Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak się chronić przed upałem w domu? Przegląd różnych rozwiązań

Anna Ukielska, architektka
Zwijana markiza zewnętrzna. Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie kasety - Fot. Weinor

W czasie upałów każdemu marzy się powrót do chłodnego domu i odpoczynek od słońca w zacienionych pomieszczeniach. Jak uzyskać taki efekt w własnym domu? Przedstawiamy przegląd rozwiązań, od zewnętrznych rolet aż po klimatyzację.

Zwijana markiza zewnętrzna. Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie kasety - Fot. Weinor

Markizy na balkony, tarasy i okna

Najefektywniejszym sposobem ochrony wnętrz domu przed upałem jest montaż elementów chroniących okna przed słońcem od zewnętrznej strony budynku. Promienie słoneczne nie docierają do wnętrza, tak więc pomieszczenia pozostają chłodne. Dom nagrzewa się zdecydowanie wolniej.

Markizy

Na rynku są markizy gotowe do samodzielnego montażu lub wykonywane na wymiar i montowane z gwarancją przez producenta. Montuje się je do ścian, sufitów, krokwi, łat itp. Wykonane są z impregnowanej tkaniny nieprzepuszczającej promieni UV. Konstrukcję tworzą aluminiowe profile. Markizy mogą mieć wysięg nawet do 4 m. Warto wybrać takie, które mają regulowany kąt nachylenia, dzięki czemu łatwo dopasować zacienienie do kąta padania promieni słonecznych.

Markizę najczęściej rozpinamy nad tarasem, gdzie zasłania nie tylko duże przeszklenia, ale również umożliwia odpoczynek poza domem. Markizy montuje się też często na balkonach. Warto wiedzieć, że dostępne są również rozwiązania na pojedyncze okna.

Czytaj więcej o markizach zewnętrznych

Fot. Fakro

Na zdjęciu: markizy na pojedyncze okna. Dobrze chronią okna przed bezpośrednim słońcem, a jednocześnie wpuszczają do wnętrz światło. Można regulować ich nachylenie

Rolety zewnętrzne, zamontowanie w oknie w lukarnie - Fot. Rollbest

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne nie dopuszczają do wnętrza domu promieni słonecznych, dzięki czemu stosunkowo łatwo uzyskać w pomieszczeniach w budynku przyjemną, komfortową temperaturę.

W budynkach nowo powstających warto uwzględnić rolety na etapie projektowania. Skrzynkę, w której roleta się chowa, można wówczas ukryć w nadprożu otworu okiennego. W istniejących budynkach skrzynki montuje się bezpośrednio nad oknem do elewacji.

Rolety zewnętrzne zbudowane są z profilowanych listew. Listwy te mogą być wykonane z tworzywa lub aluminium. Mogą szczelnie zakrywać okna lub - dzięki otworom pomiędzy listewkami - pozwolić na delikatne doświetlenie wnętrza bez utraty właściwości zacieniających.

Czytaj też, jak dobrać i rozmieścić okna

Fot. Fakro

Na zdjęciu: zewnętrzne rolety na okna połaciowe. Poddasze wyjątkowo łatwo się nagrzewa, dlatego o jego ochronę przed upałem trzeba zadbać szczególnie dobrze

Okiennice w nowo wybudowanym domu - Fot. Lattari Aluminium

Okiennice - nowoczesne i klasyczne

Okiennice to od lat praktykowany i wypróbowany sposób ochrony przed słońcem w krajach południowych, ale znany również w polskiej architekturze. Okiennice chronią dom nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale również wiatrem, deszczem i śniegiem.

Okiennice montuje się do ściany budynku po bokach otworu okiennego. Wyposażone są w zawiasy, dzięki którym można je zamknąć i zacienić pomieszczenie lub całkowicie otworzyć wykładając je na elewację i nie zmniejszając światła otworu.

Fot. Yest

Okiennice niekoniecznie pasują tylko do domów w stylu rustykalnym - choć im bezsprzecznie nadają charakteru. Na rynku można znaleźć również nowoczesne, a czasem nawet industrialne interpretacje okiennic w postaci np. shutterów. Mogą być również otwierane, składane, ale także przesuwne. Nowoczesne okiennice mogą mieć ruchome lamelki.

Fot. Lattari Aluminium

Na zdjęciu: okiennice i okna ze szprosami tworzą styl tego prostego w formie domu

W dużych przeszkleniach od nasłonecznionej strony można zastosować szkło o wysokiej przepuszczalności światła i niskiej przepuszczalności energii słonecznej. Jednym z takich rozwiązań jest Pilkington Suncool - Fot. Pilkington

Skuteczne szyby przeciwsłoneczne

Na zdjęciu: W dużych przeszkleniach od nasłonecznionej strony można zastosować szkło o wysokiej przepuszczalności światła i niskiej przepuszczalności energii słonecznej. Jednym z takich produktów jest szkło Pilkington Suncool.

Już sama szyba w oknach może chronić przed upałem. Szyby przeciwsłoneczne początkowo zastosowano w budynkach biurowych. Patent szybko został zaanektowany przez budownictwo mieszkaniowe, są szczególnie potrzebne w ogrodach zimowych i przeszklonych werandach. W domach można zdecydować się na zastosowanie jedno z dwóch rodzajów szyb przeciwsłonecznych:

- Szyba absorpcyjna. Pochłania cześć promieniowania, dzięki czemu chroni pomieszczenie przed przegrzaniem. Wykonana jest ze szkła typu float, które jest barwione w masie na różne kolory, a ilość absorbowanego promieniowania ściśle zależy od tegoż koloru oraz od grubości samej szyby;

- Szyba refleksyjna. Wykonana jest również ze szkła float, ale powleka się ją dodatkowo warstwą tlenków metali, która dział jak lustro odbijając promienie słoneczne.

Na rynku są też dostępne folie termoizolacyjne, które można nakleić na stare okna.

Zobacz też, jak folią można ocieplić stare okna

Fot. Guardian

Na zdjęciu: Duże przeszklenia z zastosowaniem szkła termoizolacyjnego ClimaGuard Premium2 T

Rolety rzymskie - Fot. 7 razy ładniej

Ochrona okien od wewnątrz: zasłony, rolety, żaluzje

Jeśli z jakiegoś powodu nie jest możliwe zamontowanie na elewacji elementów chroniących przed słońcem, pozostaje montaż urządzeń przeciwsłonecznych od wewnętrznej strony.

Rolety wewnętrzne

Aby skutecznie chronić się przed słońcem warto wybrać rolety wykonane z materiału, który odbija promienie słoneczne. Rolety tego typu od strony okna kryte pokryte są specjalną powłoką,  która stanowi barierę dla ciepła. Promienie słoneczne nie przedostają się przez tkaninę rolety do wnętrza, pozostawiając je przyjemnie chłodne. Rolety z powłoką odbijającą promienie UV jednocześnie zaciemniają wnętrze.

Zasłony i firanki

Ochronę wnętrza przed słońcem i nadmiernym nagrzaniem mogą stanowić również zasłony. Najlepiej chronią takie, które są wykonane w podobnej technologii do tkaniny rolet - pokryte od strony okna warstwą odbijającą promienie słoneczne. Zasłony takie jednocześnie zapewniają wnętrzu niemal całkowite zaciemnienie. Należy jednak pamiętać, że zasłony montowane są w pewnej odległości od wnęki okiennej i nie przylegają do okna tak jak rolety czy żaluzje, a zatem przepuszczają trochę więcej ciepła.

Żaluzje wewnętrzne

Żaluzje stanowią alternatywę dla rolet. Są ulubionym sposobem na słońce stosowanym przez Polaków. Montowane w ścisło przylegających do ramy okiennej prowadnicach mogą gwarantować powstrzymanie promieni słonecznych.

Niewątpliwą przewagą żaluzji nad roletami jest fakt, że poza opcją opuszczone/podniesione mają możliwość regulacji kąta nachylenia lamelek. Dzięki temu dają możliwość ochrony przed słońcem, wpuszczając jednocześnie trochę światła do wnętrza. Promienie słoneczne najlepiej będą odbijały żaluzje o jasnych kolorach, wykonane z lekkiego aluminium lub też w odcieniu srebrnym.

