Planowanie 48-metrowego mieszkania dla 3-osobowej rodziny
Ewa z mężem mają niespełna 48-metrowe mieszkanie. Planują powiększenie rodziny. Chcieliby, żeby ich wnętrza wydawały się przestronniejsze, a jeden z pokoi można był łatwo przekształcić na pokój dziecka. Architekci radzą, jak to osiągnąć.
Zaczynamy urządzać nasze mieszkanie; prosimy o radę, jak to zrobić, by sprawiało wrażenie przestronnego. Ma niespełna 48 m kw. i trzy pokoje, siłą rzeczy niezbyt duże. Nie chcemy z żadnego rezygnować - w tej chwili jest nas dwoje, ale planujemy powiększenie rodziny, tak więc oprócz salonu i sypialni będzie nam potrzebny pokój dla dziecka. Podpowiedzcie też, gdzie wygospodarować miejsce na schowki, tak by nie zagracić pomieszczeń. Ewa
Rozwiązanie 1: ściana biegnąca po łuku
Magdalena Żmihorska-Tomasik
W strefie dziennej zaplanowałam kąt wypoczynkowy oraz aneks kuchenny z ciągiem roboczym w kształcie litery U. Od strony pokoju jest osłonięty blatem-barkiem, przy którym stoi stół. To bardzo wygodne rozwiązanie - nie trzeba nosić daleko naczyń z potrawami, a podczas posiłków barek można wykorzystać jako stolik pomocniczy.
Do państwa sypialni wchodzi się teraz z POKOJU DZIENNEGO przez przesuwane drzwi. Przeniesienie wejścia pozwoliło zmieścić w sypialni pojemną szafę. Ściana, przy której ją zaprojektowałam, biegnie po łuku, dzięki czemu wygodniejsze jest przejście zarówno do salonu, jak i do POKOJU DZIECKA usytuowanego w głębi mieszkania (a dzięki temu bardzo cichego).
Drzwi do ŁAZIENKI znajdują się w skośnej ściance, która umożliwiła wygospodarowanie miejsca na wnękę z pralką oraz na małą przedpokojową szafę. Łazienka jest wyposażona w asymetryczną wannę narożną (140 x 90 cm), umywalkę, sedes oraz sporą szafkę, w której można ukryć m.in. kosz na pranie.
Rozwiązanie 2: dyskretnie ukryte szafy
Michał Grzelak
KUCHNIA z zabudową w kształcie litery L jest całkowicie otwarta na salon. Pozostałą część strefy dziennej zajmuje kąt wypoczynkowy i jadalny. Do POKOJU DZIECIĘCEGO wchodzi się zarówno z salonu, jak i z Państwa SYPIALNI - dopóki dziecko będzie małe, znacznie ułatwi to sprawowanie nad nim opieki. Kiedy podrośnie, może się zamienić na pokoje z rodzicami, wtedy też niepotrzebne już będzie przejście między tymi pomieszczeniami.
Garderoba jest na tyle duża, że oprócz ubrań zmieszczą się w niej domowe przedmioty (w tym dziecięcy wózek, który dzięki temu nie będzie zawadzał np. w przedpokoju). W ŁAZIENCE proponuję zainstalować dużą prostokątną wannę (195 x 75 cm), umywalkę i podwieszony sedes. Pralka jest schowana we wnęce wydzielonej ścianką; nad urządzeniem warto zawiesić półki lub szafkę na niezbędne łazienkowe zapasy.
Skomentuj:
Planowanie 48-metrowego mieszkania dla 3-osobowej rodziny