Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu

Tekst: Joanna Skirlińska, Marta Lubaszewska/Stylizacja: Agnieszka Tepli/Fot. Joanna Pawłowska
Przestrzeń salonu łączy się z kuchnią. Za okapem stary komin z odkrytą przedwojenną cegłą. Podkreśla nieco "chropowaty" charakter wnętrza. Na podłodze piękne gresowe płytki Hexagon (Zahna Fliesen). Komoda skomponowana z szufladek pochodzących ze starej fabryki wind. Madonna, to znaleziona figurka. - Fot. Joanna Pawłowska

Vintage jest w tym mieszkaniu obecne na każdym kroku. Miłośniczka winyli, polskiego jazzu i plakatów filmowych adoptuje kalekie meble, lampom z przeszłością proponuje nowe życie, a nieciekawe na pozór przedmioty poddaje lekkiej metamorfozie. Vintage w takiej odmianie to jednocześnie pochwała ekologicznego stylu życia i tak zwanego less waste.

Moda na vintage: zniszczone znaczy ładne

Odpadająca farba, popękane cegły, zniszczone tapety. Remont? Nie! To modny styl. Styl vintage zadomowił się w naszych wnętrzach już dawno. Szukamy starych mebli i akcesoriów, odnawiamy je, zmieniamy tapicerki i kolory. A co powiecie na total vintage? I nie mówimy tu o meblach, ale głównie o ścianach, podłogach, stolarce.

Vintage - cechy stylu. Naturalne odrapania spowodowane czasem, nierówności, pęknięcia. Zarówno na ścianie jak i na starej drewnianej podłodze czy drzwiach. Autentyczne architektoniczne detale, które nie muszą być jak nowe, gładkie i nieskazitelne. Wprowadzając się do starych wnętrz warto zwrócić uwagę na to co chcemy zachować. Szpary w podłodze czy odchodząca farba będą nie podrobienia gdybyśmy chieli je sami zrobić. Zamiast remontu podłogi, zainwestujmy w ciekawy mebel. Klasyki designu świetnie łączą się ze starym, zniszczonym tłem.

Z czym łączyć vintage? Naturalne materiały, industrialne elementy, meble z odzysku, klasyki designu. Dla kontrastu możemy powiesić abstrakcyjny obraz lub czarno-białą fotografię. I najważniejsze, ten styl wymaga swobody. Nie ustawiajmy wszystkiego pod linijkę, łączmy epoki, kolory, materiały.To powinno być lekkie i naturalne.

Pomysły w stylu vintage. Zeskrob farbę z części ściany. Kolorowe warstwy które się wyłonią będą niczym nowoczesny obraz. Opraw je w ramy, będziesz miał niepowtarzalne dzieło sztuki. Uwaga: vintage to styl dla odważnych. Niewtajemniczeni mogą pomyśleć, że nie stać nas na remont.

Warszawskie mieszkanie z meblami vintage >>

Vintage na Starym Mokotowie

Modna dzielnica Warszawy. Przyciąga przedwojennym klimatem, modnymi knajpkami, zielenią, która latem odurza zapachem, a jesienią błyszczy odcieniami ochry i złota, ale przede wszystkim czaruje kameralną atmosferą. Chociaż to jedna z największych dzielnic miasta, sąsiad zna sąsiada, a panie w małych sklepikach witają uśmiechem stałych klientów. Zaprosiła mnie do siebie Magda, producentka filmowa. Zakochana w Mokotowie z wzajemnością od lat. Z wzajemnością, bo odkąd zamieszkała tu kilkanaście lat temu po przeprowadzce z Katowic, ta część Warszawy uznała ją za swoją.

