Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Oto polski dom roku 2013 według miesięcznika Ładny Dom [WYNIKI GŁOSOWANIA]

Ewa Staręga
Dom roku 2013 - Fot. Hanna Długosz

Przedstawiamy wyniki głosowania na najładniejszy dom spośród dwunastu prezentowanych w naszym miesięczniku Ładny Dom w 2013 roku realizacji polskich domów. Najczęściej wybieraliście publikowany w czerwcowym wydaniu - Dom z widokiem na zieloną dolinę. Gratulacje dla pracowni projektowej Studio S Biuro Architektoniczne! Dziękujemy wszystkim za udział w głosowaniu - łącznie oddaliście 8616 głosów! Przedstawiamy w kolejności domy, które uplasowały się za czerwcowym zwycięzcą.

Dom roku 2013 - Fot. Hanna Długosz

Zwycięski czerwiec - Dom z widokiem na zieloną dolinę

Ten dom z miejsca urzeka swoją urodą. Wynika ona nie tylko z samego wyglądu budynku, ale przede wszystkim jest efektem idealnego wkomponowania go w otaczający krajobraz. Inwestorom udało się kupić działkę z pięknym widokiem na malowniczą dolinę Prądnika. Pochodziła ona z parcelacji działki rolnej, była więc płaska i całkiem pozbawiona roślinności; kilka starych drzew rośnie dopiero poza jej granicami. Projekt: architekci Michał Szymanowski, Magdalena Jagannathan. Studio S Biuro Architektoniczne, projekt wnętrz: Katarzyna Kuchejda, KKAT.

Zapraszamy do głosowania na dom roku 2014!

Inwestorzy chcieli, żeby tej wspólnej przestrzeni nie ograniczały żadne widoczne podziały, a drzwi były tylko tam, gdzie są niezbędne. Dlatego jedyną umowną granicą między salonem a jadalnią jest biegnąca przez środek pomieszczenia drewniana belka (tylko udaje ona element konstrukcyjny).

Ważną częścią parteru są schody prowadzące na poddasze. Dzięki szklanym, prawie niewidocznym balustradom i przezroczystej ściance z drugiej strony, nie ingerują zbytnio w otoczenie, a jednocześnie stają się wyrazistym akcentem estetycznym.

Czytaj więcej o Domu z widokiem na zieloną dolinę

Remont domu w Konstancinie - Fot. Andrzej Pisarski

Grudzień - Dom w Konstancinie, świadek historii

W mury tego domu została wpisana przeszłość. Nakładające się na siebie kolejne etapy polskiej historii zostawiły ślad na każdym domowym wnętrzu. Jego właściciele, choć cenią sobie nowoczesność, postanowili nie pozbawiać budynku tego piętna. Wygląd wnętrza domu oddaje charakter tego rodzaju podwarszawskich siedlisk rodzinnych przedwojennej inteligencji i łączy się w spójną całość z architektoniczną formą budynku. Projekt przebudowy domu: architekt Bohdan Ufnalewski

Dom usytuowany jest prawie w środku otaczającego go ogrodu - domeny pani domu. Bliski jest on formule ogrodu angielskiego z jego swobodnie i malowniczo rozmieszczonymi grupami drzew i krzewów, trawnikiem od frontu i barwnymi rabatami kwiatów.

Fragment sieni. Gospodarze starają się podkreślać dawny klimat w każdym pomieszczeniu, ale nie zapominają też o wygodzie - stąd na podłodze odporny gres.

Czytaj więcej o Domu w Konstancinie - "świadku" historii

Nowoczesny dom na skarpie - Fot. C7.PL

Maj - Nowoczesny dom na skarpie

Zadania architektoniczne bywają łatwiejsze i trudniejsze. Niewątpliwie do tej drugiej grupy należy projektowanie domu na skarpie. Jedno jest przy tym pewne - projektu takiego domu nie znajdziemy w katalogu gotowych propozycji. Projekt: c7.pl Pracownia Architektoniczna

Niepozorny front domu był zamierzeniem celowym - cała dynamika budynku i wszelkie nadwieszenia, które obserwujemy w części ogrodowej, w założeniu miały być i są dla inwestorów, a nie na pokaz.

