Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wybieramy umywalkę

Małgorzata Krośnicka

Niezależnie od tego, czy wybieramy umywalkę do rodzinnej łazienki, czy do niedużej toalety, powinna być ona wygodna, ładna i w akceptowalnej dla nas cenie.

Wielkość umywalki należy dopasować do funkcji i wielkości pomieszczenia - w niewielkiej toalecie wystarczy mała (około 40 cm), w rodzinnej łazience powinna mieć szerokość co najmniej 60 cm.
Wielkość umywalki należy dopasować do funkcji i wielkości pomieszczenia - w niewielkiej toalecie wystarczy mała (około 40 cm), w rodzinnej łazience powinna mieć szerokość co najmniej 60 cm.
Fot. Duravit
W toalecie, gdzie potrzebujemy umywalki tylko do mycia rąk, wystarczy taka o szerokości 35-40 cm. W pomieszczeniu, które służyć będzie do wykonywania codziennych zabiegów higienicznych, potrzebna jest umywalka szersza. Optymalnie misa powinna mieć szerokość 60 cm. Coraz częściej jednak w łazienkach przy sypialniach montuje się dwie osobne umywalki lub jedną bardzo szeroką z dwiema misami (o szerokości od 110 do 140 cm).

Na cenę urządzenia, poza wymiarami, wpływa materiał, z którego wykonana jest umywalka. Ceny urządzeń z popularnej ceramiki są bardzo zróżnicowane (od 80 zł w górę), ale i tak zwykle najbardziej przystępne.

Ceramika. Jest trwała i ma gładką powierzchnię, łatwą do czyszczenia i odporną na osadzanie się zabrudzeń. Nie reaguje na większość domowych środków chemicznych. Ceramika może się stłuc, ale tylko przy silnym uderzeniu. Jeśli jest kiepskiej jakości - z czasem żółknie, po latach użytkowania mogą też pojawiać się na niej powierzchniowe spękania.

Kompozyty. Najpopularniejszym wykorzystywanym do produkcji umywalek jest lany marmur. W jego skład wchodzą minerały i 80% węglanu wapnia, który nadaje im twardość i odporność mechaniczną. Za powierzchniową wytrzymałość odpowiada syntetyczna powłoka. Ceny od 240 zł.

Szkło. Umywalki wykonywane są ze szkła bezpiecznego, o grubości 8-10 mm. Jest ono odporne na chemikalia i łatwe do czyszczenia. Ceny od 199 zł.

Drewno. Najczęściej wykorzystywane jest drewno egzotyczne, zwłaszcza gatunki bardzo twarde, odporne na działanie wody (zawierają dużo oleistych substancji). Cena od 822 zł.

Montaż. Umywalki mogą być mocowane do ściany lub wbudowanego w nią stelaża. Modele blatowe wymagają blatu, na którym będzie można - zależnie od typu - postawić je, wbudować lub podwiesić. Umywalki meblowe są dopasowane wymiarami do mebla, w którym zastępują blat.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wybieramy umywalkę