Wystrój mieszkania, mimo że jest kwestią bardzo indywidualną, coraz częściej podlega surowej ocenie naszego własnego otoczenia. Jest świadectwem smaku oraz gustu mieszkańców.
1 z 10Styl art deco - Fot. Marcin Urban
2 z 10<B>Małgorzata Andryszczyk</B> <BR />Absolwentka Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych. Ukończyła pracownię Tkaniny Artystycznej. <BR />- Uwielbiam wyzwania. Praca jest dla mnie przede wszystkim zabawą i ogromną przyjemnością. Każdy projekt postrzegam jako nowe wyzwanie oraz lekcję dla siebie. Praca projektanta umożliwia mi łączenie koloru, materiału i formy, a wnętrza są dla mnie artystyczną przestrzenią do działania. Ogromnie cenię sobie ciekawe faktury, łączenie struktur, zróżnicowanie płaszczyzn - szczególną uwagę zwracam na kształt form przemysłowych, oraz niewidocznych na pierwszy rzut oka detali. Kocham sztukę i wyznaję zasadę, że prace plastyczne tworzą klimat każdego domu. - Fot. Dekoratornia
3 z 10Styl secesyjny - Fot. Rafał Lipski
4 z 10Styl rustykalny - Fot. Sylwester Rejmer
5 z 10Styl prowansalski - Fot. Alex Pavlović ( Karl Jorgenson )
6 z 10Styl orientalny - Fot. Aleksander Rutkowski
7 z 10Styl nowoczesny - Fot. Radosław Wojnar
8 z 10Styl loftowy - Fot. Norbert Banaszyk
9 z 10Styl kolonialny - Fot. Rafał Lipski
10 z 10Styl góralski - Fot. Arkadiusz Ćcichocki / AG
Dla obserwatora wystrój stanowi pewien rodzaj pamiętnika, to niemal psychologiczny portret, odbicie naszego życia, odzwierciedlenie własnego stosunku do siebie. Subiektywnie - z punktu widzenia plastycznego i projektowego - najciekawsze są mieszkania, którym daleko do banału. Takie, w których widać pomysł, a także dystans do siebie oraz otaczającego świata. Przestrzenie, których aranżacja była przyjemnością, które projektowane były z lekkością i swobodą - to mieszkania, które nie są tak poprawne, jak te we wnętrzarskich magazynach, nie są sztucznie wykreowane na wzór zdjęcia w czasopiśmie. To miejsca, w których widać ruch oraz życie. Miejsca, w których ciągle się coś zmienia.
Moda powoduje, że coraz więcej przestrzeni wygląda niemal identycznie. Często sami narzucamy sobie tak wąskie ramy. Wszelkie odstępstwa są nierzadko poddane ostrej krytyce. Urządzając własne mieszkanie trudno odciąć się od panujących trendów - warto natomiast zmodyfikować je na własne potrzeby. Moda nadaje kierunek, przez komercjalizację, czyli powielanie, ma trafiać do jak najszerszego grona odbiorców. Stanowi napędzający się mechanizm. To proces, który w pewnym momencie może zbyt narzucać to, co jest poprawne i dobre, a co nie. Odpowiedni dystans pozwala na znalezienie własnego klucza do stworzenia niebanalnej przestrzeni. Umiejętne poruszanie wśród panujących trendów umożliwia stworzenie wyjątkowego i modnego wystroju, jeśli na takim nam właśnie zależy. Dzięki obserwacji można czerpać inspiracje, podpatrzeć to, co warte jest uwagi, a w efekcie wykorzystać jakąś myśl przy własnej aranżacji. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę, łączenie barw i materiałów, zestawienia ciekawych form - dzięki temu można uniknąć chaotycznie dobranych elementów, obrać odpowiedni kierunek i konsekwentnie do niego dążyć.
Z pewnością wszelkie modowe modyfikacje dają dużo szersze pole do popisu oraz ciekawsze rezultaty niż zwykłe naśladownictwo.
Skomentuj:
Felieton projektantki: modne wnętrze