Oazą właścicieli jest sypialnia z małą garderobą i charakterystycznym kwadratowym, nieotwieranym oknem, łączącym mieszkańców z ogrodem. Jej część jest nadwieszona nad parterem, stanowiąc jednocześnie zadaszenie tarasu na parterze.

Czytaj więcej o Nowoczesnym domu na skarpie

Wielopokoleniowy dom z tężnią solankową w ogrodzie - Fot. Hanna Długosz; stylizacja: Anka Tyślerowicz

Listopad - Wielopokoleniowy dom z tężnią solankową w ogrodzie

To nie jest typowy dom rodzinny, choć mieszka w nim młoda rodzina z dzieckiem, dziadkowie, a czasem też seniorka rodu. Śmiałe rozwiązania, jakie postanowił zrealizować autor projektu i właściciel w jednej osobie, w pierwszej chwili zaskakiwały nawet jego samego. Ale na kim najlepiej testować nowe pomysły, jeśli nie na sobie? Projekt domu: Bogdan Kulczyński, pracownia Kulczyński Architekt

We wnętrzach uwagę zwraca olbrzymi, sięgający od podłogi do sufitu, regał biblioteczny. Jego stalową konstrukcję trzeba było solidnie zamocować. Rozparto ją więc między ścianami bocznymi pomieszczenia i umocowano do stropu nad piwnicą oraz holem. Dodatkowo, ruszt skręcono przez całą grubość ściany z konstrukcją szafy, która znajduje się w garderobie za biblioteką (na wysokości piętra).

Łazienka właścicielki. W wystroju dominują szkło, drewno i kamień

Czytaj więcej o Wielopokoleniowym domu z tężnią solankową w ogrodzie

Drewniany dom nad Zalewem Zegrzyńskim - Fot: JM Studio Architektoniczne/Stylizacja: Magdalena Ignaczak, Jacek Kunca

Lipiec - Drewniany dom nad Zalewem Zegrzyńskim

Ewa i Paweł całe życie mieszkali w Warszawie, ale od zawsze planowali wyprowadzić się z miasta. Kupno działki w lesie nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego oraz możliwość rozbudowy znajdującego się na niej domku rekreacyjnego, pozwoliły im urzeczywistnić te marzenia. Projekt: architekci: Magdalena Ignaczak, Jacek Kunca

Na okolicznych posesjach znajdowały się niewielkie domki rekreacyjne; niektóre z nich zostały przekształcone w całoroczne siedziby. Podobny domek był na działce kupionej przez Ewę i Pawła. Właściciele chcieli, aby architekci zamiast go burzyć, wkomponowali go w mający powstać nowy budynek. Dzięki temu zapewnili sobie wygodne miejsce, z którego mogli korzystać w weekendy.

Dominującym akcentem wystroju wnętrza, który nadaje spójności całej przestrzeni, jest odkryta, wykonana z trójkątnych wiązarów ażurowa więźba dachu. Brak sufitu optycznie powiększa wnętrze domu.

Czytaj więcej oDrewnianym domu nad Zalewem Zegrzyńskim

Dom wśród stuletnich sosen - Fot. Joanna Siedlar

Marzec - Dom wśród stuletnich sosen

Biała, modernistyczna willa, jaśniejąca wśród starego sosnowego lasu, to dzieło architektów Konrada Kucza-Kuczyńskiego i Andrzeja Miklaszewskiego. Jest ona doskonałą ilustracją zasady, że dom to nie tylko mury, ale przede wszystkim przestrzeń, w której mieszkają ludzie. Ma ona być przyjazna i bezpieczna.

Otwarta przestrzeń parteru pozwala domownikom spędzać czas wspólnie - nawet zajęci swoimi sprawami, pozostają w stałym kontakcie.

Umożliwiają to również oryginalne prześwity w niektórych ścianach (na przykład w tej oddzielającej kuchnię od salonu), przez które można obserwować resztę domu. Czyni to przestrzeń jeszcze bardziej otwartą.

Czytaj więcej o Domu wśród stuletnich sosen

Realizacja domu pasywnego - Fot. Bartosz Makowski

Styczeń - Dom z widokiem na słońce. Realizacja domu pasywnego

Wśród wielu osób, które budowały i urządzały własny dom, panuje przekonanie, że dopiero trzeci jest dokładnie taki, jaki miał być. Gospodarze tego domu z dumą przyznają, że udało im się odnieść sukces już przy drugim podejściu!