Fot. Jasno Shutters

Na zdjęciu: okiennice wewnętrzne pełniące rolę żaluzji z ruchomymi lamelkami

Wentylator Dyson Air Multiplier - nowoczesny design, żadnych łopatek i silny strumień powietrza. Wentylatory Dyson są dostępne w Polsce w sugerowanej cenie detalicznej 1799 - 2149 zł w zależności od modelu - Fot. mat. prasowe

Pomocne wentylatory

Jeśli nasz dom rozgrzewa się w gorące dni mimo zastosowania osłon zewnętrznych i wewnętrznych, można rozważyć zastosowanie dodatkowych urządzeń. Najtańszą, choć niezupełnie skuteczną opcją są wentylatory.

Przenośne wentylatory

To bardzo popularny, lecz mało efektywny sposób na schłodzenie rozgrzanego wnętrza. Jedną z wad wentylatorów jest to, że przynoszą ulgę w upały, ale tylko w zasięgu swojego działania. Wybierając model koniecznie weźmy pod uwagę wytwarzany przez urządzenie hałas; kupujmy te, które mają jak najmniejszy maksymalny poziom głośności.

Aby usprawnić pracę wentylatora, warto wentylator ustawić tak, by mógł w pełni wykorzystać napływające powietrze i przesyłać je dalej w postaci przyjemnego powiewu.

Wentylatory mogą we wnętrzach wyglądać stylowo i retro. Można też znaleźć nowoczesne, bardzo ciekawe modele - które będą też wydajniejsze i cichsze niż starsze, standardowe wentylatory.

Fot. Red Dot Design Award

Na zdjęciu: nowoczesny wentylator w kształcie ażurowej kuli

O instalacji klimatyzacji najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania domu - Fot. Electrolux

Przemyślana klimatyzacja

Klimatyzacja jest kolejnym przykładem przeniesienia udogodnień stosowanych w budynkach użyteczności publicznej na skalę domów jednorodzinnych.

Jeśli chcemy mieć wydajny system klimatyzacji wewnątrz domu, najlepiej ustalić to z architektem na etapie projektowania domu. Istnieje wówczas możliwość właściwego rozprowadzenia przewodów klimatyzacji. Wykonana w ten sposób instalacja może działać według zapotrzebowania w różnych pomieszczeniach jednocześnie lub wybiórczo.

Sprawdź, ile kosztuje klimatyzacja

Przenośne klimatyzatory

Alternatywą dla klimatyzacji stałej są pojedyncze klimatyzatory oferowane np. przez sieci marketów budowlanych. Można je zainstalować w konkretnych pomieszczeniach na ścianach lub też postawić na podłodze, a efekt schłodzenia będzie odczuwalny natychmiast.

Należy jednak pamiętać, że przenośne klimatyzatory składają się z nie tylko z urządzenia chłodzącego. Będziemy musieli znaleźć też miejsce na rurę do wyprowadzenia na zewnątrz, czasem także na dodatkowe zewnętrzne urządzenie.

Fot. PVG POlska

Do 50% mniej zapłacimy za ogrzewanie dobrze ocieplonego domu dzięki wentylacji z rekuperacją - Fot. Zehnder

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna służy nie tylko do ograniczania ucieczki ciepła z wnętrza. W upalne dni może zapewnić napływ chłodnego powietrza.

System wentylacji mechanicznej najlepiej przewidzieć w fazie projektowej, ponieważ oparty jest na układzie przewodów, którymi rozprowadzone zostanie nawiewane powietrze. Zaletą wentylacji mechanicznej jest zapewnienie stałej kontrolowanej wymiany powietrza niezależnej od warunków atmosferycznych.

W upalne dni wentylacja mechaniczna jest w stanie zapewnić intensywne przewietrzanie wnętrza bez potrzeby otwierania okien i wpuszczania do środka żaru z zewnątrz. Podczas upałów wymiennik w rekuperatorze zapewnia nawiew schłodzonego powietrza. Dzięki temu nawet przy bardzo wysokiej temperaturze na zewnątrz wewnątrz budynku udaje się zachować komfort cieplny.

Zobacz też realizację domu pasywnego z wentylacją mechaniczną

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Zamiana wentylacji grawitacyjnej na hybrydową lub mechaniczną
Ile zapłacimy za montaż klimatyzacji, a ile za jej eksploatację?
Projektowanie domu: jak dobrać i rozmieścić okna?

Skomentuj:

Jak się chronić przed upałem w domu? Przegląd różnych rozwiązań

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej