Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ściany murowane domu: materiały, konstrukcje, ceny

Monika Karda
Fot. Wienerberger

Technologia murowana jest najczęściej stosowaną w polskim budownictwie jednorodzinnym metodą wznoszenia ścian. Polega ona na układaniu pustaków, cegieł, bloków czy bloczków oraz łączeniu ich ze sobą zaprawą. Wybór materiału na ściany murowane domu to jedno, druga kwestia to wybór konstrukcji, w jakiej chcemy je zbudować. Możemy zdecydować się na ściany nieocieplone albo z ociepleniem.

Fot. Wienerberger

Jakie są rodzaje konstrukcji murowanych?

  • Ściany jednowarstwowe. Do ich budowy używa się najcieplejszych elementów ściennych, jakie są na rynku. Oprócz materiałów jednorodnych mamy tu do wyboru także wyroby z wkładkami termoizolacyjnymi. Ściany muruje się na specjalne zaprawy, które nie powodują powstawania mostków cieplnych w miejscu spoin. Większość elementów ściennych ma po bokach specjalne wyprofilowane zamki, dzięki czemu spoin pionowych w ogóle nie trzeba wypełniać zaprawą. To technologia wymagająca jednak dużej dokładności. Uwaga! Najcieplejsze ściany jednowarstwowe mają U nieco poniżej 0,2. Gdybyśmy jednak chcieli mieć jeszcze cieplejsze ściany, musielibyśmy je dodatkowo ocieplić.
  • Ściany dwuwarstwowe. To mur i ocieplenie. Od zewnątrz ścianę wykańcza się na mokro - tynkiem cienkowarstwowym (ETICS) lub na sucho - okładziną elewacyjną mocowaną do rusztu przytwierdzonego do muru.
    Zdecydowana większość budowanych obecnie ścian jest ocieplana i wykańczana w systemie ETICS. Decydując się na tę metodę, trzeba pamiętać, że najważniejsze jest tu stosowanie jednego systemu ociepleń.
    Grubość ocieplenia zawsze podana jest w projekcie (i zazwyczaj dostosowana do wymagań dotyczących minimalnej wartości współczynnika U). Jeśli budujemy ściany dwuwarstwowe, mamy dobrą okazję do poprawienia ciepłochronności ścian; wystarczy po prostu zaplanować grubszą warstwę ocieplenia.
  • Ściany trójwarstwowe. Oprócz warstwy nośnej i ocieplenia, ściany te mają jeszcze warstwę elewacyjną. Zwykle muruje się ją z niewymagających wykańczania cegieł klinkierowych lub silikatowych; można też zbudować ją ze zwykłych cegieł i otynkować.
    Między wełną (której zwykle używa się do ocieplania ścian trójwarstwowych) a ścianką z klinkieru należy pozostawić kilkucentymetrową szczelinę wentylacyjną. Umożliwia ona osuszanie wełny, gdyby w chłodniejszych warstwach ściany doszło do lokalnego zawilgocenia, np. wskutek kondensacji pary wodnej czy zacinającego deszczu. Aby powietrze mogło swobodnie krążyć pod ścianą elewacyjną, muszą w niej zostać zrobione otwory: wlotowe na dole i wylotowe na górze ściany. Dobre wybudowanie ściany trójwarstwowej nie jest łatwe i wymaga znalezienia wykonawców, którzy dobrze znają tę technologię i mają doświadczenie w pracy z klinkierem.
Ściana elewacyjna nie jest samodzielną konstrukcją - jest zbyt cienka i wiotka, musi więc zostać połączona z nośną kotwami ze stali nierdzewnej. - Ściana elewacyjna nie jest samodzielną konstrukcją - jest zbyt cienka i wiotka, musi więc zostać połączona z nośną kotwami ze stali nierdzewnej/Fot. Roben

Jaki koszt ścian murowanych ?

Koszt wymurowania ścian jednowarstwowych z bloczków z betonu komórkowego, spełniającego wymagania termiczne, z elementami systemowymi - nadproża, kształtki U, elementy docieplenia wieńca, zaprawa do spoin cienkowarstwowych - wynosi 157-251 zł/m2. Do tego trzeba doliczyć cenę wykończenia tynkiem mineralnym z gruntowaniem i malowaniem farbą - średnio 35 zł/m2 (przy farbie silikonowej).