Zdecydowali się na budowę domu pasywnego. Koncepcja i zastosowane w nim technologie oszczędzania energii lub pozyskiwania jej z alternatywnych źródeł, są cały czas nowością w Polsce, a ludzie, którzy pracują, by ugruntować ich pozycję w naszym kraju, to prawdziwi entuzjaści.

Właściciele tego domu podkreślają, jak wiele zawdzięczają zaangażowaniu i profesjonalizmowi osób współpracujących przy budowie ich domu - zarówno architekta, jak i firmy wykonującej prace wykończeniowe. Projekt: architekt Tomasz Golanko

Podstawowa zasada efektywnego funkcjonowania domu pasywnego, to współdziałanie wielu elementów - prosta bryła budynku, usytuowanie go na działce umożliwiające maksymalne wykorzystanie energii słonecznej oraz jak największa szczelność.


Prosta bryła budynku i oszczędność w doborze materiałów wykończeniowych domu doskonale współgrają z utrzymanym w minimalistycznej stylistyce wnętrzem.

Czytaj więcej o Domu z widokiem na słońce

Włoska willa we Wrocławiu - Fot. Joanna Siedlar

Kwiecień - Włoska willa we Wrocławiu

Właściciele tego domu dużo podróżują. Szczególnie cenią sobie wyprawy do Włoch i Francji, fascynuje ich bowiem kultura i architektura tej części Europy. Tam też znaleźli inspiracje, które wykorzystali podczas budowy swojego domu na obrzeżach Wrocławia. Prowadzenie inwestycji i projekt wnętrz: architekt Grażyna Cichoń

Przestrzeń parteru jest otwarta; kuchnia łączy się tu z jadalnią, a ta - poprzez obszerny hol - z pokojem dziennym, wypełnionym rozłożystymi kanapami i fotelami, z okazałym kominkiem z piaskowca. Nie zdominował on jednak pomieszczenia, gdyż optycznie równoważą go duże formaty obrazów Anny Mierzejewskej.

Na piętrze znajdują się sypialnie gospodarzy i ich dzieci, garderoba i łazienki. Sypialnie na piętrze są zróżnicowane estetycznie, w zależności od upodobań domownika, do którego pokój należy. Wszystkie są jednak bardzo przytulne. Taki efekt osiągnięto dzięki tapetom na ścianach i wykładzinie na podłodze.

Czytaj więcej o Włoskiej willi we Wrocławiu

Dom ukryty pod ażurową elewacją - Fot. Hanna Długosz, January Iłendo

Luty - Dom ukryty pod ażurową elewacją

Obok tego domu, zbudowanego w zielonej dzielnicy Krakowa, nie sposób przejść obojętnie. Jednak architekci, którzy tworzyli jego projekt, mieli wyjątkowo trudne zadanie. I to z kilku powodów.

Pierwszym z nich była sama działka: niewielka, wciśnięta pomiędzy sąsiednie wille wybudowane wzdłuż krętej uliczki. Drugim, niezgrabny, istniejący na działce budynek, który poprzedni właściciel pozostawił w stanie surowym. Innym, zobowiązujące są sąsiedztwo - naprzeciwko znajduje się słynna, renesansowa willa Ludwika Justusa Decjusza, sekretarza króla Zygmunta Starego. Projekt: architekt Piotr Nawara, nsMoonStudio

Nie mogąc zmienić niezgrabnej bryły budynku, projektanci postanowili ukryć ją pod oryginalną, ażurową fasadą z pionowych marmurowych lameli o grubości 1-3 cm, przymocowanych do samonośnego rusztu.

Centralną część apartamentu stanowi salon połączony z jadalnią i otwartą na całą tę przestrzeń kuchnią. Wszystko to tworzy doskonale zespoloną całość. Granice między pomieszczeniami pełniącymi określone funkcje zostały - zgodnie z intencją inwestorów - całkowicie zatarte.

