Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak dbać o eszewerię?

Tekst: Aldona Zakrzewska, Patrycja Lipiec
Eszeweria - Fot. Shutterstock/Gonzalo de Miceu

Eszeweria najchętniej przez cały rok mieszkałyby na skalniaku. Niestety, to niemożliwe w naszym klimacie - zimę muszą spędzać pod dachem.

Eszeweria kwiat

Eszeweria (Echeveria) to wieloletnia roślina domowa z rodziny gruboszowatych, a więc sukulentów. Jej grube liście osadzone są na bardzo krótkich pędach i tworzą idealne rozetki. A ponieważ obok rozety macierzystej wyrastają wciąż nowe, eszeweria szybko rozrasta się wszerz. W pojemnikach możemy uprawiać sporo gatunków różniących się wielkością i zabarwieniem, a także kształtem liści. Są one mało wymagające i prawie bezobsługowe. Eszewerie mogą rosnąć przez cały rok w domu, ale na lato możemy je też wynieść na zewnątrz. Na zimę muszą jednak powrócić pod dach do chłodnego, lecz widnego pomieszczenia.

Eszeweria - encyklopedia roślin>>>

Eszeweria - podlewanie

Eszeweria jest sukulentem liściowym - magazynuje wodę w mięsistych liściach. Nie wymaga więc częstego podlewania ani zraszania, chociaż od czasu do czasu, zwłaszcza w upały, trzeba uzupełniać zapasy wilgoci. Roślinę podlewamy tak, by ziemia nie przeschła całkowicie: oszczędnie wiosną i latem (co dwa tygodnie, a w czasie upałów co tydzień), skąpo zimą (w chłodnym pomieszczeniu nawet raz w miesiącu).
 
Sukulenty - ponadczasowa uroda i wdzięk

Eszeweria - uprawa

Lubi słońce i świeże powietrze; zimą najlepiej umieścić ją na parapecie południowego okna, a latem na zewnątrz, na balkonie lub w ogrodzie. Ładnie wygląda i dobrze się czuje zwłaszcza na skalniaku. Nie znosi jednak spadków temperatury poniżej 5oC, więc przed pierwszymi chłodami trzeba ją wnieść do mieszkania.

Rozety liści eszewerii wyrastają wprost z ziemi. Zależnie od odmiany mogą być małe (o średnicy 2-3 cm) lub spore (o średnicy do 15 cm). Nawet te najmniejsze są efektowną ozdobą, zwłaszcza jeżeli posadzimy obok siebie kilka roślin o liściach w różnych kolorach.

Eszeweria - jak przycinać

Eszewerie ładnie się rozrastają i łatwo można je rozmnożyć. Przyciąć można tuż nad ziemią lub w dowolnym miejscu nad rozetą i umieścić w mieszance (1:1) ziemi z piaskiem i lekko cieniować aż się sadzonka przyjmie.

Eszeweria - miękkie liście 

Liście się marszczą - za ciepło i za sucho. Roślinę przenosimy w chłodniejsze miejsce i obficie podlewamy, ale dopiero po przeschnięciu podłoża.

Eszeweria - problemy z liśćmi

Liście czernieją, łatwo się odrywają - zbyt mokro. Roślinę podlewamy najwyżej raz w miesiącu. Jeśli to nie pomoże, sporządzamy sadzonki liściowe, żeby otrzymać z nich nowe rośliny.

Liście bledną, tracą barwę - za mało światła. Przenosimy eszewerię w słoneczne miejsce.

Coraz drobniejsze, mniej liczne liście - za ciasna doniczka. Roślinę przesadzamy do większego pojemnika.

Liście tracą ładny kształt - za dużo nawozu. Rzadziej zasilamy.

Odbarwienia na liściach - uszkodzenie nalotu wskutek nieostrożnego obchodzenia się z rośliną. Szpeci, ale nie jest szkodliwe.

Małe owady na kwiatach i pąkach - mszyce. Eszewerię opryskujemy preparatem owadobójczym.

Pomiędzy liśćmi i na łodydze jakby kłaczki waty - wełnowce. Usuwamy je pędzelkiem zwilżonym denaturatem, a roślinę opryskujemy preparatem owadobójczym. W razie potrzeby zabieg powtarzamy po 2 tygodniach.

Eszeweria odmiany - Fot. Shutterstock/Deniza 40x

Eszeweria -odmiany

Eszeweria farbowana - Fot. OBI
Eszeweria farbowana - Fot. OBI

Eszeweria - cena

Ostatnio w sklepach pojawiły się eszewerie farbowane w różnych kolorach np. czarnym lub biały. Cena sadzonki  12 cm to koszt ok. 18 zł.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jak dbać o eszewerię?
Zaproś wiosnę do domu – kwiaty cięte i doniczkowe
Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) - królowa słonecznych ogrodów

Skomentuj:

Jak dbać o eszewerię?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej