Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Projektowanie domu: garderoba kontra szafa

architekt Anna Ukielska
Garderoba z przesuwnymi drzwiami przy sypialni - Fot. Raumplus

Zalety garderoby długo można wymieniać. Przekonujemy, że wcale nie trzeba tak dużo przestrzeni, żeby ją zaplanować. Dla tych, którzy absolutnie nie mają na nią miejsca, znaleźliśmy też trochę argumentów przemawiających za szafami. Podpowiadamy, jakie wymiary musi mieć przestrzeń do przechowywania i jak ją dobrze zorganizować.

Garderoba z przesuwnymi drzwiami przy sypialni - Fot. Raumplus

Cały sezon w jednej garderobie

Są osoby, które garderobom mówią kategorycznie nie i stawiają na szafy. Jednak potrzeba posiadania w domu pomieszczenia, w którym uda się pomieścić ubrania oraz akcesoria, zdaje się być bezdyskusyjna. Garderoba znajdzie swoje zastosowanie w każdym domu, jeśli tylko będzie na nią miejsce.

Fot. Lema

Zaletą garderób jest niewątpliwie możliwość zgromadzenia ubrań w jednym miejscu. W obrębie jednej garderoby można wprowadzić podział na strefy okryć wierzchnich, obuwia, strojów formalnych, sezonowych czy codziennego użytku lub bielizny i dodatków. Dzięki temu zapewnimy ubraniom ład, a znalezienie odpowiedniej rzeczy nie będzie stanowiło większego problemu.

Najlepiej, gdy decyzję o wygospodarowaniu miejsca na garderobę można podjąć w trakcie projektowania domu. Wtedy zadaniem projektanta jest takie zaaranżowanie wnętrza, by nawet najmniejsza garderoba była pojemna i ergonomiczna. Trudniejszym wyzwaniem jest znalezienie miejsca na garderobę w istniejącym już domu. Nie jest to jednak niemożliwe.

Pomiędzy drzwiami garderoby a półkami i drążkami powinno być minimum 60 cm wolnej przestrzeni - Fot. Elfa

Garderoba - jakie wymiary?

Wymiary garderób bywają różne w zależności od potrzeb i możliwości aranżacyjnych danego pomieszczenia. Nie trzeba wielkiego metrażu, by wygospodarować przestrzeń na garderobę. Nawet powierzchnia o wymiarach 1,50 x 1,50 m może stać się podręczną garderobą - pod warunkiem, że będzie dobrze, efektywnie wykorzystana.

Przy projektowaniu garderób najważniejsze są wymiary:

60 cm - minimalna głębokość każdej szafy wewnątrz garderoby

60 cm - minimalny wymiar określający wolną przestrzeń przed szafą wewnątrz garderoby - jeśli wejście do garderoby znajduje się naprzeciwko szafy

90 cm - minimalny wymiar określający wolną przestrzeń przed szafą - jeśli wejście do garderoby znajduje się z boku szafy. Różnica wynika z konieczności uwzględnienia szerokości drzwi do pomieszczenia.

Fot. IKEA

Długość szaf to kwestia drugorzędna, ale 1,20-1,50 m to minimum. Podsumowując - żeby urządzić garderobę, nie musimy mieć całego osobnego pomieszczenia do dyspozycji. Wystarczy wnęka o głębokości 120 cm.

Gardroba w pokoju dziecka to miejsce na ubrania, zabawki i sprzęt sportowy - Fot. Raumplus

Garderoba: przestrzeń na wszystko

W garderobie nie muszą się znaleźć same ubrania. Zazwyczaj jest to pomieszczenie zamykane, a w środku wcześniej czy później poza ubraniami znajdą swoje miejsce i inne przedmioty, jak na przykład walizki, drobny sprzęt sportowy, odkurzacz itp. Idealnie by było, aby w garderobie znajdowały się same ubrania, jednak nawet w najprzestronniejszych domach zawsze brakuje miejsca na dodatkową powierzchnię pomocniczą, czyli wszelkie schowki na sprzęt i akcesoria.

Garderoba urządzona pomiędzy przestrzenią dzienną a sypialnią. Bookbox Loft studia Mode:lina - Fot. Mode:lina

Garderoba z lustrem

W przypadku małych garderób bardzo często pojawia się problem z umieszczeniem lustra. Nawet w najmniejszej garderobie nie należy z niego rezygnować, ponieważ poza luksusem przeglądania się bez konieczności wychodzenia z garderoby, powiększy ono optycznie pomieszczenie. Lustra najlepiej stosować na całą wysokość wnętrza - wtedy dadzą poczucie przestrzeni. A gdzie takie lustro umieścić? Najlepiej na przeciwległej ścianie do zabudowy z ubraniami lub na całej powierzchni drzwi.

Pojedyncze szafy mogą zająć tyle samo miejsca do jedna garderoba, ale często są wybierane również ze względu na styl, w jakim urządzane jest wnętrze - Fot. IKEA

Prywatna szafa dla każdego

Czasami zdarza się, że dom został tak zaprojektowany, że nie ma możliwości wygospodarowania jednego większego pomieszczenia na garderobę. W takiej sytuacji przemyślane zaprojektowanie szaf w różnych pomieszczeniach również może z powodzeniem sprawdzić się w codziennym życiu domowników.

Czasem pomysł komunalnej garderoby nie zdaje egzaminu, bo domownicy mają w obrębie domu swoje autonomiczne strefy. Wtedy w zasięgu przestrzeni zajmowanej przez poszczególne osoby o wiele lepszym rozwiązaniem będą pojedyncze szafy na prywatne rzeczy. Mogą być to osobne meble dzieci lub np. mieszkającego z rodziną dziadka lub babci.

Szafa wnękowa - Fot. Interlubke

Jeśli szafa, to wnękowa

Zwykło się mówić, że garderoby potrzebują dużo miejsca. Jednak szafy umieszczone w różnych pomieszczeniach również zabierają przestrzeń. Niekiedy sumaryczna powierzchnia szaf w domu przekracza powierzchnię, którą zajęłaby garderoba. Mimo tego i tak są osoby, które z szaf nie rezygnują.

Szafa wnękowa zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wolno stojąca. By była funkcjonalna, wystarczy, jeśli jej wnętrze będzie miało głębokość 60 cm. Przy takich gabarytach nie ma niebezpieczeństwa, że pogniotą się umieszczone na wieszakach marynarki, koszule czy bluzki. Długość i wysokość szafy w dużej mierze zależą od wielkości pomieszczenia, w którym się znajdzie. Jednak warto założyć, że dla jednej osoby powinniśmy przeznaczyć co najmniej 1 m.b. zabudowy.

Fot. Elfa

Aby szafy były pojemne, najlepiej wykorzystać całą przestrzeń im dedykowaną - od podłogi aż po sufit. Najlepsze będą szafy wnękowe na całą wysokość pomieszczenia. Dzięki umieszczeniu we wnęce sprawiają wrażenie jakby były od początku częścią pomieszczenia. Nawet jeśli pokój czy korytarz są wysokie, przestrzeń w szafie pod sufitem można wykorzystać na rzeczy nieużywane na co dzień. Najbardziej potrzebne ubrania i dodatki powinny znajdować się zawsze w zasięgu ręki.

Tak jak w przypadku zabudowy garderób najważniejszym wymiarem determinującym przestrzeń szafy jest zapotrzebowanie na minimalną głębokość, czyli 60 cm. Pozostałe wymiary, podziały itd. zależą od konkretnego zapotrzebowania.

Półki i kosze do przechowywania butów - Fot. Elfa

Wnętrze szafy dobrze wykorzystane

Niezależnie, czy wybór padnie na szafy czy garderoby, najważniejsze jest dobre ich zaaranżowanie. Należy uwzględnić, jakiego rodzaju ubrania będą w nich przechowywane. W zależności od przeznaczenia, półki, szuflady, drążki będą miały swoje gabaryty.

I tak na krótkie wiszące rzeczy jak koszule, bluzki, kurtki itp. potrzebny będzie drążek na wieszaki na wysokości orientacyjnie ok. 190 cm od podłogi. Dlaczego tak wysoko? Po to, by poniżej efektywnie wykorzystać przestrzeń na trzy półki lub szuflady o wysokości ok. 30 cm.

Z kolei 10 cm ponad drążkiem na ubrania wiszące dobrze wykonać dodatkową półkę. Na niej, na wysokości 2 m, znajdą miejsce rzeczy rzadziej używane.

Jeśli w szafie mają wisieć długie ubrania - sukienki, płaszcze itp. - drążek na nie powinien znajdować się na tej samej wysokości. Różnica polega na tym, że w tej części na dole szafy zamiast trzech szuflad znajdzie się miejsce na jedną półkę o wysokości ok. 35-45 cm.

Fot. IKEA

Zarówno dla szaf, jak i garderób producenci przewidzieli nieskończoną ilość galanterii wyposażenia. Planując zatem dowolny sposób przechowywania ubrań mamy do czynienia z szeroką gamą sprytnych rozwiązań. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertą specjalizujących się w systemach zabudowy wnęk firm. Począwszy od przeróżnych frontów drzwi, poprzez systemy przesuwne dolne i górne, podwieszane, drzwi harmonijkowe, rolety, a skończywszy na pełnych systemach wyposażenia wnętrza w postaci półek, szuflad, koszy, wieszaków, ruchomych drążków - każdy znajdzie coś dla siebie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Darmowe projekty domów. Czy warto zainteresować się tą propozycją?
Dwa poziomy, czyli dom piętrowy
Zaplecze, czyli pomieszczenia drugiego planu

Skomentuj:

Projektowanie domu: garderoba kontra szafa

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej