Łazienka z prysznicem bez tradycyjnego brodzika
Coraz częściej w łazience rezygnujemy z tradycyjnych wysokich brodzików i urządzając łazienkę, sięgamy po wygodniejsze rozwiązania. Prysznic bez brodzika z odpływem na poziomie podłogi należy do najciekawszych.
Kabina prysznicowa bez progu to rozwiązanie przede wszystkim bardzo wygodne (szczególnie polecane w łazienkach, z których korzystają osoby niepełnosprawne i starsze), ale również estetyczne. Pod takim natryskiem można zainstalować między innymi odpływ podłogowy lub ścienny, brodzik podpłytkowy albo niski (nazywany też płaskim).
Odpływ w podłodze
Odpływy instaluje się wewnątrz podłogi; z zewnątrz jest widoczna tylko maskownica - zamontowana w podłodze bądź w ścianie tuż nad nią. Dostępne są modele liniowe (prostokątne, w formie rynienki przykrytej maskownicą), punktowe (kwadratowe i okrągłe), narożne (trójkątne i kątowe - w kształcie litery L, tyle że z równymi ramionami) oraz łukowe.
Do niedawna takie rozwiązania można było stosować tylko na etapie budowy domu i tylko w wysokich podłogach (od 9 do 20 cm), w których mogła się pomieścić cała instalacja. Obecnie są dostępne modele na tyle niskie (nawet 6 cm), że można je zamontować niemal w każdej posadzce. Niestety, im niższy odpływ, tym mniejsza jego wydajność - co oznacza, że odprowadza mniej wody w określonym czasie.
Brodziki podpłytkowe
Brodziki podpłytkowe to płyty prysznicowe z już wmontowanym odpływem liniowym lub kratką ściekową. Instaluje się je w podłodze i pokrywa np. płytkami ceramicznymi. Płyty te mają odpowiednio wyprofilowany spadek w stronę odpływu, dzięki czemu nie grozi zalanie łazienki. Dodatkowo są wyposażone w matę uszczelniającą, która zabezpiecza podłogę przed przedostawaniem się wilgoci. Montaż jest łatwiejszy niż w przypadku odpływów liniowych - tu instalator sam musi zadbać o odpowiedni spadek podłogi oraz o izolację. Trzeba natomiast podnieść poziom podłogi w całym pomieszczeniu lub tylko w jego części - tam, gdzie stanie kabina.
Brodziki niskie
Brodziki niskie (płaskie lub slim) montuje się równo z podłogą lub nieco ponad jej powierzchnią. Najlepiej zrobić to jeszcze na etapie budowy domu, przed zrobieniem wylewek. Jeśli planujemy jedynie remont łazienki, można wykuć w podłodze (pod nadzorem konstruktora) otwór na syfon albo, jak w brodzikach podpłytkowych, podnieść poziom podłogi.
Brodziki te najczęściej są wykonane z akrylu lub konglomeratu; mają różne wymiary, bez problemu znajdziemy więc model o odpowiedniej wielkości. Najpopularniejsze są białe, ale producenci oferują także inne kolory (wtedy ceny bywają nieco wyższe).
Prysznic za szybą
Kabina prysznicowa może być wykonana z tworzywa sztucznego oraz ze szkła hartowanego (za taką zapłacimy więcej). Do wyboru mamy modele wolno stojące, przyścienne (jednym bokiem przylegające do ściany) lub narożne. Wygodnym rozwiązaniem są natryski urządzone we wnęce (wtedy kupujemy jedynie drzwi) oraz typu walk-in - bez drzwi, często z jedną łukowatą ścianą.
Wymiary kabiny warto oczywiście dostosować do wielkości łazienki, ale pamiętajmy, że w miarę komfortową kąpiel zapewnią modele, których bok ma szerokość co najmniej 80 cm. Kabiny do niskich brodzików i te montowane bezpośrednio na podłodze powinny mieć co najmniej 180 cm wysokości.
Drzwi do kabiny prysznicowej: jakie wybrać?
Przesuwane - poruszają się po prowadnicach, dzięki czemu do ich otwarcia nie jest potrzebna dodatkowa wolna przestrzeń przed kabiną; są polecane przede wszystkim do niewielkich łazienek.
Harmonijkowe - zazwyczaj tworzą je dwie części, które podczas otwierania składają się w harmonijkę; to również rozwiązanie wskazane do małych pomieszczeń.
Uchylne (skrzydłowe) - otwierają się jak zwykłe drzwi, na zewnątrz kabiny, przed nią jest więc potrzebne miejsce; sprawdzą się raczej w większym wnętrzu.
Wahadłowe - działają podobnie jak uchylne, ale wychylają się w obie strony, zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz kabiny; potrzebują nieco mniej przestrzeni niż skrzydłowe, nadają się więc do nieco mniejszych łazienek.
Płaski odpływ brodzikowy SLIM+ wraz z technologią SMART Membrane, którego wysokość wynosi 40 mm pod brodzikiem i 190mm długości. Idealne rozwiązanie dla klientów którzy chcą zamontować w swojej łazience niski brodzik z dużym otworem Ø90mm.
Więcej: https://tycner.com.pl/www/
Materiał reklamowy
Skomentuj:
Łazienka z prysznicem bez tradycyjnego brodzika