Czytaj więcej o Domu ukrytym pod ażurową elewacją

Dom klasycznie nowoczesny - Fot. Bartosz Makowski

Październik - Dom klasycznie nowoczesny

Właściciele tego domu mieszkali wcześniej w niewielkim mieszkaniu w centrum Poznania. Tęsknili jednak za przestrzenią i kontaktem z przyrodą, i coraz częściej myśleli o zamianie bloku w mieście na wygodny dom. Kiedy okazało się, że w ich życiu wkrótce pojawi się dziecko, zdecydowali - budujemy. Projekt domu: architekt Małgorzata Grabowska, pracownia PRODOM - Architektura i Konstrukcja

Z zewnątrz dom miał nawiązywać kształtem i formą do klasycznego polskiego domu z dwuspadowym dachem. To założenie inwestorów zostało zrewidowane przez projektantów, którzy ze względu na sąsiedztwo "kostek mazowieckich", połączyli w budynku formy prostokątne z klasyczną formą domu polskiego. W efekcie powstała dwukondygnacyjna bryła z dwuspadowym dachem (tam znajduje się część mieszkalna), połączona dachem płaskim z parterową częścią gospodarczo-garażową.

Architekci zdecydowali, że zamiast niepotrzebnie zwiększać powierzchnię zabudowy działki, szczególny nacisk muszą położyć na maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz budynku. Dlatego wnętrza zaplanowali tak, by jak najmniej miejsca przeznaczyć na komunikację.

Czytaj więcej o Domu klasycznie nowoczesnym

Dom architekta - Fot. Hanna Długosz

Sierpień - Dom architekta

Wbrew pozorom to niezbyt częsta sytuacja, kiedy architekt sam projektuje swoją rodzinną siedzibę. Zwykle bowiem jest tak, że - jak w starym porzekadle - szewc bez butów chodzi. Historia tego domu, a właściwie wszystko to, co poprzedziło jego budowę, także do codziennych nie należą. Wszystko zaczęło się od starego parku... Dom też przypomina raczej ogrodowy pawilon niż solidną rodzinną siedzibę, która ma służyć kolejnym pokoleniom. Jego bryła jest maksymalnie uproszczona i pozbawiona zbędnych ozdób. Sprowadza się do kombinacji prostych linii, harmonijnie ze sobą połączonych. Dzięki temu budynek odznacza się dyskretną elegancją Projekt: architekci Łosiak Siwiak - Rafał Łosiak

We wnętrzach jest niewiele mebli, wszystkie jednak są doskonałej jakości i współgrają z nowoczesną architekturą budynku. Ciemna podłoga dodaje pomieszczeniom dyskretnej elegancji. W całym domu zrobiono ją z dużych ceramicznych płyt w kolorze grafitowym, z fakturą imitującą słoje drewna.

Ozdobą eleganckiej łazienki jest perłowa mozaika w kolorze różowym, ułożona w różane wzory.

Czytaj więcej o Domu architekta

Modernizacja domu we Wrocławiu - Fot. Krzysztof Smyk

Wrzesień - Modernizacja domu we Wrocławiu

Inwestorzy tego domu mieli konkretne wyobrażenia na temat kształtu swojej rodzinnej siedziby. Chcieli, by jej projekt uwzględniał zasady nowoczesnego budownictwa, ale jednocześnie by zachowano w nim charakter starego domu, wpisanego w estetykę zabytkowego otoczenia, w którym kupili działkę. Projekt domu: architekci Łukasz Kabarowski i Anna Misiura KMA Kabarowski Misiura Architekci, projekt wnętrz: Maciej Skupiński Studio wnętrz MOOOS

Szczególną uwagę poświęcono doborowi materiałów wykończeniowych, starając się połączyć tradycyjną technologię z innowacyjnymi rozwiązaniami. Grafitowa dachówka kontrastuje więc z białym betonem na tarasie i cienkowarstwowym, białym tynkiem ścian, uzupełnionym brązowo-rdzawą barwą drewna.

Urządzenie pokoi cechuje szlachetny minimalizm. Przeważają barwy bieli, czerni i ciepłych odcieni drewna. Pomieszczenia wypełnia intensywne światło, docierające do wnętrza przez okna z widokiem na ogród, a także okna połaciowe umieszczone w dachu.

Czytaj więcej o Modernizacji domu we Wrocławiu

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja

Skomentuj:

Oto polski dom roku 2013 według miesięcznika Ładny Dom [WYNIKI GŁOSOWANIA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej