Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak urządzić sypialnię doskonałą?

architekt Anna Ukielska
Umieszczenie sypialni na piętrze nie tylko izolują ją od hałasu w strefie dziennej, ale także otwiera na widoki - Fot. Sagan Piechota Architects

Zaplanowanie miejsca na sypialnię jest bardzo istotne. Od jej lokalizacji będzie zależeć jakość snu i wypoczynku. Ponieważ sypialnia jest tym specjalnym pomieszczeniem, które łączy w sobie funkcje relaksu, snu, komfortu i intymności, podczas rozplanowywania funkcji w domu należy się jej sporo uwagi.

Umieszczenie sypialni na piętrze nie tylko izolują ją od hałasu w strefie dziennej, ale także otwiera na widoki - Fot. Sagan Piechota Architects

Sypialnia na parterze czy na piętrze?

Oczywiście najważniejsza sprawa na początku - wyznaczenie miejsca na sypialnię. Nie ma ścisłych zasad, jakimi należałoby się kierować, jednak istnieje kilka aspektów, które po prostu trzeba wziąć pod uwagę podejmując decyzję o jej zlokalizowaniu.

W domach dwukondygnacyjnych panuje zasada podziału funkcji nie tylko na pomieszczenia, ale i na strefy w zależności od kondygnacji. Zazwyczaj na parterze rozplanowuje się pomieszczenia służące życiu dziennemu, często towarzyskiemu. Z kolei góra stanowi prywatną, bardziej osobistą część domu. Warto zatem zaufać staremu, sprawdzonemu sposobowi planowania przestrzeni w domu i miejsce na sypialnię (lub sypialnie) wyznaczyć właśnie na piętrze czy też poddaszu. Taki układ zapewni mieszkańcom nieskrępowane korzystanie z domu i szacunek dla tych, którzy wcześniej niż pozostali chodzą spać.

W domach parterowych zasada rozdzielania strefy dziennej od intymnej musi być zachowana na poziomie tej samej kondygnacji. Dobrze zatem wyraźnie podzielić plan domu na część głośną i cichą, by zapewnić optymalny komfort wypoczynku w sypialni.

W sypialni umieszczonej od wschodu będzie nas budziło światło słoneczne - Fot. Quick Step

Najlepsze miejsce na sypialnię: strony świata

Przyjmuje się, że sypialnia powinna być położona od wschodu, ponieważ przyjemnie budzić się w towarzystwie wschodzącego słońca. Tu jednak należy rozważyć, czy aby porannego słońca nie będzie w sypialni zbyt wiele i czy przyjemność słonecznych pobudek nie zamieni się w koszmar świecących prosto w twarz promieni. Południowa i zachodnia strona mogą być przyczyną nagrzewania się pomieszczenia, co na pewno nie będzie sprzyjało zasypianiu. Natomiast strona północna jest najciemniejsza i w polskim klimacie może zniechęcać do rannego wstawania.

Fot. IKEA

Sypialnia może sąsiadować z korytarzem lub garderobą - Fot. DeForest Architects

Cicha strefa wokół sypialni

Sypialnia przede wszystkim powinna być miejscem cichym, dlatego dobrze, gdy np. graniczy z zaciszną częścią ogrodu, by w śnie nie przeszkadzały odgłosy z ulicy. Ważne, by nie zaplanować sypialni nad garażem, czy pomieszczeniami technicznymi - pralnią, kotłownią, warsztatem, ponieważ pomieszczenia te mogą być źródłem niechcianych hałasów. Należy też stronić od lokalizowania sypialni w pobliżu kuchni czy pokoju dziennego, które również nie należą do pomieszczeń cichych.

Dobrym sąsiedztwem sypialni będzie z pewnością zaciszny korytarz lub wręcz garderoba, która w naturalny sposób stłumi niechciane odgłosy.

Fot. RaumPlus

Dobrze, jeśli blisko sypialni rodziców jest też sypialnia małych dzieci - Fot. Quick Step

Blisko sypialni: dzieci, garderoba i łazienka

Poza kwestią ciszy pozostaje jeszcze aspekt praktycznego wyboru pomieszczeń sąsiadujących z sypialnią. Bardzo często jest to kwestia indywidualnych upodobań mieszkańców lub też potrzeba wynikająca ze stylu życia. Pary z małymi dziećmi będą chciały bezpośrednio przy swojej sypialni mieć pokój dziecka. Należy jednak pamiętać, że dzieci szybko dorosną i zapewne będą wolały mieć swoje pokoje z dala od pokoju rodziców.

Fot. IKEA

Praktycznym sąsiadem sypialni z pewnością będzie garderoba oraz łazienka - o ile jest to łazienka prywatna, a nie główna przeznaczona dla wszystkich domowników, ponieważ wtedy mieszkańcy będą sobie nawzajem przeszkadzać.

Fot. DeForest Architects

Łóżko, ewentualnie stolik nocny lub mała szafka. Spokojny, oszczędny wystrój sprzyja wypoczynkowi - Fot. IKEA

Sypialnia: co jest niezbędne, a co niepotrzebne

W sypialni powinny się znaleźć tylko te sprzęty i urządzenia, które są niezbędne dla jej funkcji - to sprzyja relaksowi i spaniu. Wszelkie dodatki powinny zostać dopasowane z dbałością i konsekwencją - zasłony, poduszki, narzuta na łóżko itp. powinny stanowić jedną całość.

Fot. Grange

Ściany w sypialni powinny być w spokojnych, raczej jasnych, stonowanych kolorach. Koniecznie wybierzmy też farbę z małą zawartością LZO - Fot. Para Paints/Dekorian

Kolory w sypialni

Kolorystyka sypialni powinna być stonowana. Jeśli chce się zastosować więcej niż jeden kolor, dobrze, żeby były to barwy korespondujące ze sobą. Odcienie ciepłego żółtego nastrajają pogodnie, niebieski uspokaja, zielony relaksuje, biel wymusza porządek i daje poczucie sterylności, szary działa kojąco i uspokajająco.

Fot. Dulux

Mocne kolory jak fiolet, brąz, bordo, granat zastosowane na wszystkich ścianach mogą zadziałać przytłaczająco, dlatego też jeśli w takich kolorach gustujemy, warto je zastosować tylko na jednej ze ścian, np. tam, gdzie znajduje się wezgłowie łóżka.

Zaplanujmy instalację elektryczną tak, żeby wszystkie światła w sypialni można było wyłączyć jednym przyciskiem umieszczonym przy łóżku - Fot. BoConcept

Oświetlenie w sypialni

Niezwykle ważną kwestią w sypialni jest oświetlenie sztuczne, ponieważ można nim wykreować konkretny nastrój. W sypialni można zastosować główne źródło światła, które choć zazwyczaj jest rzadko używane, niekiedy się przydaje. Najważniejsze jednak jest oświetlenie peryferyjne. I tak po kolei - przy stolikach nocnych powinny znaleźć się nocne lampki; jeśli w sypialni jest sufit podwieszany, można pokusić się o zamontowanie np. węża LED i budować nastrój ukrytym źródłem światła; gdzieś na ścianach mogą znaleźć się dodatkowo kinkiety.

Fot. Axo Light

Kombinacji jest sporo, należy jednak pamiętać o dopasowaniu mocy oświetlenia do jego funkcji tak, by nie oślepiało, a zarazem nie było zbyt słabe np. do czytania. Dobrym rozwiązaniem tego dylematu może być funkcja ściemniaczy we włącznikach. Poza samym oświetleniem nie można zapomnieć o systemie jego gaszenia. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest montaż włączników przy wejściu oraz drugi komplet przy łóżku - być może, na podobieństwo rozwiązań hotelowych, wraz z głównym wyłącznikiem wszystkich świateł.

Sypialnia z dużą, owalną wanną pod oknem - Fot. www.chelseahing.com.au

Sypialnia z wanną

Innym ciekawym rozwiązaniem jest usytuowanie w sypialni wanny. Wanna oraz łóżko oznaczają relaks, więc z pozoru niemożliwe do połączenia funkcje bardzo dobrze mogą w sypialni ze sobą współgrać i tworzyć niepowtarzalny nastrój intymności i odprężenia.

Biokominek w sypialnia stworzy romantyczny nastrój, ale nie przegrzeje pomieszczenia - Fot. Kratki.pl

Sypialnia z kominkiem

W sypialni - jak w każdym innym pomieszczeniu w domu - można też zaszaleć. Im większy metraż przeznaczony na wypoczynek, tym więcej możliwości. W zależności od upodobań czy wyobraźni sypialnia może stać się świątynią relaksu.

W dużej sypialni można więc wtedy zainstalować kominek, który nada romantycznego nastroju i dogrzeje domowników. Należy jednak pamiętać, że małe pomieszczenia będą się szybko nagrzewały, a temperatura wewnątrz może okazać się nie do zniesienia. Alternatywą dla standardowych kominków może być zatem biokominek, który nie wymaga pełnej instalacji na etapie budowy i może zostać dodany w każdym momencie.

Fot. IKEA

Klimatyzacja w sypialni - Fot. SAMSUNG

Dobry klimat w sypialni

Kolejną ważną kwestią do rozwiązania w sypialni jest sprawa wentylacji. W pomieszczeniu dobrze wentylowanym po prostu śpi się dobrze. Jeśli etap projektowania sypialni daje taką możliwość, warto pochylić się nad tym zagadnieniem. Przede wszystkim okna powinny mieć wszelkie opcje otwierania. Grzejnik powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia tak, by nie był zbyt duży. W przypadku nowo powstającego domu warto rozważyć opcję wentylacji mechanicznej z rekuperacją, która latem będzie sypialnię schładzać, a zimą dogrzewać. Można też wziąć pod uwagę zamontowanie klimatyzacji.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Darmowe projekty domów. Czy warto zainteresować się tą propozycją?
Dwa poziomy, czyli dom piętrowy
Zaplecze, czyli pomieszczenia drugiego planu

Skomentuj:

Jak urządzić sypialnię doskonałą?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej