Mała łazienka - zasady projektowania
Projektowanie małej łazienki jest trudniejsze od dużej, ponieważ na niewielkiej przestrzeni trzeba zmieścić spory program funkcjonalny zaspokajający potrzeby domowników. Nie jest to jednak niemożliwe. Nawet mała łazienka może być ładna i należycie spełniać swoje zadanie. Przed rozpoczęciem wykończenia łazienki warto zapoznać się z pewnymi zasadami, które zapewnią komfort i ergonomię w korzystaniu nawet z najmniejszego pomieszczenia.
Wokół urządzeń sanitarnych
Na początek warto uświadomić sobie, że każde urządzenie łazienkowe potrzebuje przestrzeni manewrowej wokół siebie. Oto niektóre, minimalne wartości powierzchni niezbędnych do wygodnego korzystania z poszczególnych elementów wyposażenia łazienki - zwykle w małych pomieszczeniach te powierzchnie nakładają się na siebie, co nie stanowi problemu, dopóki z łazienki w tym samym czasie korzysta nie więcej niż jedna osoba:
- pas wolnej przestrzeni przed umywalką - szerokość minimum 70 cm
- pas wolnej przestrzeni przed wanną i brodzikiem - szerokość minimum 75 cm
- przed miską ustępową wolna przestrzeń to minimum 75x80 cm
- minimalna odległość między poszczególnymi sprzętami to 15-20 cm
- najkrótsza miska ustępowa (bez spłuczki) ma głębokość 45 cm, do tego trzeba dodać grubość stelaża spłuczki podtynkowej 15-20 cm
- minimalna, wygodna szerokość umywalki służącej nie tylko do mycia rąk to 45-50 cm
Wejście do łazienki
Vis a vis wejścia do łazienki należy unikać umieszczania dużych elementów wyposażenia takich, jak na przykład kabina prysznicowa, terma do podgrzewania wody, obszerny gabarytowo, ozdobny grzejnik czy wysoka, wolno stojąca szafka. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie na osi wejścia umywalki z lustrem, która od progu zapewni poczucie głębi, a ideałem byłoby okno.
Łazienka bez dużych sprzętów
W małej łazience warto zrezygnować z wanny i typowej kabiny prysznicowej. Urządzenia te można zastąpić płaskim brodzikiem zrównanym z poziomem podłogi lub jeśli pozwolą na to warstwy podłogowe, kompletnie z niego zrezygnować i podłogę pod prysznicem wyłożyć tymi samymi płytkami, co w pozostałej części łazienki - do tego drugiego rozwiązania należy zastosować specjalny odpływ liniowy bądź punktowy montowany w podłodze lub w ścianie.
Likwidując duże gabarytowo wizualne przegrody w małym pomieszczeniu (wanna, kabina), zyskujemy wrażenie powiększenia pomieszczenia. Jeśli aranżacja małej łazienki na to pozwala, można zastanowić się nad zastosowaniem przesuwnej tafli szkła służącej za drzwi do prysznica. Tafla taka przesuwana na ścianę obok prysznica nie będzie potrzebowała dodatkowej powierzchni, jak to bywa w przypadku drzwi prysznicowych skrzydłowych, a otwarta wnęka prysznicowa doda wnętrzu przestrzeni. Zawsze też można poratować się zasłonką prysznicową, na którą od pewnego czasu wraca moda.
Czytaj także:Jak zamocować płaski brodzik w łazience
Łazienka bez pralki
Kolejnym sprzętem w małej łazience, z którego dobrze byłoby zrezygnować jest pralka. Nawet najmniejsza pralka w niewielkiej łazience to całkiem spora strata powierzchni. Jeśli jest to możliwe, pomyślmy o przeniesieniu jej do kuchni lub do wnęki w korytarzu czy też pomieszczenia gospodarczego.
Czytaj także:Pralka w kuchni czy w łazience - pisze architekt i nasi Czytelnicy (sondaż)
Kolor i faktura w małej łazience
W małych łazienkach najlepiej sprawdza się jednolita, jasna, neutralna kolorystyka płytek ściennych i podłogowych. Ciemne kolory zmniejszają wnętrza. Im bardziej ujednolicona materiałowo powierzchnia płytek, tym bardziej staje się niewidzialna i nie przeszkadza w odbiorze przestrzeni. Ta sama zasada dotyczy fug - warto stosować cienką fugę, bez efektów specjalnych, takich jak na przykład brokat.
W niedużej łazience mamy do umieszczenia tak wiele elementów, że trzeba się zdecydować, które mają być bardziej widoczne, a które można zneutralizować - pozwolić im pozostać tłem dla innego wyposażenia. Ładna półka, ciekawy kinkiet, elegancki koszyk czy pudełko na potrzebne, łazienkowe drobiazgi będą bardziej widoczne na tle jasnych płytek, niż na tle konkurujących z nimi ozdobnych kafli.
Wolna od sprzętów podłoga
W małym wnętrzu trzeba unikać zagracania podłogi. Im mniej stojących sprzętów, tym większe wrażenie ładu i porządku, a pomieszczenie łatwiej jest utrzymać w czystości. Lepiej jest wyposażyć łazienkę w urządzenia wiszące - umywalka bez nóżki, podwieszana miska ustępowa, montowane do ściany szafki. Bez tych stojących sprzętów, a zwłaszcza bez pralki, będziemy mieć wrażenie, że mamy całkiem sporo podłogi do chodzenia i dreptania, a przy okazji łatwiej będzie ją sprzątać i w ogóle utrzymać w czystości.
Dobrze dobrana ceramika sanitarna
Przy wyborze ceramiki sanitarnej do małej łazienki dobrze jest rozważyć białe urządzenia o obłych, nie ostrych i kanciastych kształtach, które swoimi ergonomicznymi kształtami zapewnią bezpieczne, intuicyjne korzystanie z pomieszczenia.
Warto też zapoznać się z ofertą urządzeń wielofunkcyjnych specjalnie przeznaczonych do małych łazienek i tak, działając na zasadzie eliminacji, zamienić bidet oraz miskę ustępową na urządzenie typu 2 w 1, czyli wc z bidetką (specjalna bateria) lub miska wc z funkcją bidetu czy też deska sedesowa z funkcją bidetu. Zamiast szukania miejsca na grzejnik drabinkowy oraz wieszaki na ręczniki, zdecydować się na wieszak przy umywalce, będący jednocześnie elektryczną suszarką. Nad umywalką natomiast rozważyć zastosowanie wiszącej szafki, której drzwiczki będą jednocześnie lustrem.
Urządzenia chowane w ścianie
Do małej łazienki warto szukać nie tylko wąskich umywalek i szafek, ale również płytkich spłuczek podtynkowych (chowanych w ścianie) - najcieńsze mają 8 cm głębokości. A nawet tradycyjna spłuczka - w granicach 15-20 cm głębokości - chociaż zabierze trochę powierzchni podłogi, to jej obudowa stanie się praktyczną półką do wykorzystania na ustawienie kosmetyków i detergentów.
Podobnie jest z baterią umywalkową: warto zamienić stojącą baterię umywalkową na model ścienny (nawet podtynkowy), uwalniając w ten sposób cenne miejsce na blacie umywalki. A bateria prysznicowa: drążek zestawu natryskowego, który zabiera optycznie miejsce w przestrzeni prysznica, można zastąpić zestawem podtynkowym, z widocznymi jedynie wylewkami i pokrętłami do wody. W małej łazience liczy się każdy centymetr!
Czytaj także:Stelaż podtynkowy - tajemnica eleganckiej łazienki
Lustro w łazience
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na powiększenie przestrzeni jest zastosowanie w nim luster, zwłaszcza bezramkowych. Jeśli to tylko możliwe, poza lustrem nad umywalką, dobrze jest zastosować dużą taflę lustrzaną na którejś z pozostałych ścian. Najlepiej sprawdzą się lustra odbijające proste, regularne formy drzwi, okien czy szaf.
Czytaj także:Przyklejanie lustra w łazience
Doświetlenie łazienki
Małe łazienki rzadko mają okna, ale warto rozważyć doświetlenie ich światem naturalnym, stosując półprzezroczyste doświetlenia w postaci ścianki z luksferów, z tafli szkła czy też zamontowania całoszklanych drzwi.
W małej łazience musi być jasno. Dobrze oświetlona będzie się wydawała większa. Poza światłem o charakterze użytkowym (główne oświetlenie na suficie i lampy przy lustrach) zastosowanie oświetlenia dekoracyjnego pomoże uzyskać wrażenie wielowymiarowości pomieszczenia, a nawet pewnego rodzaju nieskończoności. W sprzedaży znajdziemy popularne już od dawna węże ledowe i punktowe oświetlenie ledowe, które świetnie sprawdzają się, gdy zamontujemy je za szafkami, pod wanną czy wokół sufitu podwieszanego.
Skomentuj:
Mała łazienka - zasady projektowania