Jak dbać o eszewerię?
Eszeweria najchętniej przez cały rok mieszkałyby na skalniaku. Niestety, to niemożliwe w naszym klimacie - zimę muszą spędzać pod dachem.
Eszeweria kwiat
Eszeweria (Echeveria) to wieloletnia roślina domowa z rodziny gruboszowatych, a więc sukulentów. Jej grube liście osadzone są na bardzo krótkich pędach i tworzą idealne rozetki. A ponieważ obok rozety macierzystej wyrastają wciąż nowe, eszeweria szybko rozrasta się wszerz. W pojemnikach możemy uprawiać sporo gatunków różniących się wielkością i zabarwieniem, a także kształtem liści. Są one mało wymagające i prawie bezobsługowe. Eszewerie mogą rosnąć przez cały rok w domu, ale na lato możemy je też wynieść na zewnątrz. Na zimę muszą jednak powrócić pod dach do chłodnego, lecz widnego pomieszczenia.
Eszeweria - encyklopedia roślin>>>
Eszeweria - podlewanie
Eszeweria - uprawa
Rozety liści eszewerii wyrastają wprost z ziemi. Zależnie od odmiany mogą być małe (o średnicy 2-3 cm) lub spore (o średnicy do 15 cm). Nawet te najmniejsze są efektowną ozdobą, zwłaszcza jeżeli posadzimy obok siebie kilka roślin o liściach w różnych kolorach.
- Światło. Eszeweria lubi słoneczne miejsca. Tylko wtedy jej liście są ładnie wybarwione.
- Temperatura. Latem - powyżej 20oC. Zimą eszeweria powinna przejść okres spoczynku w temperaturze 6-8oC; w cieplejszym miejscu trzeba ją częściej podlewać (co dwa tygodnie).
- Nawożenie. Od marca do lipca raz w miesiącu nawozem przeznaczonym dla sukulentów.
- Podłoże. Specjalne podłoże dla kaktusów i sukulentów. Może być też uniwersalna ziemia do roślin do-niczkowych z 20-procentową domieszką piasku.
- Przesadzanie. Co roku na wiosnę, starsze rośliny - co dwa, trzy lata. Doniczki powinny być niskie i szerokie, bo eszeweria ma płytki system korzeniowy.
Eszeweria - jak przycinać
Eszewerie ładnie się rozrastają i łatwo można je rozmnożyć. Przyciąć można tuż nad ziemią lub w dowolnym miejscu nad rozetą i umieścić w mieszance (1:1) ziemi z piaskiem i lekko cieniować aż się sadzonka przyjmie.
Eszeweria - miękkie liście
Liście się marszczą - za ciepło i za sucho. Roślinę przenosimy w chłodniejsze miejsce i obficie podlewamy, ale dopiero po przeschnięciu podłoża.
Eszeweria - problemy z liśćmi
Liście czernieją, łatwo się odrywają - zbyt mokro. Roślinę podlewamy najwyżej raz w miesiącu. Jeśli to nie pomoże, sporządzamy sadzonki liściowe, żeby otrzymać z nich nowe rośliny.
Liście bledną, tracą barwę - za mało światła. Przenosimy eszewerię w słoneczne miejsce.
Coraz drobniejsze, mniej liczne liście - za ciasna doniczka. Roślinę przesadzamy do większego pojemnika.
Liście tracą ładny kształt - za dużo nawozu. Rzadziej zasilamy.
Odbarwienia na liściach - uszkodzenie nalotu wskutek nieostrożnego obchodzenia się z rośliną. Szpeci, ale nie jest szkodliwe.
Małe owady na kwiatach i pąkach - mszyce. Eszewerię opryskujemy preparatem owadobójczym.
Pomiędzy liśćmi i na łodydze jakby kłaczki waty - wełnowce. Usuwamy je pędzelkiem zwilżonym denaturatem, a roślinę opryskujemy preparatem owadobójczym. W razie potrzeby zabieg powtarzamy po 2 tygodniach.
Eszeweria -odmiany
- mieszaniec 'Ben Badis' - pomarańczowe kwiaty i zielone liście
- Eszeweria 'Bumps'- pofałdwane liście
- 'Black Prince' - czarnawe liście
- 'Campton Carousel' - szaro-niebieskie liście
- mieszaniec 'Perle von Nürnberg' - filoletwe liście
- 'Rainbow' - ma tęczowe rozety
- 'Hercules' -niebieskie liście
- 'Magic Red' - czerwonawe liście
- 'Raindrops' - niebieskawe liście
Eszeweria - cena
Ostatnio w sklepach pojawiły się eszewerie farbowane w różnych kolorach np. czarnym lub biały. Cena sadzonki 12 cm to koszt ok. 18 zł.
Skomentuj:
Jak dbać o eszewerię?