy je systematycznie podlewać i przetrzymywać w domu nie dłużej niż 2-3 tygodnie, możemy wiosną posadzić w ogrodzie i cieszyć się ich widokiem przez długie lata.  Jeśli jednak nie mamy ogródka to w tym roku świąteczne drzewka w donicach kupione w Leroy Merlin po świętach będzie można zwrócić do wybranych sklepów.

Akcja pod nazwą „Zwróć choinkę naturze” trwa od 2.01 – do 15.02.2020. Choinki zostaną  przekazane do jednostek samorządowych miast odpowiadających za zieleń miejską i posadzone w parkach, na skwerach i innych miejscach. To dobra informacja dla osób, które aktywnie dbają o środowisko naturalne i pragną  przyczynić się do jego ochrony. Klienci, którzy zwrócą choinkę otrzymają rabat w wysokości 10% na wybrane rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze.

Skomentuj:

Choinka. Jaką choinkę wybrać na Święta?