Mieszkanie w Poznaniu w duchu vintage >>

Vintage: mieszkanie w starej kamienicy

Właśnie kupiła mieszkanie w solidnej, przedwojennej kamienicy. Wysiadam z tramwaju nieopodal. W pobliżu modernistyczne osiedle Szare Domy, nobliwa ulica Narbutta, liczne uczelnie. Pomimo tętniącego miasta w powietrzu czuć przyjemny powiew świeżości bijący od ogromnego parku, Pola Mokotowskiego. Wchodzę do chłodnej sieni kamienicy z lat 30., gdzie czas jakby zatrzymał się w miejscu wiele lat temu. Pokonuję kolejne piętra zachwycając się po drodze mozaikami na posadzkach klatki schodowej. Za drzwiami, które otwiera mi uśmiechnięta blondynka, ukazuje się otwarta przestrzeń. Za chwilę dowiem się, że to właśnie za taką przestrzenią tęskniła Magda mieszkając na typowym katowickim osiedlu z wielkiej płyty.

Mieszkanie w duchu vintage >>

Kocham strychy! Moje poprzednie mieszkanie, też na mokotowskim poddaszu, służyło mi przez 10 lat, ale jak to w życiu, przyszedł czas na zmiany. Kiedyś, robiąc zakupy, spostrzegłam, że nieopodal na dachu przebiegają prace remontowe. Okazało się, że budynek jest w procesie nadbudowy i będą w nim mieszkania na sprzedaż. Nie zastanawiałam się długo!

wyznaje Magda od progu.

Vintage: mieszkanie marzeń

Nowoczesna architektura nadbudowy nawiązuje do dawnej podziałami okiennymi i zaokrąglonym kształtem bryły. Dolny poziom mieszkania to strzelisty salon połączony z kuchnią i miejscem do pracy (w najwyższym punkcie osiąga nawet ponad 5 metrów), mała łazienka dla gości, garderoba i pomieszczenie gospodarcze.

Kiedy pierwszy raz weszłam do tego mieszkania, było jeszcze w trakcie budowy, bez ścian i okien... Pomyślałam: to jest to o czym marzyłam tyle lat. Nie chciałam wznosić żadnych ograniczeń. Duża przestrzeń daje głęboki oddech i więcej wolności.

mówi Magda.

O pomoc przy aranżacji mieszkania Magda poprosiła parę zaprzyjaźnionych architektów: Martę Bołtowicz-Fransowską i Łukasza Masnego.

Wychodzimy na balkon, który wije się wokół dolnego poziomu mieszkania. Zapach ziół wyhodowanych przez gospodynię, wspaniały widok na miasto. Wysokie okna doświetlają wnętrza słonecznym światłem. Z balkonu Magda prowadzi mnie na górę. Wdrapuję się po stromych schodach i nieco onieśmielona decyduję się wkroczyć w strefę prywatną właścicielki. Tworzy ją sypialnia, łazienka i pokój gościnny. Magda mogła zabudować antresolę, tworząc niezależne piętro, ale lubi spoglądać na salon z lotu ptaka. W istocie, dopiero z tej wysokości widać całą jego urodę, ze wszystkimi osobliwościami, które tworzą spójną, choć zbudowaną z różnych wątków aranżację.

Mieszkanie w stylu vintage >>

Wnętrza w stylu vintage: mieszanina stylów

Jaki jest styl tego miejsca? Trudno powiedzieć. Z pewnością jest to styl Magdy, niepowtarzalny. Kierunek wyznacza loft, takie wnętrza lubi najbardziej. Trochę surowe, industrialne, trochę nadgryzione zębem czasu. Przestrzeń działa skalą, wysokością i światłem, ale klimat tworzy co innego.

To mieszkanie to prawdziwa fuzja smaków. Meble i przedmioty z odzysku intrygują zmodyfikowaną formą i zawikłanym rodowodem. Trudno przewidzieć na co natrafi nasz wzrok za chwilę, a wszystko zaskakuje i wzrusza niewymuszoną szczerością i prostotą. Jak na przykład stół w kuchni, przy którym pijemy kawę. Przy nim upływa większość czasu Magdy - dlatego szczególnie go lubi. Mebel ma nogi od starej tokarki znalezione na złomowisku, a blat z kawałka pięknego jesionu. Wspaniały mezalians szlachetnego drewna i wysłużonej stali. Takich perełek jest tu więcej. Szafki pochodzące ze starej szkoły przeznaczonej do rozbiórki, lampy, które kiedyś oświetlały hale fabryczne, dziś już nieistniejące. Magda adoptuje je wszystkie i z pomocą znajomego renowatora działającego pod marką "1982 początek", przywraca do życia. Przerabia je na własne potrzeby. Barek z lat 70. pełni funkcję półki na książki, a stolik kawowy zrobiła z blatu stołu przywiezionego z rodzinnego domu. Znajomy zamontował do niego hydrauliczne elementy, służą jako nogi.