Alternatywą dla betonu komórkowego są pustaki z ceramiki poryzowanej. Jest to rozwiązanie droższe. Za ich wymurowanie, przy użyciu kompletu materiałów zapłacimy 199-339 zł/m2, a za wykończenie tynkiem perlitowym z wyprawą ochronno-dekoracyjną - prawie 90 zł/m2.

Koszty wzniesienia ściany murowanej dwuwarstwowej nie obejmują wyłącznie muru (85-94 zł/m2). Wymaga on jeszcze ocieplenia i wykończenia. Cena zależy od rodzaju i - w mniejszym stopniu - grubości izolacji. Ściany ociepla się metodą ETICS, która polega na montowaniu płyt ze styropianu lub wełny mineralnej, zatopieniu na nich w kleju siatki z włókna szklanego i nałożeniu tynku cienkowarstwowego. Wszystkie niezbędne materiały w analizowanych systemach - izolacja termiczna, zaprawa, siatka zbrojąca i tynk cienkowarstwowy - wraz z ich ułożeniem to wydatek rzędu 132-151 zł/m2 (za wersję ze styropianem) i 187-206 zł/m2 (za wersję z wełną mineralną).

Jeżeli chcemy, by elewacja domu była z cegieł klinkierowych, musimy zdecydować się na ścianę murowaną trójwarstwową. Niestety, takie ściany są pracochłonne, gdyż tak naprawdę trzeba wymurować dwie warstwy muru - nośną i elewacyjną, a pomiędzy nimi ułożyć izolację termiczną. Za materiały i wymurowanie warstwy nośnej z ceramiki poryzowanej zapłacimy 93-103 zł/m2, a za wzniesienie części elewacyjnej z cegieł klinkierowych - średnio 245 zł/m2. Do tego trzeba jeszcze doliczyć warstwę ocieplenia - 27-35 zł/m2. Okazuje się więc, że ściana trójwarstwowa ocieplona wełną mineralną z warstwą elewacyjną z cegły klinkierowej może być wydatkiem sięgającym nawet 383 zł/m2.

Producenci ceramiki oferują kompleksowe systemy - obok podstawowych elementów są pustaki w formatach i kształtach, ułatwiających wykonywanie wewnętrznych ścian nośnych i działowych - Producenci ceramiki oferują kompleksowe systemy - obok podstawowych elementów są pustaki w formatach i kształtach, ułatwiających wykonywanie wewnętrznych ścian nośnych i działowych/Fot. ZCB OW

Z czego budować ściany murowane - ceramika budowlana

Nazwa "ceramika budowlana" obejmuje szeroką ofertę produktów wypalonych z gliny. Najczęściej jest ona stosowana w odniesieniu do materiałów murowych - cegieł i pustaków. Jedne z nich wykorzystuje sie do murowania ścian nośnych i działowych, inne stanowią materiały elewacyjne.

  • Cegły budowlane. Cechuje je wysoka wytrzymałość. Jednak ze względu na dużą nasiąkliwość (do około 20%), znaczny ciężar i koszty (1 m3 cegieł jest droższy niż pustaków) cegły są dziś rzadziej stosowane do wznoszenia ścian. Niewielkie wymiary sprawiają, że murowanie jest bardzo pracochłonne i wymaga większego zużycia zaprawy. Cegły pełne nie mają otworów, ale mogą je mieć - ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 10% podstawy i maksymalnej powierzchni otworu 2 cm. To cegły o największej wytrzymałości na ściskanie, stosowane przede wszystkim w miejscach, które muszą przenieść największe obciążenia (na przykład słupy lub pierwsze warstwy elewacji) oraz tam, gdzie cegły są widoczne z różnych stron i narażone na zawilgocenie (na przykład górne warstwy w kominie).
  • Cegły drążone - kratówki i dziurawki - są tańsze niż pełne; ich otwory mają łączną powierzchnię powyżej 10% i nie więcej niż 40% powierzchni podstawy. Drążenia w kratówkach są prostopadłe do podstawy i mają kształt rombów. Dziurawki mają dwa lub trzy otwory prostokątne, owalne, okrągłe biegnące wzdłuż podstawy lub pięć-sześć prostopadłych do niej. Siedmioszczelinowe - określenie stosowane tylko przez niektórych producentów. Są to cegły z otworami o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 10% powierzchni podstawy; łączą więc niektóre zalety cegieł pełnych i drążonych.
  • Pustaki. Są elementami o średnich wymiarach. Potrzeba ich mniej niż cegieł, ale nie mają tak dobrych parametrów izolacyjności, jak pustaki poryzowane. Obecnie stosuje się je coraz rzadziej. Pustaki poryzowane są dziś najpopularniejsze. Dzięki porowatej strukturze mają dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną. Pustaki poryzowane dostępne są w wersji szlifowanej, dzięki czemu do ich łączenia wykorzystuje się spoiny klejowe. Mało znane są jeszcze pustaki z wkładem z wełny mineralnej. Są one bardzo dobrym materiałem na ściany zewnętrzne jednowarstwowe.
  • Cegły klinkierowe. Produkowane są jako pełne lub z otworami. Mają dużą wytrzymałość mechaniczną i niewielką nasiąkliwość (do 6%). Stosuje się je nie tylko na elewacje, ale czasem także do murowania ścian działowych we wnętrzach.
  • Cegły licowe. Ich nasiąkliwość wynosi ponad 6% (8-18%), ale również są mrozoodporne. Mają mniejszą wytrzymałość na ściskanie niż klinkierowe - dlatego nie nadają się do budowy elementów konstrukcyjnych domu.
  • Cegły modularne. Muruje się z nich zarówno warstwy elewacyjne, jak i elementy uzupełniające w zewnętrznych i wewnętrznych ścianach z pustaków.

