12 sposobów na wejście do domu
Są wejścia skromne lub bardziej rozbudowane, zupełnie proste i bogato zdobione - każde z nich może być ładne i cieszyć oczy właścicieli oraz przechodniów. Cała sztuka w tym, by wejście odpowiadało potrzebom i było dopasowane do bryły budynku i jego charakteru.
Wejście i wjazd do garażu usytuowane na jednej linii frontowej elewacji zostały cofnięte pod długi, wspólny podcień. Zmieściły się pod nim również schody.
Wejście do domu po ścianie garażu to zawsze trudny element architektoniczny budynku. Tutaj szczęśliwie rozwiązany poprzez zastosowanie drewnianej pergoli ciągnącej się wzdłuż całej wysuniętej do przodu bryły garażu.
Wnęka znakomicie osłania od wiatru i choć nie jest duża, a drzwi zupełnie standardowe, wejście jest wyraźnie widoczne w fasadzie domu i ma swoją rangę.
Mieszczące sień wejściową dobudówki wychodzą poza bryłę domów w zabudowie szeregowej. Kryjący je dach osłania jednocześnie drzwi wejściowe. Usytuowanie drzwi z ich boku ułatwiło wygospodarowanie od frontu miejsc na samochody.
Stylizowany drewniany podcień łączy się płynnie z zadaszeniem nad tarasem i w efekcie stanowi z nim kompozycyjną całość - przez co wejście nie jest wyeksponowane: stanowi jeden z elementów frontowej elewacji domu.
Wejście do domu wyeksponowane dzięki umieszczeniu go na osi ścieżki prowadzącej prosto do furtki. Kłopoty spowodowane brakiem zadaszenia są mniej dotkliwe, gdy wejście wiedzie z poziomu terenu, bez żadnych schodków.
Wejście do domu wyznacza i chroni zadaszony balkon wsparty na dwóch belkach. Forma budynku zyskała dzięki temu indywidualny charakter: jest prosta, ale zarazem elegancka.
Drzwi wejściowe bez zadaszenia wizualnie podkreśla umieszczona nad nimi pozioma belka stalowa oraz linia schodów, szeroka prawie na całą elewację.
Wejście do domu umieszczone pod zadaszeniem, wzdłuż szpaleru drzew. Wchodzącego "witają" tu elementy architektury międzywojennej, takie jak zaokrąglony narożnik czy niby-okrętowy świetlik umieszczony nad drzwiami.
Elewacja frontowa na której sporo się dzieje. Choć strefa wejścia nie jest wysunięta, lecz lekko cofnięta w niszy, stanowi całkiem wyrazisty element budynku. Te same wąskie drzwi, umieszczone po prostu w ścianie, byłyby nieistotnym elementem kompozycji fasady.
W budynku o dość rozbudowanej bryle, aby zaakcentować rangę wejścia, czasem trzeba sięgnąć po specjalne rozwiązanie. Może nim być portal dostawiony do elewacji, tutaj w wersji nowoczesnej.
Niewielki ganek, charakterystyczny dla tradycyjnej zabudowy. Ganki są cenione do dzisiaj: nadają domom tradycyjny charakter i ułatwiają uprzejmą rozmowę z sąsiadami czy z listonoszem bez wprowadzania ich do domu. Nadają domowi ciepły, małomiasteczkowy charakter.
Skomentuj:
12 sposobów na wejście do domu