O urządzaniu i kosztach zabudowy garderoby
Garderoba (jedna lub nawet kilka) znajduje się chyba w każdym nowo budowanym domu, apartamentowcu, a nawet bloku mieszkalnym. Jednak samo pomieszczenie nie zapewnia wygody przechowywania ubrań. Potrzebna jest jeszcze jej odpowiednia zabudowa, dopasowana do naszych wymagań i możliwości finansowych.
Wielkość i kształt garderoby
Metraż. Garderobę od większej szafy wnękowej odróżnia przede wszystkim to, że można do niej wejść. Stąd też musi ona zajmować więcej miejsca. Minimalna powierzchnia pozwalająca urządzić garderobę, to 4 m2. Tyle z powodzeniem wystarczy, jeśli z pomieszczenia korzystać będzie jednak osoba. Gdy garderoba ma służyć parze, trzeba przeznaczyć na nią około 6 m2. Jeśli zaś jest wspólna dla większej liczby domowników - nawet 10 m2.
Kształt. Optymalne jest pomieszczenie na planie prostokąta lub kwadratu; pozwala najlepiej wykorzystać przestrzeń - mamy sporo miejsca przy ścianach i wygodne przejście pośrodku. Jednak wygodną garderobę można też urządzić we wnętrzach o mniej regularnych kształtach np. na planie litery L, a także w miejscach trudnych do zagospodarowania, np. na poddaszu pod skosami.
Jednak w takiej sytuacji rozplanowanie wnętrza trzeba bardzo starannie przemyśleć lub powierzyć to zadanie fachowcowi.
Drzwi. Mogą to być zwykłe uchylne skrzydła lub drzwi przesuwne. Te ostatnie są wygodniejsze, gdy garderoba otwiera się na sypialnię czy niewielki korytarz, gdyż podczas otwierania nie zabierają przestrzeni.
Podłoga. Powinna być łatwa do odkurzania i mycia. Sprawdzają się tu więc płytki ceramiczne, parkiety, jak i wykładziny elastyczne.
Oświetlenie. Najwygodniej, gdy w garderobie jest okno, bo mamy dostęp do naturalnego światła (warto jednak wyposażyć je w roletę, inaczej ubrania mogą blaknąć). Zawsze jednak konieczne będzie też dobre oświetlenie sztuczne, np. regulowane reflektorki halogenowe lub LED umieszczone w suficie.
Wyposażenie garderoby
Zaletą garderoby jest przede wszystkim przestrzeń. Na tyle duża, by można było w niej umieścić wszystkie ubrania, bieliznę oraz buty, zachowując przy tym porządek i łatwy dostęp do każdego zakamarka. Aby pomieszczenie spełniało wszystkie warunki, musi być odpowiednio wyposażone.
Wszystkie systemy zabudowy garderób składają się z modułów i elementów, których wybór, liczba i rozmieszczenie zależy od naszej decyzji.
Szuflady. Mogą mieć zróżnicowaną głębokość. Najgłębsze, 40-centymetrowe, służą do przechowywania bielizny. Te niemal płaskie natomiast przeznaczone są do układania pojedynczo koszul lub bluzek. Mogą być rozmieszczone między półkami lub zgrupowane w komodach - zamontowanych na stałe w zabudowie lub wolno stojących (także mobilnych).
Kosze. Najczęściej wykonane są z drutu lub metalowej siatki. Podobnie jak szuflady, kosze mają bardzo zróżnicowaną głębokość, najczęściej służą do przechowywania drobnych części garderoby, bielizny i ręczników.
Półki. Najczęściej wykonane z płyty meblowej. Niektóre są wysuwane, dzięki czemu mamy łatwiejszy dostęp do leżących na nich rzeczy (podobne rozwiązanie jest często stosowane w półkach na buty).
Drążki. Mogą mieć różną długość, zależnie od tego, jakie części garderoby mają na nich wisieć. Drążki montuje się na stałej wysokości lub wyposaża w mechanizmy ułatwiające opuszczanie i podnoszenie drążka.
Wieszaki. Garderoba zwykle jest nie tylko szafą, ale i schowkiem gospodarczym. Uchwyty i wieszaki umożliwiają przechowywanie np. żelazka czy deski do prasowania tak, by zajmowały jak najmniej cennego miejsca.
Zanim wybierzemy wyposażenie, zastanówmy się, jakich ubrań mamy najwięcej i jak chcemy je przechowywać.
Funkcjonalność
Zaplanowanie funkcjonalnego układu zabudowy garderoby wcale nie jest takie łatwe. Trzeba pamiętać, że to wnętrze powinno być urządzone zgodnie z potrzebami i upodobaniami użytkowników - jedni potrzebują więcej pojemnych półek, szuflad i drążków, inni wolą kosze i wieszaki. Należy przy tym uwzględnić uwarunkowania wynikające z metrażu i kształtu samej garderoby. Można zamówić wyposażenie garderoby wraz z projektem zabudowy lub pokusić się o jej samodzielne zaplanowanie. Warto przy tym przestrzegać pewnych zasad, dzięki którym garderoba będzie wygodna, a przechowywane w niej ubrania nie będą się gniotły.
Drążki na krótkie ubrania. Odległość między drążkiem a podłogą lub innym elementem wyposażenia garderoby powinna wynosić 105 cm. Jeśli ją zachowamy, drążki takie można umieszczać jeden nad drugim (w bardzo wysokich garderobach stosuje się pantografy, czyli drążki z uchwytem, który pozwala na ich unoszenie i opuszczenie).