Tradycyjna ceramika w różnych odcieni czerwieni przestała być jedynym możliwym wyborem - jedną z propozycji rynkowych jest biały klinkier - Tradycyjna ceramika w różnych odcieni czerwieni przestała być jedynym możliwym wyborem - jedną z propozycji rynkowych jest biały klinkier/ Fot. MIR-BUD

Zmiana szerokości pustaków

W projekcie mogą być podane dwie wartości, oznaczające szerokość ściany, na przykład zapis 24/25 cm wynika z tego, że niektórzy producenci oferują pustaki o szerokości 24 cm, inni - 25 cm. Jeśli projektant stosował zapis 25 cm, możemy również kupić pustaki o szerokości 24 cm. To jedyna zmiana, na jaką możemy sobie pozwolić. Jakiekolwiek inne muszą być skonsultowane z projektantem i zatwierdzone przez inspektora nadzoru lub kierownika budowy, ponieważ stanowią modyfikację projektu. Nawet wtedy, gdy zmiany te są pozornie "na korzyść", czyli kiedy chcemy kupić pustaki szersze niż zapisane w projekcie. Jest to nie tylko ingerencja w konstrukcję domu (a przez to dotyczy bezpieczeństwa mieszkańców), ale też wpływa na ostateczną grubość ściany, a ta z kolei - na wymiary domu i powierzchnię użytkową.

rrr - Fot. ZCB Owczary

Ile to kosztują ściany murowane?

Ściany jednowarstwowe z pustaków z ceramiki poryzowanej grubości 44 cm, o wsp. U = 0,21 W/(m2K), na zaprawie termoizolacyjnej, z tynkiem zewnętrznym z zaprawy perlitowej i wyprawą ochronno-dekoracyjną z zaprawy mineralnej, malowaną farbą silikonową - 288 zł/m2; grubości 44 cm, o U = 0,17 W/(m2K), na zaprawie w piance - 383 zł/m2.

Ściany dwuwarstwowe z pustaków z ceramiki poryzowanej grubości 25 cm, na zaprawie cementowo-wapiennej, ocieplone 14 cm styropianu, lambda = 0,040-0,042 W/(mK), wykończone tynkiem mineralnym, malowanym farbą silikonową - 226 zł/m2; ocieplone wełną lamelową, lambda = 0,041 W/(mK), o grubości 20 cm - 300 zł/m2.

Ściany trójwarstwowe z pustaków z ceramiki poryzowanej grubości 18,8 cm, ocieplone 14 cm styropianu, lambda = 0,040-0,042 W/(mK), z warstwą osłonową z cegły klinkierowej (12 cm) - 367 zł/m2; grubości 25 cm, ocieplone 14 cm wełny mineralnej, z warstwą osłonową z cegły klinkierowej (12 cm) - 385 zł/m2.

Fot. Krzysztof T.

Poznajcie opinie na temat ścian murowanych

Od początku wiedziałem, że będę budował dom z ceramiki. Jakoś nie mam zaufania do innych popularnych na rynku materiałów. Uważam, że rozsądniej jest zapłacić więcej, ale postawić na to, co sprawdziło się przez wieki. Zdecydowałem się na pustaki szczelinowe z ceramiki poryzowanej. Wzniesienie domu w stanie surowym zajęło pięcioosobowej ekipie trzy miesiące (łącznie ze stropem gęstożebrowym). Wbrew pozorom to niedługo. Szczególnie, że budynek ma około 170 m2 na parterze i ponad 100 m2 na piętrze, bardzo dużo podciągów oraz ścian ze skosami i łukami. Wbrew obawom wielu "dobrych doradców" pustak okazał się materiałem bardzo łatwym w obróbce i murowaniu. Ściany zostaną ocieplone styropianem (10 cm). Mówiąc szczerze, najbardziej obawiam się urządzania domu. Przy wieszaniu szafek pustak szczelinowy wymaga bowiem stosowania specjalnych kołków rozporowych - długich i rozchodzących się w czterech kierunkach.

Krzysztof T., okolice Mroczy

Przycinanie, frezowanie, szlifowanie elementów z niego wykonanych nie jest pracochłonne. Dzięki temu można wznosić ściany o skomplikowanym kształcie, rozrzeźbione pilastrami czy gzymsami - Przycinanie, frezowanie, szlifowanie elementów z niego wykonanych nie jest pracochłonne. Dzięki temu można wznosić ściany o skomplikowanym kształcie, rozrzeźbione pilastrami czy gzymsami/Fot.

Czy beton komórkowy sprawdzi się do murowania ścian?

Beton komórkowy to jeden z najcieplejszych materiałów murowych dostępnych na polskim rynku. Porowata struktura tego materiału stawia bardzo duży opór ciepłu uciekającemu przez ścianę. Dzięki temu beton komórkowy ma bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Mimo że wytrzymałość betonu komórkowego na ściskanie jest mniejsza niż innych materiałów, to wyprodukowane z niego bloczki mają wytrzymałość całkowicie wystarczającą do wznoszenia ścian konstrukcyjnych. Deklarowana wytrzymałość bloczków na ściskanie zależy od klasy gęstości betonu komórkowego i waha się od 2 do 6 MPa. Jednak aby obliczyć pełną wytrzymałość muru, należy również uwzględnić dokładność wykonania produktów oraz zastosowaną do ich łączenia zaprawę murarską. Wówczas wytrzymałość ściany wykonanej z betonu komórkowego praktycznie nie różni się od wytrzymałości ścian wykonanych z innych popularnych materiałów ściennych.

  • Warstwa nośna. Z betonu komórkowego można budować ściany w każdej technologii.

Ścianę jednowarstwową buduje się z bloczków najlżejszych odmian: 350 i 400, o grubości 48, 40 i 36,5 cm. Najcieplejsze ściany jednowarstwowe o grubości 48 cm mają współczynnik przenikania ciepła U = 0,173 W/(m2K), co przewyższa nawet docelowe wymogi warunków technicznych, które będą obowiązywać od 2021 roku. Koszt budowy 1 m2 takiej ściany jest około 15% niższy niż w technologii wielowarstwowej. Aby jednak budować prościej, systemowo i porządnie, niezbędny jest komplet materiałów w postaci nie tylko bloczków, ale i nadproży, płytek czy kształtek U.

Ściany dwuwarstwowe wykonuje się zazwyczaj z bloczków odmian 400, 500, 600 i 700, o grubości 24 cm. Ze względu na konieczność zastosowania izolacji termicznej,  wymagają większego nakładu środków i pracy.

Tego materiału można też użyć na ściany trójwarstwowe, ale w praktyce robi się to bardzo rzadko. To najbardziej czaso- i pracochłonna technologia, wymagająca nie tylko ocieplenia, ale też wzniesienia ściany osłonowej.

  • Ocieplenie betonu. Z punktu widzenia fizyki budowli nie ma znaczenia, czy ściana z betonu komórkowego będzie ocieplona styropianem, czy wełną mineralną. Efekt końcowy jest ten sam, ponieważ uzyskujemy "ciepłe" ściany. Te dwa materiały istotnie się różnią, między innymi pod względem trwałości, odporności na ogień, paroprzepuszczalności i absorpcji wody. Najlepiej, aby system ocieplenia był dobrany na etapie projektowania, a nie wykonawstwa, kiedy często o wyborze materiałów (części składowych systemu ocieplenia) decyduje przypadek, wskutek którego popełniane są kosztowne błędy.

Trzeba pamiętać, że jeśli ściany będą zaizolowane wełną mineralną, należy zadbać o to, aby każda kolejna nakładana na nie warstwa (siatka zatopiona w zaprawie klejącej, tynk, ewentualnie farba), miała mniejszy współczynnik Sd od poprzedniej. Innymi słowy - by nie zatrzymała pary wodnej w przegrodzie.

