Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak wybrać dekarza?

Witold Boguszewski
Fot. RUUKKI

Dach, zwłaszcza skomplikowany, jest jednym z trudniejszych do wykonania elementów domu. Warto, aby zrobiła go dobra ekipa.

Fot. RUUKKI

Dlaczego dekarz jest tak ważny?

W Polsce buduje się obecnie dachy o bardzo zróżnicowanych kształtach. Często są to dachy wielopołaciowe z poddaszem mieszkalnym, które wymaga doświetlenia oknami połaciowymi lub lukarnami. Estetyka dachu zawsze ma znaczenie, ale jeszcze ważniejsze jest profesjonalne wykonanie, ponieważ od tego zależy jego bezawaryjne funkcjonowanie. Kluczem jest fachowa ekipa.

Eksperci podkreślają, że najczęstszą przyczyną problemów z dachem nie jest wcale słaba jakość użytych materiałów, lecz zastosowanie ich niezgodnie z instrukcją producenta. Jeśli więc źle wybierzemy wykonawcę, konsekwencje mogą być różne - od wydatków poniesionych na drobne poprawki, przez olbrzymie koszty wymiany całego pokrycia dachowego na nowe, po katastrofę budowlaną.

Aby przejść jak najbezpieczniej etap budowy dachu, powinniśmy rozejrzeć się za sprawdzonym fachowcem z długoletnim doświadczeniem i referencjami. Dzięki temu oszczędzimy czas i unikniemy niepotrzebnego stresu.

Dekarz. - Fot.: Ośrodek Kształcenia Dekarzy

Jak szukać dobrego dekarza?

Często inwestorzy na starcie popełniają błąd, bo szukają najtańszych ofert. Poszukując ekipy dekarskiej należy dwa razy się zastanowić, zanim pozornie niskie koszty przesądzą o wyborze. Może się bowiem okazać, że niższa cena robocizny będzie wiązać się z brakami w wiedzy i doświadczeniu, co w skrajnych sytuacjach może się skończyć zrywaniem dachu i kładzeniem go od nowa. O kosztach takiego remontu chyba nie trzeba wspominać.

Niskie wynagrodzenie może też oznaczać, że prace dekarskie są wykonywane na czarno. Brak legalnej firmy to także brak odpowiedzialności za wykonaną pracę. Jeśli nie będziemy zadowoleni z efektów pracy dekarza, dużo trudniej będzie dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.

Wybierając ekipę dekarską trzeba być jednak świadomym, że na dachu spotykają się trzej specjaliści - cieśla, dekarz i blacharz. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybór większej firmy, która zatrudnia pracowników o różnych specjalizacjach i ma w brygadzie zarówno cieśli, dekarzy, jak i blacharzy z uprawnieniami mistrzowskimi, ewentualnie czeladniczymi, potwierdzonymi dyplomami i kwalifikacjami. Taka firma powinna mieć własne portfolio (historię wykonanych dachów), ubezpieczenie i odpowiednie zaplecze techniczne (narzędzia i sprzęt). Powierzając wszystkie roboty związane z dachem jednej firmie, mamy pełną gwarancję na postawioną przez nią więźbę dachową, wykonanie obróbek blacharskich i ułożenie pokrycia. Unikniemy też sytuacji, w której kolejni wykonawcy mają zastrzeżenia do jakości prac poprzednika.

Szukając ekipy do wykonania dachu trzeba wstępnie wiedzieć, jakie pokrycie jest planowane: dachówka, blachodachówka, gont bitumiczny, blacha płaska łączona na rąbek, łupek, gont drewniany czy inne. Najczęściej dekarze specjalizują się w rodzajach pokryć. Często są to firmy rodzinne, w których kunszt rzemieślniczy przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Układanie pokryć to sztuka, która wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i precyzji. Jedno jest więc pewne - tanio nie da się zrobić dobrze. Dach rzetelnie wykonany musi odpowiednio kosztować.

Dachówka. - Fot.: GRUPA DEKARSKA MILANÓWEK

Kiedy zacząć poszukiwania ekipy do dachu?

Im wcześniej, tym lepiej. Prace na dachu są sezonowe, więc ekipy dekarskie pracują jedynie od wiosny do jesieni. Dlatego też dobrych fachowców trzeba zacząć szukać przed sezonem, nawet kilka miesięcy przed planowanym wykończeniem dachu. Wówczas łatwiej będzie o wolny termin u najlepszych specjalistów. Najlepiej zarezerwować go z dużym wyprzedzeniem, bo najlepsi już na początku sezonu mają pełno zleceń. Będzie też dużo więcej czasu na dokładne sprawdzenie różnych ofert.

Ostatnim dzwonkiem na rozglądanie się za firmą dekarską jest etap wznoszenia ścian domu. Wtedy będzie już wiadomo, jak długo potrwają poszczególne prace i kiedy w harmonogramie są zaplanowane prace na dachu. Jeśli nie zadbamy o to odpowiednio wcześnie, może się okazać, że na dekarzy trzeba będzie poczekać kilka miesięcy od wykonania więźby dachowej. Należy się jednak liczyć z tym, że tylko szczęściarzom uda się znaleźć wówczas dobrą ekipę.

Nie warto się spieszyć z zakupem pokrycia dachowego. Jeśli uda się znaleźć firmę dekarską, najlepiej jej zlecić zakup materiału na dach. Fachowcy mają w tym większe doświadczenie i - zazwyczaj - dobre kontakty z producentami lub sprzedawcami. Bywa również, że firma dekarska sama jest dystrybutorem pokryć, w których się specjalizuje. W każdej z tych sytuacji można liczyć na zniżki rzędu 10-15%. Wybranego dekarza warto też zapytać, jaki rodzaj materiału będzie najlepszy na dach. Specjaliści doskonale bowiem orientują się w jakości wszystkich produktów na rynku i mają wśród nich swoich faworytów.

Koszty. - fot. red

Ile kosztują usługi dekarskie?

Koszt usług dekarskich należy porównywać, biorąc pod uwagę tylko firmy działające legalnie, płacące podatki i ZUS za pracowników. Ważne też jest ubezpieczenie firmy i gwarancje na wykonaną usługę. Taniej będzie, ale tylko na początku, jeżeli znajdzie się dekarza z szarej strefy. Brak faktury oznacza jednak brak gwarancji. Nie warto więc oszczędzać na kryciu dachu.

Koszt całkowitego krycia dachu to materiały i robocizna. Wykonanie dachu będzie tym droższe, im bardziej jego projekt jest skomplikowany i im więcej przewidziano obróbek blacharskich.

Przygotowując ofertę, wynagrodzenie ekipy ustala się na podstawie projektu architektonicznego, ale zwykle nie jest to ostateczna cena. W trakcie budowy może ona wzrosnąć jeszcze o około 10%. By więc uniknąć niespodziewanych kosztów, najbezpieczniej jest przed rozpoczęciem prac ustalić i zapisać w umowie wszystkie sporne kwestie.

Dach. - Fot.: GRUPA DEKARSKA MILANÓWEK

Gdzie szukać dekarza?

Najlepszym i sprawdzonym sposobem jest poczta pantoflowa, a więc rodzina, znajomi i sąsiedzi, którzy mają to już za sobą. Warto popytać w swoim otoczeniu, czy ktoś może polecić sprawdzonego fachowca. Zadowolony klient to najlepsza reklama dla każdego specjalisty, bez względu na branżę. Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja, dobrze jest obejrzeć ułożone przez nich pokrycia. I choć sami zwykle możemy ocenić tylko wygląd dachu (najlepiej obejrzeć go z drabiny i przez okna dachowe), to warto zapytać, czy prace zostały zakończone w terminie i czy firma wywiązała się z zawartej umowy.

Dobrym pomysłem jest poszukiwanie wiarygodnego fachowca do dachu przez organizację zrzeszającą specjalistów z tej branży. W Polsce jest sporo ogólnokrajowych i regionalnych stowarzyszeń. Są to między innymi Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Śląskie Stowarzyszenie Dekarzy, Małopolski Dekarz oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Dekarzy, Blacharzy i Cieśli. Przynależność do nich jest uwarunkowana posiadaniem odpowiednio udokumentowanych kwalifikacji czy certyfikatów. Tacy fachowcy są też bardziej wiarygodni niż ci, którzy nie należą do żadnego cechu.

O dekarzy warto też pytać w firmach oferujących wybrane pokrycie dachowe. Bardzo często sami producenci pokryć, a także ich przedstawiciele handlowi, organizują szkolenia z techniki krycia dachów ich materiałami. Mają więc rozeznanie, którzy dekarze najlepiej układają ich pokrycia. Wtedy jednak trzeba mieć czas, aby skoordynować prace.

