Domy prefabrykowane

Monika Karda, kw

Budowa domu z wielkowymiarowych elementów prefabrykowanych to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej przeprowadzce.

Gotowe elementy firma przywozi na plac budowy, porównując oferty, spytajmy o koszt transportu
Gotowe elementy firma przywozi na plac budowy, porównując oferty, spytajmy o koszt transportu
Gotowe elementy firma przywozi na plac budowy, porównując oferty, spytajmy o koszt transportu / Fot. Wolf System

Ceny metra kwadratowego domów prefabrykowanych, nawet wykończonych pod klucz, są stosunkowo niewysokie, poza tym krótki jest czas, kiedy już trzeba spłacać raty, a jeszcze nie ma gdzie się mieszkać, gdyż budowa ciągle trwa.

Oferta rynkowa

Firmy specjalizujące się w ekspresowej budowie domów wytwarzają prefabrykaty w różnych technologiach. Najwięcej producentów oferuje „kanadyjczyki”, których ściany w konstrukcji szkieletowej montuje się w całości w fabryce, a na placu budowy tylko łączy ze sobą. Zbudowane są one z odpowiednio przygotowanego drewna wysokiej jakości, połączonego łącznikami systemowymi. Na rynku znajdziemy też firmy oferujące domy ze ścianami z keramzytobetonu albo z elementów żelbetowych, ocieplonych z zewnątrz styropianem, a nawet ze wzmocnionego PVC czy też z płyt wiórowo-cementowych.

W najbardziej zaawansowanych systemach prefabrykacji ściany od razu wyposażone są w okna, rolety i drzwi oraz wykończone z zewnątrz i wewnątrz. Producenci z reguły oferują domy według swoich projektów, choć nie jest to regułą – część firm oferuje budowę według dowolnego projektu, dostarczonego przez klienta, co zwykle jest droższe. Domy te zbudowane do etapu stanu surowego otwartego lub wykończone „pod klucz”, nawet łącznie z zabudową kuchni.

W zaawansowanych systemach prefabrykacji ściany mogą być dostarczane z wbudowanymi oknami i drzwiami
W zaawansowanych systemach prefabrykacji ściany mogą być dostarczane z wbudowanymi oknami i drzwiami
W zaawansowanych systemach prefabrykacji ściany mogą być dostarczane z wbudowanymi oknami i drzwiami/ Fot. Haas

Jak porównywać oferty. Sprawdźmy, co dokładnie oznaczają określenia „standard deweloperski” i „pod klucz”. Najlepiej, jeśli w umowie precyzyjnie określony jest nie tylko zakres prac i rodzaj materiałów, które zostaną użyte, ale też podane są nazwy producentów i konkretnych produktów, a także ich parametry techniczne. Dowiedzmy się też, czy uwzględniony został transport elementów na budowę.

Przygotowanie działki i fundamentu. Dość rzadko zdarza się, żeby firma wykonywała na działce fundament wraz z robotami ziemnymi. Fundamentu nie wlicza się też wtedy do ceny domu. Jeśli jednak firma oferuje (opcjonalnie) samodzielne przygotowanie fundamentu, zawsze warto z tego skorzystać – i to nawet wtedy, gdy jest to nieco droższe niż zatrudnienie lokalnych wykonawców. Niezależnie od tego, kto zajmuje się robotami fundamentowymi, inwestor musi przygotować działkę: zapewnić wjazd na nią ciężkiego sprzętu, usunąć ewentualne przeszkody (np. drzewa, linie napowietrzne), doprowadzić prąd i wodę.

ZOBACZ GALERIĘ DOMÓW Z PREFABRYKATÓW >>

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Skomentuj:

Domy prefabrykowane