Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zamiana wentylacji grawitacyjnej na hybrydową lub mechaniczną

Michał Mikołajski

Jeśli w istniejącym domu jednorodzinnym przeprowadzamy większy remont, możemy przy tej okazji zmienić kiepsko działającą wentylację grawitacyjną na hybrydową lub mechaniczną.

wentylacja grawitacyjna, nasady hybrydowe
Hybrydowe nasady montuje się na wszystkich rodzajach wywiewnych przewodów - tych murowanych z cegły oraz prefabrykowanych
Fot. Darco
Jak działa wentylacja hybrydowa?

W systemie wentylacji hybrydowej świeże powietrze do pomieszczeń dostaje się do domu przez nawiewniki lub nawietrzaki, a usuwane jest za pomocą nasady hybrydowej (turbiny) zamontowanej na szczycie przewodu wentylacyjnego. Może ona wentylować nawet kilka pomieszczeń jednocześnie, gdyż jej wydajność dochodzi do 250 m3/h. Gdy wieje wiatr, nasada wykorzystuje jego energię do wytworzenia ciągu w kominie, aby usunąć zużyte powietrze. A gdy wiatr ustaje, jej działanie zapewnia zamontowany w niej elektryczny silnik (niedużej mocy).

Uwaga! Aby zagwarantować przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami, (podobnie zresztą jak w wentylacji grawitacyjnej) drzwi wewnętrzne do pokoi powinny być podcięte o około 1 cm. Dzięki temu uzyskamy otwór wentylacyjny o przepisowej powierzchni 80 cm2. Natomiast szczelina w drzwiach do łazienek, w.c. oraz pomieszczeń bez okien powinna mieć 2-3 cm (odpowiednio 200 cm2). Jedna tak duże podcięcie szpeci wygląd skrzydła, dlatego drzwi mają kratki lub otwory osłonięte tulejami.

Jaką wentylację mechaniczną wybrać?

Do wyboru mamy tańszą w montażu wentylację mechaniczną wywiewną oraz droższą nawiewno-wywiewną z rekuperacją. Nie powinniśmy brać pod uwagę wyłącznie ceny, zwłaszcza że fachowcy zdecydowanie polecają to drugie rozwiązanie. W pierwszym bowiem systemie, jedynie wywiew powietrza jest wspomagany mechanicznie. Natomiast w systemie z rekuperacją zarówno napływ świeżego, jak i usuwanie na zewnątrz zużytego powietrza odbywa się w sposób wymuszony i kontrolowany. Dzięki temu intensywność jego wymiany dostosowana jest do rzeczywistych potrzeb domowników. Sporo zyskujemy też na kosztach ogrzewania, bo napływające powietrze z zewnątrz, ogrzewa się w centrali wentylacyjnej od usuwanego (wentylacyjnego).

Czytaj też, jak usprawnić wentylację grawitacyjnąProducenci i dystrybutorzy:

Nasady kominowe oferują m.in.:

Darco, www.darco.com.pl

Dospel, www.dospel.pl

Schiedel, www.schiedel.pl

Spiroflex, www.spiroflex.com.pl

Uniwersal, www.uniwersal.com.pl

Wobex, www.wobex.com.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Zamiana wentylacji grawitacyjnej na hybrydową lub mechaniczną