Dekarza można też znaleźć za pośrednictwem ogłoszeń prasowych i internetowych. Trzeba jednak pamiętać, że o rzetelności firmy nie przesądza ich wygląd. Wbrew pozorom, nie zawsze to, co przeczytamy, będzie miarodajne. Czasem wykonawcy sami sobie piszą pozytywne opinie, które nie zawsze są zgodne z prawdą. Dobrze jest wybrać kilka firm, przedstawić im projekt dachu i porównać oferty - zarówno co do ceny, jak i zakresu prac.

Dach. - Fot.: GRUPA DEKARSKA MILANÓWEK

Co powinna zawierać umowa?

Aby uniknąć przykrych niespodzianek i finansowych wpadek, trzeba mieć do dekarza pełne zaufanie. Pomaga je zdobyć odpowiedzialność za swoją pracę i udzielana na nią gwarancja. Dobre ekipy same proponują podpisanie z klientem umowy na wykonanie prac, w tym także umowy serwisowej, obejmującej konserwację dachu przez następne lata. Taki dokument powinien zawierać:
- NIP firmy i jej regon oraz zaświadczenie o działalności gospodarczej;
- certyfikat kwalifikacji dekarskich: dyplom mistrza lub czeladnika;
- certyfikat producenta, poświadczający odbycie szkoleń z zastosowaniem konkretnych materiałów pokryciowych danej marki;
- referencje poświadczone przez inwestorów o wykonywaniu dachów z materiałów konkretnej marki;
- terminy wykonywania usługi;
- terminy i sposób płatności;
- termin odbioru prac;
- koszt materiałów z ustaloną stawką VAT  (23% czy 8%) i robocizny;
- ustalenia dotyczące zapłaty różnicy kosztów (jeżeli wzrosną, ile dopłaca wykonawca, a ile inwestor);
- gwarancję na wszystkie materiały, jeśli dostarcza je wykonawca;
- zapewnienie zaplecza technicznego (dostępu do urządzeń sanitarnych, elektryczności i wody).

Dobrze jest też określić w umowie kary dla wykonawcy za przekroczenie terminów i ewentualne błędy. Wykonawca wprowadzi do umowy punkty dotyczące opóźnień, które nie wynikają z jego winy, na przykład są spowodowane warunkami pogodowymi.

Dobry dekarz udziela zazwyczaj 3-letniej gwarancji na nowo wykonany dach, ale nie są rzadkością gwarancje udzielane na dłużej. Zobowiązuje go to do usuwania wad występujących w tym okresie.

Dobrze sporządzona, wszechstronna umowa jest pewnego rodzaju gwarancją, że obydwie strony - zarówno dekarz, jak i inwestor - wywiążą się ze swoich obowiązków: ekipa w terminie wykona solidny dach, a zlecający zapłaci za wszystkie prace. W praktyce bywa jednak różnie. Zdarzają się błędy lub niedotrzymanie terminu (nie zawsze z winy dekarzy), a inwestorzy zamiast rozwiązywać problemy jeszcze bardziej je komplikują. Wydaje się wówczas, że narastający konflikt można rozwiązać tylko prawnie. Sprawy ciągną się latami, co generuje spore koszty, budowa stoi i w domu nie można zamieszkać. Ostatecznie często okazuje się, że walka w sądzie nie zawsze daje satysfakcjonujący efekt. Nawet wyrok sądowy nie zagwarantuje, że inwestor zapłaci zgodnie z umową, a niesolidny wykonawca dokończy dach lub dokona niezbędnych napraw. Warto oszczędzić sobie tego stresu i na bieżąco rozwiązywać problemy, począwszy od zakupu materiałów, przez wykonywanie dachu, aż po odbiór prac. Nie ma bowiem sensu zostawienie rozgrzebanego placu budowy lub nerwowe poszukiwania nowej ekipy. Im łatwiej i szybciej obydwie strony się porozumieją, tym większe szanse, że dach także powstanie zgodnie z planem, w ustalonym terminie, a jednocześnie będzie fachowo i rzetelnie wykonany.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Zalety dachu dwuspadowego
Termomodernizacja bez zbędnych kosztów – jakie dofinansowania można otrzymać?
Indywidualność i elegancja – wariacje stalowej elewacji

Skomentuj:

Jak wybrać dekarza?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej