Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Najlepsze aplikacje - dach [WIRTUALNA POMOC]

opr. red.
Wirtualna pomoc dla inwestora: dach - fot.pixabay

Etap stawiania więźby i układania pokrycia przybliża do zyskania przysłowiowego dachu nad głową. Będzie on nas chronił przed opadami i utratą ciepła, a także będzie nadawał bryle domu określony charakter i styl. Dlatego trzeba się postarać, aby był wykonany solidnie. Pomogą w tym, a na pewno nie zaszkodzą, aplikacje i strony internetowe.

Narzędzie nie tylko dla dekarzy

Choć aplikacja Creaton jest przeznaczona dla profesjonalistów, to każdy może ją zainstalować na własnym smartfonie. Dzięki temu będziemy mieć dostęp do kilku wirtualnych narzędzi. Przede wszystkim jest podręcznym katalogiem informacji technicznych o dachówkach ceramicznych i betonowych oraz płytkach włóknocementowych. Uzupełniają je zdjęcia pojedynczych produktów i fragmentów pokrycia, dzięki którym łatwiej można podjąć decyzję dotyczącą modelu pokrycia i jego koloru. Dodatkiem są rysunki techniczne detali.
Oprócz tego aplikacja pokazuje warunki atmosferyczne dla lokalizacji z prognozą na 6 dni. Łatwo więc ustalić, czy pogoda jest odpowiednia do prowadzenia prac - szczególnie dekarskich - na budowie. Jest ona jednocześnie oceniania w skali od 0 (nieodpowiednia) do 10 (najlepsza do wykonania dachu).
Twórcy tej aplikacji zamieścili także narzędzie do sprawdzenia nośności dachu ze względu na obciążenie wiatrem i śniegiem. Po wprowadzeniu danych lokacyjnych i wymiarów dachu aplikacja oblicza (w zależności od nachylenia połaci i strefy), bezpieczny zapas nośności przypadający na 1 m2 dachu.
Po pobraniu aplikacji można z niej korzystać offline.

SYSTEM: IOS, ANDROID

OPRACOWANIE: Kommdirekt GmbH

CENA: DARMOWA

Ogniwa fotowoltaiczne

Na dachach domów energooszczędnych i pasywnych bardzo często umieszcza się panele fotowoltaiczne. Przetwarzają one darmową energię słoneczną na energię elektryczną. Jeśli chcesz wiedzieć, ile można jej uzyskać z modułów fotowoltaicznych umieszczonych na dachu własnego domu, pobierz aplikację Słoneczny Dach. Dzięki niej szybko obliczysz, ile energii elektrycznej uzyskasz we wskazanej lokalizacji, przy określonym ustawieniu dachu względem stron świata i zależnie od wielkości połaci, przeznaczonej na stworzenie elektrowni słonecznej. To jednak nie wszystko. Aplikacja jest też swoistą platformą, łączącą inwestorów z wykonawcami. Pozwala na łatwą i szybką rejestrację na portalu Słoneczny Dach, gdzie możemy wypełnić formularz ofertowy. Zostanie on przesłany do wszystkich zarejestrowanych w portalu instalatorów, którzy odpowiedzą na zapytanie, przesyłając wycenę na nasze konto założone na portalu. Ty tylko musisz poczekać i wybrać najbardziej interesującą ofertę. Nie trzeba tracić czasu i nerwów na szukanie fachowców i przeglądanie skomplikowanych ofert. Portal ujednolicił formularze w taki sposób, aby łatwo było porównać kosztorysy przygotowane przez poszczególnych instalatorów. Warto więc rozważyć zakup i montaż paneli. Tym bardziej, że te obecnie oferowane są coraz bardziej efektywne, a co za tym idzie - przynoszą szybszy zwrot wydatków poniesionych na zakup instalacji.

SYSTEM: IOS, ANDROID

OPRACOWANIE: EOD Sp.z o.o.

CENA: DARMOWA

Kąt nachylenia dachu

Powszechnie wiadomo, że od kąta nachylenia dachu w dużej mierze zależy wybór pokrycia dachowego oraz możliwość montażu okien dachowych. Ich optymalną długość i wysokość osadzenia dobiera się do spadku połaci, aby uzyskać jak najlepsze doświetlenie wnętrz. Dlatego firma Velux stworzyła aplikację, która pozwala sprawdzić, czy spadek dachu został wykonany dokładnie według projektu. Działa ona podobnie jak zwykły kątomierz. Po uruchomieniu aplikacji wystarczy umieścić telefon bezpośrednio przy połaci dachu.
Wykorzystuje on ciężar i linię pionową do dokładnego określenia wielkości spadku. Wystarczy odczytać wielkość z ekranu smartfona. Jeśli dach jest typowy, zwykle mieści się ona w przedziale 30-45°.

SYSTEM: IOS, ANDROID

OPRACOWANIE: VELUX A/S

CENA: DARMOWA

Blacha na rąbek

Płaska blacha cynkowo-tytanowa jest synonimem pokrycia wysokiej jakości. Każdy, kto szuka odpowiedniego produktu, powinien również zainstalować aplikację Rheinzink, która obejmuje kompleksową ofertę tego materiału - od blach na dach, przez rozwiązania do odprowadzenia wody z dachu, aż po okładziny elewacyjne. Oprócz produktów, w aplikacji znajduje się galeria obiektów referencyjnych. Nie są to jedynie domy jednorodzinne, ale także znane budynki użyteczności publicznej z opisem zastosowanego produktu. Warto je przejrzeć zarówno w poszukiwaniu inspiracji, jak i dla poznania architektury światowej.

SYSTEM: IOS, ANDROID

OPRACOWANIE: AVK Terwey

CENA: DARMOWA

Wszystko o gontach

Pojedynczy pas dachówek bitumicznych nie wygląda imponująco ani nadzwyczaj solidnie. Trudno więc sobie wyobrazić, jak takie pokrycie będzie się prezentowało na dachu. Na szczęście gonty mają swoich zwolenników. Z myślą o nich została stworzona aplikacja Technonicol, zawierająca zdjęcia serii gontów, instrukcję montażu oraz wszystkie niezbędne informacje na ich temat - od danych technicznych po realizacje na dachach.

SYSTEM: ANDROID

OPRACOWANIE: Truesoftware

CENA: DARMOWA

Certyfikowani dekarze

Dobry dekarz to przede wszystkim doświadczony i wyedukowany rzemieślnik. Rozpoczynając poszukiwania dekarza, w pierwszej kolejności warto skorzystać z ogólnodostępnej listy rekomendowanych wykonawców zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Dekarzy. Dobra firma dekarska rzetelnie wykona okresowy przegląd dachu (minimum trzeba to robić raz w roku), na który składa się oczyszczanie koszy dachowych, rynien, sprawdzenie i ewentualne uszczelnienie obróbek blacharskich oraz regulacja skrzydeł okien dachowych. Dzięki regularności przeglądów będziemy mieć możliwość przedłużenia okresu gwarancji na pokrycie na kolejne lata, a w przypadku pojawienia się wad produktowych żaden producent nie odrzuci naszej reklamacji.
Na liście znajdują się tylko sprawdzone firmy, których umiejętności są potwierdzone dyplomami czeladnika lub mistrza w danej specjalizacji dekarskiej. Można również upewnić się, czy taka firma ma ubezpieczenie.
Na stronie stowarzyszenia można także zamówić "Słownik terminów i nazw dekarskich" i "Książkę serwisową dachu".

www.dekarz.com.pl

Polecani dekarze

Dekarzy można również znaleźć przez wyszukiwarkę na stronie polecanydekarz.pl. To miejsce, w którym zadowoleni klienci polecają usługi dekarza kolejnym inwestorom. Na stronie znajdują się tylko ci dekarze, którzy po zakończonej pracy otrzymali od klienta pisemne uznanie swoich kwalifikacji. Po zakończonej pracy wykonawca występuje do inwestora z prośbą o potwierdzenie wykonania montażu dachu. Jeżeli klient jest zadowolony, podpisuje przedstawione polecenie. Następnie dokument powinien zostać przesłany do organizatorów programu, którzy przeprowadzają weryfikację i po uzyskaniu pozytywnego wyniku dokonują rejestracji dekarza w serwisie. Wizytówka tworzona jest podczas pierwszej pozytywnej weryfikacji, kolejne polecenia są do niej dopisywane.
Inwestor znajdzie w serwisie dane teleadresowe firmy dekarskiej. Udogodnieniem jest wyszukiwarka dekarzy, pozwalająca na znalezienie wykonawcy prowadzącego swe usługi najbliżej miejsca prowadzonej inwestycji. Inwestor ma także możliwość obejrzenia galerii zdjęć z inwestycji przeprowadzonych dla zadowolonych klientów oraz może zapoznać się ze szczegółowymi ocenami wykonanych usług dekarskich.

www.polecanydekarz.pl

Galeria dachów

Tyle możliwości i tylko jeden dom! Znalezienie właściwego materiału, modelu pokrycia i koloru nie jest łatwe. Na szczęście producenci pokryć dachowych zamieszczają na swoich stronach galerie realizacji, czyli zdjęcia domów z dachami krytymi ich wyrobami. Wszystkim zainteresowanym dachówkami ceramicznymi i betonowymi polecamy stronę www.monier.pl. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto przejrzeć przykładowe inwestycje, by porównać różne dachy i zobaczyć, jak wpływają one na styl domu. Może się okazać, że w ostatniej chwili zmienimy wstępnie wybrany model, kolor lub sposób wykończenia dachówki na taki, dzięki któremu dach będzie się lepiej prezentował lub nada bryle domu innego charakteru.

www.monier.pl/realizacje.html

Dach interaktywny

W projektach domów zwykle proponuje się dachy w barwach neutralnych, by łatwiej było wkomponować dom w otoczenie. Architekci pozostawiają ostateczny wybór kolorów pokrycia inwestorom. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ obecnie producenci oferują olbrzymi wybór kolorów pokryć. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie zestawienie barw dachu i ścian zewnętrznych decyduje o wyglądzie całego domu. Możliwości jest wiele, więc dość skomplikowany wybór rodzi sporo wątpliwości i pytań.
Jeśli szukamy blachodachówki, znacznie ułatwi nam to interaktywna aplikacja Dach Twoich Marzeń. Na wybranej wizualizacji domu można wybrać rodzaj profilowania blachy i nadać mu jeden z dziewiętnastu standardowych kolorów (po konsultacji z Działem Handlowym możliwe jest dostarczenie dowolnego koloru z palety RAL), a także wybrać kolor orynnowania i elewacji. Podczas prób można zobaczyć, że im ciemniejszy odcień dachu, tym większa powinna być otwarta przestrzeń wokół domu. Grafitowy, niemal czarny dach może optycznie zmienić proporcje domu, a strome połacie, o dużej powierzchni w tym kolorze mogą nawet przytłoczyć bryłę domu.
Nawet jeśli już wybierzemy kolor, powinniśmy pamiętać, że oświetlenie i wzajemne oddziaływanie barw na siebie sprawiają, że w zależności od "sąsiedztwa" wyglądają one inaczej. Kolor ciemnego dachu może wydawać się głęboką czernią na białej fasadzie, jednak często blednie na elewacji kolorowej.

www.pruszynski.com.pl/dach_twoich_marzen

Dach z krótkim okapem

Jedną z ważnych części konstrukcji dachu jest okap, czyli ta część, która wystaje poza obrys budynku. Jednak, wbrew pozorom, nie jest to część niezbędna. Obecnie w domach o nowoczesnej bryle projektuje się krótkie okapy, które nie są wysunięte poza ściany zewnętrzne domu. Taki dach świetnie się prezentuje i wyróżnia dom spośród dziesiątek innych, ale z okapami.
Do odprowadzenia wody z takich dachów stosuje się specjalne rozwiązania. Mogą one mieć rynny widoczne na elewacji lub w niej ukryte. Te ostatnie charakteryzują się tym, że system orynnowania montowany jest w ociepleniu budynków, co czyni go zupełnie niewidocznym z zewnątrz. Całość systemu zasłania specjalna maskownica, która dostępna jest we wszystkich kolorach systemu, dzięki czemu można ją dostosować do pokrycia dachowego czy koloru elewacji. O tym, jakie są elementy tego rozwiązania, jak taki system powinien być zamontowany i jak wyglądają takie realizacje każdy zainteresowany inwestor może się przekonać na stronie bezokapowy.pl.

www.bezokapowy.pl/pl/kategorie-galerii/realizacje

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Media w domu: kanalizacja
Media w domu: gaz ziemny
Mała architektura z betonu

Skomentuj:

Najlepsze aplikacje - dach [WIRTUALNA POMOC]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej