Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domy prefabrykowane

Monika Karda, kw

Budowa domu z wielkowymiarowych elementów prefabrykowanych to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej przeprowadzce.

Ceny metra kwadratowego domów prefabrykowanych, nawet wykończonych pod klucz, są stosunkowo niewysokie, poza tym krótki jest czas, kiedy już trzeba spłacać raty, a jeszcze nie ma gdzie się mieszkać, gdyż budowa ciągle trwa.

Oferta rynkowa

Firmy specjalizujące się w ekspresowej budowie domów wytwarzają prefabrykaty w różnych technologiach. Najwięcej producentów oferuje „kanadyjczyki”, których ściany w konstrukcji szkieletowej montuje się w całości w fabryce, a na placu budowy tylko łączy ze sobą. Zbudowane są one z odpowiednio przygotowanego drewna wysokiej jakości, połączonego łącznikami systemowymi. Na rynku znajdziemy też firmy oferujące domy ze ścianami z keramzytobetonu albo z elementów żelbetowych, ocieplonych z zewnątrz styropianem, a nawet ze wzmocnionego PVC czy też z płyt wiórowo-cementowych.

W najbardziej zaawansowanych systemach prefabrykacji ściany od razu wyposażone są w okna, rolety i drzwi oraz wykończone z zewnątrz i wewnątrz. Producenci z reguły oferują domy według swoich projektów, choć nie jest to regułą – część firm oferuje budowę według dowolnego projektu, dostarczonego przez klienta, co zwykle jest droższe. Domy te zbudowane do etapu stanu surowego otwartego lub wykończone „pod klucz”, nawet łącznie z zabudową kuchni.

 

W zaawansowanych systemach prefabrykacji ściany mogą być dostarczane z wbudowanymi oknami i drzwiami
W zaawansowanych systemach prefabrykacji ściany mogą być dostarczane z wbudowanymi oknami i drzwiami
W zaawansowanych systemach prefabrykacji ściany mogą być dostarczane z wbudowanymi oknami i drzwiami/ Fot. Haas

Jak porównywać oferty. Sprawdźmy, co dokładnie oznaczają określenia „standard deweloperski” i „pod klucz”. Najlepiej, jeśli w umowie precyzyjnie określony jest nie tylko zakres prac i rodzaj materiałów, które zostaną użyte, ale też podane są nazwy producentów i konkretnych produktów, a także ich parametry techniczne. Dowiedzmy się też, czy uwzględniony został transport elementów na budowę.

Przygotowanie działki i fundamentu. Dość rzadko zdarza się, żeby firma wykonywała na działce fundament wraz z robotami ziemnymi. Fundamentu nie wlicza się też wtedy do ceny domu. Jeśli jednak firma oferuje (opcjonalnie) samodzielne przygotowanie fundamentu, zawsze warto z tego skorzystać – i to nawet wtedy, gdy jest to nieco droższe niż zatrudnienie lokalnych wykonawców. Niezależnie od tego, kto zajmuje się robotami fundamentowymi, inwestor musi przygotować działkę: zapewnić wjazd na nią ciężkiego sprzętu, usunąć ewentualne przeszkody (np. drzewa, linie napowietrzne), doprowadzić prąd i wodę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Domy prefabrykowane