Drążki na długie ubrania. Płaszcze czy sukienki wymagają więcej miejsca, więc drążki, na których będą wisiały, powinniśmy umieścić na wysokości co najmniej 180 cm, aby dół ubrania nie dotykał podłogi.
Rozmieszczenie drążków. Pamiętajmy, że nie powinny one być dłuższe niż 1 m, gdyż w takiej sytuacji mogą się wygiąć pod ciężarem ubrań. Poprawnie zamontowane drążki są odsunięte od tylnej ścianki zabudowy lub ściany pomieszczenia o co najmniej 40 cm (pozwala to bez przeszkód powiesić na nich wieszak z ubraniem). Jeżeli nie mamy tyle miejsca, można zastosować specjalny wysuwany model drążka.
Półki i szuflady. Powinny mieć zróżnicowaną szerokość, by można było przechowywać na nich rozmaite rzeczy. Jednak te, które mają służyć do przechowywania swetrów, bluz czy złożonych koszulek powinny mieć szerokość 60 cm.
Rodzaje zabudowy
Na zdjęciu z lewej system szynowy Elfa - stal chromowana, aluminium; z prawej strony system meblowy Raumplus - okleinowana płyta meblowa
Choć wszystkie systemy zabudowy garderób składają się z takich samych elementów (drążków, szuflad, wieszaków i koszy), różnią się zarówno użytymi materiałami, jak i sposobem mocowania. Do wyboru mamy więc zabudowę stałą (meblową, kolumnową) lub łatwo demontowalną (szynową i rurową).
Systemy szynowe. Składają się z gotowych elementów, które kupuje się na sztuki. Podstawą są w nich stalowe profile i prowadnice przykręcane do ścian. Do nich dopiero, na odpowiednich wspornikach montuje się elementy wyposażenia garderoby. Zaletą tego systemu jest przystępna cena i możliwość samodzielnego zaprojektowania i zamontowania.
Systemy meblowe. To najbardziej tradycyjny sposób zabudowy, a zagospodarowana w ten sposób garderoba przypomina pozbawioną drzwi szafę. Ścianki garderoby (nazywane korpusem) najczęściej wykonuje się z ciętych na wymiar płyt meblowych (o grubości 18 mm), wykończonych lakierem, laminowanych lub fornirowanych. Z tego samego materiału wytwarzane są półki.
Na zdjęciu z lewej system rurowy Komandor - stal chromowana, płyta lakierowana; z prawej strony system kolumnowy Raumplus - aluminium anodowane, płyta lakierowana
Systemy kolumnowe. Poszczególne elementy wyposażenia garderoby rozmieszczane są pomiędzy metalowymi (stalowymi lub aluminiowymi) słupami, zwanymi kolumnami, przykręconymi do podłogi i sufitu pomieszczenia lub do ściany garderoby. Plusem takiej zabudowy jest jej modułowa budowa, dająca możliwość dowolnej zmiany rozmieszczenia półek i szuflad (jeśli tylko pozwala na to rozstaw kolumn).
Systemy rurowe. Zasada konstrukcyjna jest zbliżona do zabudowy kolumnowej, ale jako podpory używane są stalowe, najczęściej chromowane rury, które mogą być przykręcone do podłogi i sufitu lub zamocowane między podłogą a sufitem rozporowo. Dzięki ostatniemu rozwiązaniu, wyposażenie garderoby można całkowicie zdemontować, np. na czas remontu pomieszczenia.
Koszty garderoby
Rzeczywisty koszt garderoby tworzą wszystkie elementy wyposażenia, czyli różnego rodzaju wieszaki, szuflady, kosze, pantografy czy oświetlenie. Zabudowa o tej samej powierzchni i złożona z podobnych elementów może bardzo różnić się ceną, gdy zamiast standardowych, wybierzemy bardziej skomplikowane elementy (np. wieszak na spodnie kosztuje od 20 zł, wysuwany - nawet 120 zł). Podobnie rzecz ma się z szufladami, które zwykle są znacznie droższe od koszy.
Koszt garderoby zawsze jest więc ustalany indywidualnie, zależnie od zastosowanych elementów wyposażenia, a nawet ich wykończenia (np. białe kosze są tańsze od chromowanych). Ceny zestawów, które podajemy poniżej, są więc orientacyjne.
System szynowy Elfa - stal chromowana, aluminum: ok. 3500 zł
System meblowy Raumplus - okleinowana płyta meblowa - ok. 6800 zł
System rurowy Komandor - stal chromowana, płyta lakierowana: ok. 6800 zł
System kolumnowy Raumplus - aluminium anodowane, płyta lakierowana: ok. 9400 zł
Wentylacja garderoby
Zgodnie z przepisami, w domu z wentylacją grawitacyjną, garderoba powinna być wyposażona w kanał wywiewny. Jeśli w planach instalacji wentylacyjnej to pomieszczenie nie zostało uwzględnione i nie mamy w nim pionu wentylacyjnego, możemy umieścić kratkę wentylacyjną w ścianie dzielącej garderobę i inne pomieszczenie (np. łazienkę). Najefektywniejsza, bo niezależna od pogody, jest jednak wentylacja mechaniczna (podobnie jak przy naturalnej, w garderobie powinien znaleźć się wywiew).
Aby zapewnić odpowiednią wentylację, trzeba pamiętać o przepływie powietrza między pomieszczeniami. Dlatego garderoba nie powinna być zamykana zbyt szczelnymi drzwiami. Możemy natomiast wyposażyć ją w skrzydła z podcięciem lub wyciętymi otworami (takimi, jak w drzwiach łazienkowych).
Skomentuj:
O urządzaniu i kosztach zabudowy garderoby