Niedługo przeprowadzimy się do nowego mieszkania. Jest w nim spory pokój dzienny, w którym chcielibyśmy urządzić aneks kuchenny. Gdzie najlepiej go umieścić i jak oddzielić od części wypoczynkowej? Może między kuchnią a pokojem zbudować barek? Nie chcemy jednak rezygnować z osobnego stołu do posiłków. Brakuje nam też pomysłu, gdzie zbudować szafy. Katarzyna z Łodzi
1 z 365,9 m kw. dwupokojowe dla 2-3 osób
2 z 3Propozycja 1. Ze względu na usytuowanie pionów instalacyjnych aneks kuchenny najlepiej zaaranżować tuż przy ścianie łazienki. Zaplanowałam w nim dwa równoległe ciągi robocze. Dobrym pomysłem jest zbudowanie barku - skryje ewentualny nieład na blacie i będzie doskonałym miejscem na szybkie posiłki.
3 z 3Propozycja 2. Aneks kuchenny, urządzony w przestrzeni pokoju dziennego, ma kształt wycinka koła. Podkreśla go zarówno sposób ułożenia posadzki, jak i forma podwieszanego sufitu z lampami zainstalowanymi na jego obrzeżu. Część kuchenną od wypoczynkowej oddziela barek zbudowany na planie koła.
Rozwiązanie 1
Magdalena Żmihorska-Tomasik
Pokój dzienny jest teraz nieco większy niż na planie wyjściowym - to efekt nieznacznego przesunięcia ściany ŁAZIENKI. W głębi zaplanowałam kącik wypoczynkowy z narożną kanapą i stolikiem. Naprzeciw można ustawić szafkę na sprzęt radiowo-telewizyjny. Tuż przy wejściu do części dziennej, blisko aneksu kuchennego, stoi okrągły stół. W dawnej KUCHNI urządziłam pokój do pracy (przeznaczony w przyszłości dla dziecka). W przedpokoju - kosztem Państwa sypialni - wygospodarowałam miejsce na sporą garderobę zamykaną przesuwanymi drzwiami. Mimo mniejszej powierzchni w SYPIALNI swobodnie mieści się szerokie łóżko dostępne z obu stron oraz pojemna szafa (można nią zabudować całą ścianę pokoju). Wielkość łazienki się nie zmieniła, ale teraz ma ona inny kształt. Proponuję zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej - duży kwadratowy brodzik (90 x 90 cm) umieściłam we wnęce przy pionie instalacyjnym. W pomieszczeniu znajduje się też sedes oraz dwie umywalki wpuszczone w blat zamontowany wzdłuż całej ściany. Pod nim są szafki oraz płytka pralka (48 x 60 cm).
Rozwiązanie 2
Ryszard Tomasik
Zabudowa kuchenna ma kształt litery L; na jej początku proponuję umieścić lodówkę, a w narożniku zainstalować zlewozmywak. Barek może pełnić funkcję stolika śniadaniowego. Wygodny kąt jadalny ze sporym stołem usytuowałem w głębi pokoju, tuż przy wyjściu na balkon. Aby strefa dzienna sprawiała wrażenie przestronniejszej, warto zlikwidować ścianę oddzielającą go od PRZEDPOKOJU; to pozwoli również doświetlić środkową część mieszkania, do której nie dociera naturalne światło. Przy najdłuższej ścianie pokoju znajduje się kąt wypoczynkowy z kanapą, stolikiem kawowym i kilkoma szafkami (komodami). W dwóch mniejszych pokojach po drugiej stronie mieszkania urządziłem Państwa sypialnię oraz gabinet, który w razie potrzeby może służyć jako pokój gościnny (a w przyszłości, po niewielkim przemeblowaniu - jako dziecięcy). W obu tych pomieszczeniach i w przedpokoju są szafy. Powiększyłem nieco łazienkę. Mieści się w niej wanna (180 x 70 cm), sedes, wąska pralka (48 x 60 cm) oraz dwie duże umywalki wpuszczone w blat, pod którym proponuję umieścić szafki na środki czystości.
Skomentuj:
65,9 m kw. dla 2-3 osób: kuchnia w centrum uwagi