Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile zapłacimy za montaż klimatyzacji, a ile za jej eksploatację?

Michał Zalewski

Montaż klimatyzacji należy powierzyć odpowiednio przeszkolonemu fachowcowi, ponieważ w klimatyzatorach stosowane są substancje, które nie są obojętne dla środowiska naturalnego. Potwierdzeniem kwalifikacji uprawniających do instalacji urządzeń chłodniczych jest dokument, określany jako zielona karta (ważna 5 lat od daty wydania). Ile za to zapłacimy?

Do domów najbardziej są polecane klimatyzatory typu split. Składają się one z dwóch części - jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Ich montaż najlepiej przewidzieć w nowo budowanym domu, ale w już użytkowanym jest również możliwy.
Do domów najbardziej są polecane klimatyzatory typu split. Składają się one z dwóch części - jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Ich montaż najlepiej przewidzieć w nowo budowanym domu, ale w już użytkowanym jest również możliwy.
Fot. Panasonic
To ile zapłacimy za montaż zależy przede wszystkim od tego, gdzie zostanie umieszczona jednostka zewnętrzna i wewnętrzna, a w konsekwencji od długości instalacji chłodniczej (czyli łączących je rur miedzianych) oraz instalacji elektrycznej i sterowniczej.

Koszty montażu

Koszty te wzrosną, jeśli do montażu jednostki zewnętrznej trzeba będzie użyć rusztowań lub specjalnego podnośnika, czy też wykonać przekucie przez ścianę żelbetową. Do tego dochodzą wydatki na integrację instalacji z innymi systemami zamontowanymi w domu (np. z wentylacją mechaniczną z rekuperacją). Oprócz tego, zwłaszcza w użytkowanym już domu, zapłacimy dodatkowo za maskowanie instalacji.

Przykładowo, jeśli odległość jednostki zewnętrznej i wewnętrznej wynosi 10-15 m, to za materiały (bez kosztów jednostek) i robociznę zapłacimy prawie 2500 zł. Przy krótszej instalacji (długości około 6 m), z jednym przejściem przez ścianę zewnętrzną, koszty mogą spaść nawet o połowę.

Gdy zdecydujemy się na system multi split zamiast kilku układów split, koszty takiego wariantu będą o prawie 15% niższe.

Koszty eksploatacji

Aby koszty użytkowania klimatyzacji w domu były utrzymane na racjonalnym poziomie, należy zwrócić uwagę, ile urządzenie pobiera prądu podczas działania. Ma to przede wszystkim związek z czasem jego pracy oraz klasą efektywności energetycznej. Klimatyzator w najwyższej klasie A+++ i wskaźniku SEER 8,5 (taką wartość osiągają najlepsze) zużyje 30% mniej energii od modelu o wskaźniku na poziomie 6. Równie istotne jest też to, o ile chcemy schłodzić temperaturę w wybranym pomieszczeniu.

Spodziewane zużycie energii elektrycznej przez dany klimatyzator określa producent na etykiecie energetycznej. W sezonie - liczonym od czerwca do końca września - za pracę urządzenia o mocy 3,5 kW zapłacimy 175 zł (przyjęto zużycie prądu 1500 kWh i jego cenę na poziomie 0,7 zł/kWh).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Ile zapłacimy za montaż klimatyzacji, a ile za jej eksploatację?