Bloczki z betonu komórkowego mają powierzchnie czołowe profilowane na pióro i wpust oraz wyfrezowane uchwyty ułatwiające przenoszenie i ustawianie elementów - Bloczki z betonu komórkowego mają powierzchnie czołowe profilowane na pióro i wpust oraz wyfrezowane uchwyty ułatwiające przenoszenie i ustawianie elementów/Fot. Bruk_Bet

Kolor betonu komórkowego

Zależy od rodzaju kruszywa użytego do jego produkcji. Obecnie w Polsce prawie 100% produkowanego betonu komórkowego to odmiana biała, w której kruszywem jest wyłącznie piasek. Jego barwa oraz zawartość gipsu i cementu sprawiają, że beton może mieć różne odcienie bieli. Oprócz niego na rynku można jeszcze spotkać beton szary, do wytwarzania którego zamiast piasku stosuje się popioły lotne lub mieszaninę piasku z popiołem. Jednak to nie kolor betonu jest najważniejszy, lecz parametry wytwarzanych z niego produktów. Znajdziemy je w deklaracjach właściwości użytkowych wystawianych przez producentów. W nich określone są cechy takie jak: zakres stosowania, wymiary, tolerancje wymiarowe, stałość wymiarowa (skurcz), wytrzymałość na ściskanie, ścinanie i zginanie, reakcja na ogień, przepuszczalność pary wodnej, absorpcja wody, średnia gęstość w stanie suchym, izolacyjność cieplna oraz mrozoodporność.

Fot. Bruk-Bet/Termalica

Ile to kosztują ściany murowane z bloczków komórkowych

Ściany jednowarstwowe z bloczków grubości 36,5 cm (U = 0,25 W/(m2K)), na zaprawie do cienkich spoin, wykończone tynkiem mineralnym, malowanym farbą silikonową - 193 zł/m2; grubości 48 cm (U = 0,17 W/(m2K)) - 287 zł/m2.

Ściany dwuwarstwowe z bloczków grubości 24 cm, ocieplone 14 cm styropianu (lambda = 0,040-0,042 W/(mK)), wykończone tynkiem mineralnym, malowanym farbą silikonową - 221 zł/m2; ocieplone wełną lamelową ((lambda = 0,041 W/(mK)) grubości 20 cm - 295 zł/m2.

Rafał Gruszka

Ściany murowane z bloczków komórkowego - opinie

Nasz dom ma dwie kondygnacje mieszkalne, ale jest domem parterowym. Ponieważ warunki zabudowy nie pozwalały wznieść budynku piętrowego, a niewielka działka uniemożliwiała jego rozbudowę w poziomie, wspólnie z żoną zdecydowaliśmy o zagospodarowaniu na cele mieszkaniowe części podziemnej. Ściany piwnicy wzniesione są z bloczków betonowych, natomiast nadziemne z betonu komórkowego murowanego na spoiny klejowe. To bardzo dobry, a przede wszystkim równy materiał. Prace postępowały zatem niezwykle szybko. I tylko dlatego, że dom budowałem własnymi rękami (z niewielką pomocą osób trzecich), wzniesienie murów trwało aż trzy tygodnie. Mur ocieplony został styropianem o grubości 12 cm. Beton komórkowy wybrałem z dwóch powodów. Najważniejszym z nich była niska cena. Ważne było jednak również to, że materiał ten jest "miękki". Aby powiesić obrazek na ścianie nie muszę używać wiertarki. Wystarczy czarny wkręt i śrubokręt.

Rafał Gruszka, Bydgoszcz

Fot. Grupa Silikaty

Jakie silikaty do ścian murowanych?

Ściany zewnętrzne muszą być ocieplone, by uzyskały U = 0,25 W/(m2K). Z silikatów najczęściej wznosi się ściany dwuwarstwowe o nieco grubszej warstwie nośnej i termoizolacji pokrytej tynkiem cienkowarstwowym lub inną okładziną elewacyjną. Jeśli ściana jest trójwarstwowa, termoizolację zwykle obudowuje się warstwą osłonową z cegieł silikatowych. Mogą one pozostać nieotynkowane, ale trzeba je zaimpregnować.

  • Cegły. Można wykorzystywać do budowy wszystkich typów ścian. Najczęściej muruje się z nich ściany działowe i warstwę osłonową w ścianach trójwarstwowych. Nadają się również do wykonywania warstwy nośnej. Produkowane są cegły pełne i drążone. Te ostatnie dzięki pionowym otworom są lżejsze i dlatego wygodniejsze w układaniu.
  • Bloczki. Służą do murowania warstwy nośnej w ścianach dwu- i trójwarstwowych oraz do budowania ścian działowych. Większość ma otwory o okrągłym przekroju, które zmniejszają ich masę. Bloczki mogą mieć profilowane brzegi, by można je było łączyć na wpust i wypust lub na tzw. kieszeń. W bloczkach mogą też być zrobione uchwyty ułatwiające ich przenoszenie.
Fot. Xella/Ytong

Ile kosztują ściany murowane z silikatów?

Ściany dwuwarstwowe z bloków wapienno-piaskowych grubości 24 cm, na zaprawie do cienkich spoin, ocieplone 14 cm styropianu (lambda = 0,040-0,042 W/(mK)), wykończone tynkiem mineralnym, malowanym farbą silikonową - 218 zł/m2; ocieplone wełną lamelową ((lambda = 0,041 W/(mK)) grubości 20 cm - 292 zł/m2.

Fot. Artur O.

Ściany murowane z silikatów - oponie

Zanim zacząłem budowę, wiedziałem, że ściany domu, który postawię, muszą mieć bardzo dobrą izolacyjność akustyczną. Cieplną oczywiście też, ale akustyka była szczególnie ważna, ponieważ działka przylega do drogi o dużym natężeniu ruchu. Dosyć długo przetrząsałem internet oraz pisma budowlane i w końcu doszedłem do wniosku, że najlepiej spełnią moje oczekiwania bloczki silikatowe. Użyłem ich i nie żałuję. Murowanie domu (150 m2) poszło sprawnie i trwało z przerwami około miesiąca. Jednak przy wszystkich zaletach bloczki silikatowe mają również pewien minus - trzeba je dobrze docieplić. Jeśli użyje się bardzo gęstego (co oznacza: droższego) styropianu, to jego warstwa musi mieć kilkanaście centymetrów. Jeśli natomiast styropian będzie tańszy, to żeby spać spokojnie, trzeba zastosować co najmniej 20 cm.

Artur O., Grudziądz

Wyroby keramzytobetonowe służą do wznoszenia każdego rodzaju konstrukcji: ścian jedno, dwu i trójwarstwowych - Wyroby keramzytobetonowe służą do wznoszenia każdego rodzaju konstrukcji: ścian jedno, dwu i trójwarstwowych/ Fot. HOTBLOK

Keramzytobeton do murowania ścian

Ściany mogą być jedno-, dwu- lub trójwarstwowe, wniesione z pustaków lub bloczków. Z keramzytobetonu produkuje się też pustaki przeznaczone do budowy stropów gęstożebrowych, a także wielkowymiarowe elementy domów prefabrykowanych, na przykład płyty ścienne i stropowe.

  • Bloczki i pustaki. Produkuje się je w różnych rozmiarach, mają wyprofilowane boki na wpust i wypust, dzięki czemu nie są potrzebne spoiny pionowe w murze. Większość pustaków ma prostokątny przekrój. Oprócz podstawowych elementów ściennych producenci oferują także elementy uzupełniające, na przykład kształtki nadprożowe U. Producenci kermzytobetonu oferują też bloczki akustyczne i fundamentowe oraz cegły. Na rynku są też pustaki z wypełnieniem ze styropianu - w ich komorach znajduje się masa z granulatu styropianowego spojonego wapnem. Są one "najcieplejsze" ze wszystkich wyrobów keramzytobetonowych - ściany z takich elementów mają niski współczynnik przenikania ciepła U, który wynosi od 0,18 do 0,28 W/(m2K).
Fot. WEBER/LECA

Ile kosztują ściany murowane z keramzytobetonem

Koszt wykonania 1 m2 zewnętrznej ściany z bloczków keramzytobetonowych to około 200 zł (140 zł - bloczki i zbrojenie, 10 zł - zaprawa ciepłochronna, 30-50 zł - robocizna).

Wykonanie ścian wewnętrznych będzie nieco tańsze - średnia cena oscyluje wokół 150 zł/m2.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Domy prefabrykowane
Kiedy ocieplać ściany?
Wykonanie pierwszej warstwy muru

Skomentuj:

Ściany murowane domu: materiały, konstrukcje, ceny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej