Projekt domu dwurodzinnego
Własny dom oznacza możliwość ukształtowania najbliższego otoczenia na indywidualnych zasadach, niekoniecznie wedle najbardziej popularnych lub typowych wzorców. Wspólne życie w rodzinie wielopokoleniowej nie jest dziś najbardziej oczywistym sposobem funkcjonowania, ale właśnie dlatego dom wydaje się najlepszym pomysłem na urzeczywistnienie takiego zamierzenia, Oto przykład wyjątkowego projektu domu dwurodzinnego.
Jakie zalety ma dom dwurodzinny?
Kwestie ekonomiczne
Budowa jednego domu dla dwóch rodzin jest z pewnością tańsza niż dwóch osobnych budynków - wymaga mniejszej działki, a dobrze zaprojektowana, zwarta bryła to sposób na obniżenie kosztów utrzymania.
Bezpieczeństwo
Oczywistą korzyścią jest także większe bezpieczeństwo. Domy dwurodzinne, wielopokoleniowe rzadko pozostają na dłużej puste, współużytkownicy - nawet prowadzący na co dzień zupełnie odrębne gospodarstwa - mogą zadbać o rośliny, ogród czy napływającą korespondencję, co do minimum ogranicza ryzyko zniszczeń bądź włamania.
Łatwo zaplanować przestrzeń
Na dodatek decyzja o wspólnej budowie i zamieszkaniu pod jednym dachem nie wymaga znacznej symetrii między potrzebami obu stron, inaczej niż przy budowie bliźniaka, złożonego z niemal identycznych połówek. W domu dwurodzinnym przestrzeń można podzielić między duże lokum dla rodziców z kilkorgiem dzieci i mniejszy, najczęściej zaplanowany na parterze apartament dla seniorów.
Wsparcie w opiece nad dziećmi lub seniorami
W najbardziej klasycznej wersji zaczyna się od wsparcia udzielanego przez dziadków rodzicom w postaci pomocy w opiece nad wnukami, z czasem najstarsi członkowie rodziny mogą go sami potrzebować - warunki sprzyjają wielokierunkowej wymianie świadczeń.
Miejsce do pracy
W sytuacji gdyby z jakichś powodów wszystkie te plany miały ulec radykalnej zmianie, osobny lokal nada się także do innych celów - łatwo go wynająć czy urządzić tam miejsce do pracy (nieskrępowany dostęp dla osób z zewnątrz będzie dodatkowym atutem). Oczywiście, na taką siedzibę najlepiej wybierać domy z piętrem lub poddaszem, a więc składające się z co najmniej dwóch kondygnacji. Sprawę podpiwniczenia - jak już nie raz na tych łamach wspominaliśmy - najlepiej uzależnić od warunków lokalizacyjnych - niski poziom wód gruntowych i ekstremalnie mała działka lub działka ze spadkiem mogą przesądzić o sięgnięciu po taką rezerwę.
Wygląd budynku
Przykładem domu dwulokalowego o efektownej bryle i bogatym programie funkcjonalnym jest projekt B-87, autorstwa Marcina Macieszko z pracowni Nanostudio.
Rozmieszczenie budynku
Domostwo ma rozbudowany parter - powierzchnia zabudowy to ponad 290 m?. Nieco mniejsze, otoczone tarasami piętro i dwuspadowy dach z połaciami nachylonymi pod kątem 35 stopni. Wewnątrz zaplanowano dwie odrębne części mieszkalne: mniejsza znajduje się na parterze, a większa została rozłożona na obu kondygnacjach.
Mieszkania o powierzchniach odpowiednio 80 m? i ok. 220 m? mają osobne wejścia, umieszczone na dwóch różnych elewacjach. Jednopoziomowy apartament został potraktowany priorytetowo - drzwi wejściowe od frontu i osobne, wewnętrzne połączenia z garażem oraz zlokalizowaną głębiej częścią dzienną drugiego mieszkania są ukłonem w stronę seniorów - przeważnie rodziców gospodarzy większego lokum. Jednocześnie jest to układ sprzyjający innemu dysponowaniu tym lokalem - np. przeznaczeniu go pod wynajem.
Jak został zaprojektowany budynek?
Rozłożysta bryła balansuje między tradycją i nowoczesnością; parter wzmocniony pasmami pełnych balustrad wokół tarasów piętra tworzy mocną, horyzontalną podstawę, zwieńczoną dynamicznymi skosami dachu.
Współczesny charakter budynku podkreśla brak okapów, a także otwory sięgające od poziomu podłóg do sufitów. Umożliwia to montaż rozwieralnych przeszkleń - a co za tym idzie - wychodzenie z wybranych pomieszczeń (również z pokojów sypialnych) do ogrodu lub na tarasy. Układ tych ostatnich na poziomie parteru łatwo będzie dopasować do lokalizacji - ilości miejsca, sposobu zagospodarowania, a nawet perspektyw widokowych konkretnej parceli. Z kolei górną kondygnację na planie regularnego prostokąta otaczają tarasy na stropach parteru - od rejonu frontowego poczynając, aż po zadaszenie ogrodowego tarasu na tyłach parceli.
Obmurowane tarasy piętra to dobry pomysł, który nawet w bardzo zwartej, wypełniającej (do granic możliwości - przede wszystkim prawnych) niewielkie parcele będzie znakomicie chronił prywatność mieszkańców, zapewni im też przyjemny "oddech".
Rozwiązania wnętrz
Duża powierzchnia użytkowa budynku, stwarza doskonałe warunki do urządzenia dwóch niezależnych - choć nastawionych na wzajemną współpracę - gospodarstw. Zwracam uwagę, że zaproponowane przez architekta rozwiązania są bardzo komfortowe. Na "mniejsze mieszkanie", przeznaczone dla rodziców, przypada ponad 80? - na dodatek cała ta przestrzeń może zostać rozplanowana zgodnie z oczekiwaniami przyszłych mieszkańców, ponieważ granice poszczególnych pomieszczeń tworzą ścianki działowe, których położenie łatwo dopasować do konkretnych oczekiwań, urządzeń, a nawet mebli.
Wrażenie robi duży, prywatny obszar "na tyłach" garażu, z dużymi oknami osłoniętymi płytką wnęką - miejsce idealne na sypialnię z aneksem garderobianym. Przeszklony narożnik strefy dziennej otwiera z kolei widok na drugą stronę posesji - korzystający z tej części apartamentu znajdą się tym samym "w centrum wydarzeń", skąd mogą sprawować dyskretny nadzór nad harmonogramem zajęć dzieci i wnuków.
Projekt domu
Drugie mieszkanie zajmuje porównywalną z apartamentem część parteru, ale głównymi przeszkleniami otwiera się na przeciwległą stronę działki, natomiast rozbudowana, przynależna do niego prywatna strefa wypełnia w całości drugą kondygnację. Oprócz pokojów sypialnych ulokowano tam dwie duże łazienki, pralnię, garderoby, a także ponadstandardowe atrakcje w postaci sauny i siłowni o powierzchni ponad 19 m?. Naturalnie, także na tym poziomie nie będzie kłopotów z inną aranżacją i wprowadzeniem podziału dopasowanego do inwestorskich potrzeb - ograniczenia wynikają głównie z przebiegu pionów instalacyjnych oraz położenia schodów.
Projekt łączy różne przestrzenie
Wpisana w projekt aranżacja w ciekawy sposób łączy różne przestrzenie; na przykład umieszczenie przejścia między mieszkaniami u podnóża schodów na piętro, w otwartym, ale położonym peryferyjnie i właściwe niewidocznym z głównego salonu rejonie, ułatwia starszym państwu dostęp do piętra, a lekko izoluje od części reprezentacyjnej.
Z wewnętrznego połączenia między mieszkaniami można zrezygnować, szykując frontowy apartament pod wynajem, choć już prowadzenie w nim własnej firmy nie musi blokować takiej możliwości.
W dwupoziomowym mieszkaniu niepokoi mnie umieszczenie wejścia do toalety w przedsionku - wolałabym inaczej rozplanować strefę wejściową i znaleźć miejsce na "gościnną" łazienkę bliżej holu - nawet kosztem zmniejszenia spiżarni i innego kształtu szatni.
Co jeszcze kryje projekt budynku?
Uwagę zwracają proste, jednobiegowe schody na piętro, zadaszony taras chroniący przed przegrzewaniem rejon kuchenny, a także tarasy wokół części prywatnej, na stropach parteru. To tyleż efektowny, co trudny technicznie element budynku - warto dokładnie mu się przyjrzeć i rozważyć sposoby zabezpieczenia tych obszarów przed przeciekami.
Plan domu: parter
1. wiatrołap 4,39 m?
2. komunikacja 8,75 m?
3. kuchnia + salon 23,27 m?
4. łazienka 10,11 m?
5. pokój 14,32 m?
6. pokój 13,31 m?
7. pralnia 7,71 m?
8. garaż 35,40 m?
9. wiatrołap 3.92 m?
10. garderoba 3,66 m?
11. łazienka. 3,77 m?
12. komunikacja 19,54 m?
13. kuchnia + salon 50,12 m?
14. spiżarnia 6,88 m?
15. pom. gospodarcze 11,04 m?
Plan domu: poddasze
16. komunikacja 19,23 m?
17. pokój 12,44 m?
18. garderoba 8,29 m?
19. pralnia 5,27 m?
20. łazienka 15,01 m?
21. sauna 2,80 m?
22. pokój 12,44 m?
23. łazienka 8,44 m?
24. siłownia 18,51 m?
25. pokój 18,42 m?
26. pokój 20,00 m?
27. garderoba 5,12 m?
28. garderoba 5,00 m?
29. pralnia 5,27 m?
Iwona Mere - ekspertka "Ładnego Domu", architektka z dużą praktyką, autorka wielu zrealizowanych projektów domów i wnętrz, związana z naszym miesięcznikiem od?1998 roku.
Skomentuj:
Projekt domu dwurodzinnego