Tekst: Małgorzata Safuta Stylizacja: Dorota Brodowska, Nigela Hope, Magda Kazimierczuk, Aneta Kosiba, Maria Szkop Zdjęcia: Karl Jorgenson, Michał Skorupski, Radosław Wojnar, Łukasz Zandecki, producenci
Kuchnia z egzotycznego drewna? Czemu nie! Jest przecież trwałe i odporne na wilgoć. Poza tym przykuwa wzrok kolorami i rysunkiem słojów.
1 z 8Drewno awodire rozjaśni każde wnętrze - tutaj jego świetlistą barwę podkreśla pomarańczowa ściana. Jest bardzo twarde, doskonale nadaje się więc także na kuchenne blaty. - Fot. Radosław Wojnar
2 z 8Drewno tekowe, ze względu na wyjątkową odporność na wilgoć, bardzo dobrze sprawdza się w przypadku szafek umieszczonych blisko zlewu - ewentualne zalanie im nie zaszkodzi. - Fot. Karl Jorgenson
3 z 8Palisander wyjątkowo korzystnie prezentuje się na dużych powierzchniach. Tutaj użyto go na frontach wszystkich szafek - w całej okazałości można podziwiać jego bogate usłojenie. - Fot. Michał Skorupski
4 z 8Głęboki brąz drewna merbau ociepla wystrój eleganckiej kuchni urządzonej w industrialnym stylu - w jego sąsiedztwie stal, której tu nie brakuje, wydaje się mniej zimna. - Fot. Łukasz Zandecki / AG
5 z 8W tym otwartym wnętrzu z drewna merbau wykonano zabudowę kuchenną i meble w salonie. Tym samym stało się ono elementem łączącym sąsiadujące pomieszczenia. - Fot. Michał Skorupski
6 z 8Pasiaste zebrano występuje w różnych, nawet bardzo kontrastowych wersjach kolorystycznych. W tej minimalistycznej kuchni zestawiono je na zasadzie negatyw-pozytyw.
7 z 8Ciemne wenge i dąb bielony, czyli efektowne połączenie materiałów rodzimych z egzotycznymi. W kuchennej wyspie wenge "przełożono" pasami mlecznego szkła.
8 z 8Fronty szafek z orzecha amerykańskiego, zaliczanego do najszlachetniejszych gatunków drewna, tworzą niemal jednolitą płaszczyznę. Gospodarze tej kuchni wybrali dość intensywny rudobrunatny odcień. - Fot. Karl Jorgenson
Awodire - Występuje w zachodniej Afryce. Ma kolor słomkowy, pogłębiający się z czasem do głębokiej żółci. Zdobią go ciemniejsze drobne plamki. Drewno twarde, ale dość lekkie.
Heban - Cenne drewno z różnych gatunków drzew, głównie hebanowców rosnących w Azji, Ameryce Południowej i Afryce. Ciemnoszare lub czarne. Ciężkie i twarde, trudno łupliwe, nie butwieje i nie niszczeje pod wpływem wilgoci.
Merbau - Pochodzi z Azji i Australii. Przybiera kolor brązowy do ciemnobrązowego, ma widoczne żółte żyłki (z ich powodu bywa nazywane drewnem inkrustowanym złotem). Bardzo twarde oraz odporne na działanie wilgoci.
Orzech amerykański - Rośnie w Ameryce Północnej. Od europejskiego różni się bardziej wyrazistą kolorystyką - ma odcienie od kremowobrązowego, przez rudobrunatny, do ciemnobrązowego i wyraźny falisty rysunek słojów.
Palisander - Szlachetne drewno z różnych gatunków drzew pochodzących z Ameryki Środkowej. Bardzo dekoracyjne , barwa od czekoladowobrązowej do fioletowoczarnej, z nieregularnymi czarnymi smugami.
Tek - Występuje głównie w Indonezji. Drewno intensywnie brązowe. z ciemnobrązowymi lub szaroczarnymi pasmami. Nie pęka i się nie paczy, jest wyjątkowo odporne na wilgoć.
Wenge - Bardzo trwałe i twarde drewno z Afryki. Ma charakterystyczną barwę ciemnego brązu z delikatniejszymi jasnymi smugami.
Zebrano - Pochodzi z Afryki centralnej. Twarde drewno o charakterystycznych prążkach, dobrze wysuszone jest odporne na wilgoć.
Skomentuj:
Kuchnie z egzotycznego drewna