Magda to prawdziwa kolekcjonerka. Ciągle coś wyszukuje. Na targach staroci, na aukcjach, podczas podróży. Jej ostatnią fascynacją są winyle, zwłaszcza te z polskim jazzem, oraz plakaty filmowe. Zbieractwo jest jak robienie sobie prezentów. Kto tego nie lubi?

Styl vintage we wnętrzach. Oldschool jest cool! >>

Vintage: prezentacja wnętrz mieszkania

Przestrzeń salonu łączy się z kuchnią. Za okapem stary komin z odkrytą przedwojenną cegłą. Podkreśla nieco "chropowaty" charakter wnętrza. Na podłodze piękne gresowe płytki Hexagon (Zahna Fliesen). Komoda skomponowana z szufladek pochodzących ze starej fabryki wind. Madonna, to znaleziona figurka.

Pracownia polskich artystów jak galeria vintage >>

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Przy schodach na piętro ciekawostka - lustro zrobione ze starej framugi okiennej.

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Na komodzie obraz ilustratorki Olki Osadzińskiej i figurki z Ćmielowa.

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Stół powstały z połączenia elementów starej tokarki i zawoskowanego jesionu to najważniejszy mebel w domu. Nad nim kultowa lampa 2110/3110 (Gras) na długim ramieniu. Zainspirowana lampami używanymi przez Le Corbusiera. Magda jest ich fanką.

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Duże okna doświetlają cały salon. Z wygodnej kanapy można podziwiać miejski krajobraz.

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Nad kuchennym blatem lampa n0210 (Gras) z chromowanej stali nierdzewnej. Jej loftowy charakter pasuje do betonowej ściany i starej cegły.

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Otwarta antresola pozwala spojrzeć na salon z góry. Nad kanapą solidna lampa ORP 250 ze starej fabryki na Woli. Dywan-patchwork upolowany na Allegro.

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Balkon wokół dolnego poziomu to namiastka ogródka w centrum miasta.

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Jedyne współczesne przedmioty w sypialni to nowoczesne, tapicerowane łóżko (Nap) oraz lampa Tolomeo (Artemide).

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Toaletka z lat 60. pochodzi z aukcji, podobnie jak fotel, który dostał nowe pokrycie. Warsztatowa lampa Midgard R2 została znaleziona na złomowisku. Obok toaletki barek na kółkach z lat 70., - służy jako podręczna półka na książki.

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Nad wanną plakat filmowy autorstwa Eryka Lipińskiego. Niewielka konsola w roli półki na kosmetyki.

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Surowe ściany i szare cementowe płytki zestawione z drewnem nabierają ciepła.

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Surowe ściany i szare cementowe płytki zestawione z drewnem nabierają ciepła.

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Łazienkę dla gości (w dolnym prawym rogu) oświetla warsztatowy reflektor na wysięgniku. Wanna na lwich łapach stylistycznie współgra z cementowymi płytkami firmy Castelo de Portugal.

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Surowe ściany i szare cementowe płytki zestawione z drewnem nabierają ciepła.

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska

Szafki typu nakastlik w czeczotowym fornirze tworzą zgrabną komódkę przy łóżku. Na nich obrazy przywiezione przez Magdę z Indii.

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu - Fot. Joanna Pawłowska
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Dom w pałacyku z początku XX wieku
Wnętrza: dialog z tradycją
Mieszkanie kolekcjonera w stylu vintage

Skomentuj:

Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej