Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Osłony wewnętrzne: żaluzje i rolety

opracowanie Monika Karda
Osłony wewnętrzne: żaluzje i rolety - fot. VELUX

Dzięki wewnętrznym osłonom okien możemy sterować dopływem światła słonecznego do pomieszczeń - redukować je, odcinać całkowicie, regulować kąt padania. Wybór tego typu produktów jest niemal nieograniczony. Największą popularnością cieszą się żaluzje i rolety, które nie dość, że chronią przed słońcem to jeszcze zapewniają prywatność i są świetną dekoracją.

Fot. Velux

Osłony wewnętrzne - rolety i żaluzje

Fot. powyżej: Klasyczne i ponadczasowe żaluzje polecane są do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienki, kuchnie, pralnie

Popularną formą przysłaniania okien są żaluzje poziome lub pionowe. Mogą być wykonane z drewna, aluminium, PVC lub materiału. Wewnętrzne rolety pionowe, czyli materiałowe "wertikale" w domach jednorodzinnych spotyka się rzadko. Zaletą żaluzji jest możliwość łatwego ustawiania kąta nachylenia piór, co pozwala na swobodną regulację stopnia zaciemnienia. Innym, chyba najpopularniejszym rodzajem osłon wewnętrznych są rolety. Modele wewnętrzne pełnią najczęściej funkcje ochronne i dekoracyjne. Efektownie osłonią okna także plisy lub maty z drewna bądź trzciny.
Rolety i żaluzje obsługiwane są zazwyczaj ręcznie, ale sporo producentów oferuje również automatyczne sterowanie, na przykład za pomocą pilota.

Fot. Krispol

Żaluzje wewnętrzne

Fot. powyżej: Dużych żaluzji wewnętrznych nie montuje się do okna, lecz do ściany lub nadproża okiennego

Żaluzje poziome składają się z cienkich pasków (nazywanych lamelkami) o różnej szerokości (16-50 mm), wykonanych najczęściej z aluminium, a także z tworzywa sztucznego lub drewna czy tkaniny. Dzięki możliwości zmiany nachylenia lamelek reguluje się stopień nasłonecznienia pomieszczenia. Aluminiowe żaluzje mogą być dodatkowo pokryte od zewnątrz powłoką odbijającą promieniowanie słoneczne.
Żaluzje wewnętrzne można zamontować, przykręcając je do skrzydła okna lub do ściany. Jedynie te do okien z PVC mają specjalne zaczepy, które umożliwiają ich mocowanie na skrzydle okna bez wiercenia otworów w ramie okiennej.
Żaluzje trudno jest utrzymać w czystości. Można je czyścić specjalnymi szczotkami lub zdjąć z okna i zanurzyć w wodzie z łagodnym detergentem.
Żaluzje nadal są wybierane ze względu na klasyczny wygląd i możliwość dopasowania stopnia zaciemnienia do potrzeb. Do niedawna najbardziej popularne były te aluminiowe. I nadal mają wielu zwolenników, ponieważ producenci wciąż tworzą nowe wzory pasków. Lamelki w żaluzjach aluminiowych mogą mieć dowolne kolory. Dostępne są też w wersji perforowanej, czyli z dziurkami zapewniającymi, nawet przy całkowitym rozłożeniu lamelek, widoczność tego, co na zewnątrz. Dostępne są też żaluzje drewnopodobne.
Żaluzje aluminiowe można wyposażyć w prowadzenie żyłkowe, co się przydaje, gdy okno jest uchylone. W starszych typach żaluzji górna rynna była wkładana w uchwyty, obecnie częściej chowa się ją w estetycznej osłonie.
Żaluzje drewniane i bambusowe wykonuje się ze specjalnie przygotowanych drewnianych listewek w kilku naturalnych odcieniach. Wiele odcieni drewna, pogłębionych naturalnymi przebarwieniami, komponuje się z innymi elementami wnętrza oraz ramami okiennymi. Do takich żaluzji można dobrać tzw. drabinki taśmowe, z wzorem i kolorem takim samym jak na przykład na zasłonach, obiciach mebli czy dywanach. Do wyboru są żaluzje z lamelami o szerokości 25 i 50 mm (rzadziej 35 mm i 70 mm). Szersze montuje się przeważnie do ściany nad wnęką okienną lub do sufitu. Montaż przy szybie jest polecany tylko dla żaluzji o szerokości 25 mm.
Żaluzje mogą być również z tkaniny. Jest to jedyna żaluzja pozioma, w której listki (o szerokości 50 mm) wykonane są z materiału. Nawet po pełnym zamknięciu dają rozproszone światło o natężeniu zależnym od koloru i faktury materiału, pozbawione refleksów towarzyszących żaluzjom aluminiowym.

Fot. Anwis

Rolety wewnętrzne

Fot. powyżej: W zależności od funkcji, jaką pełni pomieszczenie, można zastosować roletę, która jedynie osłoni przed słońcem albo też zapewni zaciemnienie

Nazywa się je tekstylnymi, a produkuje z bawełny, poliestru oraz mieszanek różnego rodzaju materiałów. Można też spotkać rolety bambusowe oraz drewniane. Na klasyczne okna można kupić gotowe rolety w marketach budowlanych, ale można też wykonać rolety na zamówienie na dowolny wymiar i kształt okna, również nietypowy, na przykład trapezowy czy okrągły.
Rolety można montować do ścian, sufitów i okien. Specjalne mocowania umożliwiają też zawieszenie rolety na skrzydle okna dzięki specjalnemu rodzajowi zaczepów, nieuszkadzających ich powierzchni. Montuje się je na listwie przyszybowej. Boczne prowadnice uniemożliwiają trzepotanie tkaniny oraz dodatkowo zapobiegają przedostawaniu się światła do wnętrza. Ustawienie rolety i zatrzymanie w dowolnej pozycji umożliwia łańcuszek kulkowy, który może być zastąpiony przez zdalnie sterowany napęd elektryczny.

Fot. Aluprof

Rolety standardowe

Fot. powyżej: Rolety wewnętrzne montuje się na ścianie nad oknem lub na ramie skrzydła okiennego

Rolety charakteryzują się prostą obsługą oraz szeroką gamą kolorystyczną systemów i tkanin. Oferowane są tkaniny gładkie, żakardowe, przepuszczające światło, rozpraszające lub w pełni zaciemniające. Rolety mogą być wolno wiszące lub z bocznymi prowadnicami. W tych pierwszych wałek, na który nawija się materiał, nie jest niczym osłonięty. Te modele są tańsze niż chowane w kasetach; mogą też mieć większe wymiary. Ciekawostką są rolety z ruchomą rolką. Można ją opuścić do połowy okna lub ustawić na innej wysokości. Roleta zasłania wtedy tylko dolną część szyby i pełni funkcję jak zazdrostka.


Fot. Fakro

Fot. powyżej: Do okna dachowego najlepiej jest dobrać roletę od tego samego producenta, odczytując informacje z tabliczki znamionowej na oknie

Odmianą rolet wolno wiszących są rolety rzymskie. Materiał nie jest nawijany do kasety w tradycyjny sposób. Jest poprzedzielany równolegle biegnącymi listewkami, a odstępy między nimi wynoszą po 10-20 cm. Podczas podciągania listewki unoszą się po kolei w górę i materiał składa się w harmonijkę. Rolety takie bardzo ładnie prezentują się na dużych powierzchniach.
Rolety, które zwija się w kasetę, zwykle mają boczne prowadnice. Ich zalety, oprócz estetyki, to szczelne zasłonięcie okna i wyeliminowanie gromadzenia się kurzu na rurce nawojowej. Kasetę i prowadnice można dopasować do okna (są dostępne w okleinach drewnopodobnych oraz dowolnych kolorach RAL), dzięki czemu nie rzucają się w oczy.


Fot. Velux

Fot. powyżej: Rolety w oknach dachowych mocuje się w specjalnych prowadnicach, które umożliwiają przesuwanie równolegle do płaszczyzny szyby

Wygodnym rozwiązaniem są też rolety typu "dzień i noc", łączące funkcję żaluzji i rolety. Zrobione są z tkaniny w poziome pasy o różnej szerokości, naprzemiennie transparentne i zaciemniające. Warstwy materiału można przesuwać między sobą, płynnie regulując ilość światła.
Urozmaiceniem są rolety podwójne. Umieszczone są jedna za drugą i pracują niezależnie.

Fot. Fakro

Rolety zaciemniające

Fot. powyżej: Ciemniejsze rolety bardziej się nagrzewają, warto więc wybrać wersję z zewnętrzną warstwą, która odbija promieniowanie słoneczne

Są gumowane albo wykończone specjalną aluminiową powłoką. Od rolet standardowych różnią się nie tylko materiałem - w ich prowadnicach wmontowana jest uszczelka, która uniemożliwia przenikanie promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia.

Fot. Fakro

Rolety plisowane

Fot. powyżej: Rolety plisowane z jednej strony zapewniają ochronę przed słońcem, z drugiej pozwalają uzyskać ciekawą grę świateł. Poniżej: Plisy warto stosować wszędzie tam, gdzie są nietypowe rozwiązania okienne i inne typy przesłon nie zdają egzaminu

Rolety plisowane są dobrym rozwiązaniem do niewysokich okien z wąską niszą okienną, ogrodów zimowych, okien dachowych oraz okien o nietypowych kształtach. Można zamontować je w oknach trapezowych, okrągłych czy w kształcie wycinka koła. Ich zaletą jest to, że mogą być zsuwane zarówno od dołu, jak i od góry. Możliwe jest również zamontowanie w jednym oknie dwóch plis, różniących się od siebie barwą i funkcją tkaniny. Ciekawym rozwiązaniem jest osłona łącząca w sobie cechy plisy i rolety. Dobierając plisę z delikatnego materiału firankowego i roletę z podgumowanym materiałem, mamy zapewniony komfort zarówno w dzień, gdy możemy zasłonić okno delikatną, "firankową" plisą, jak i w nocy, gdy możemy je całkowicie zaciemnić roletą.


Fot. Velux

Do rolety standardowej lub zaciemniającej można też domontować materiał rolety plisowanej. Efekt to dwa rodzaje rolet w jednym oknie, bez montażu dwóch kaset. Zależnie od potrzeby okno można w całości przesłonić plisą lub roletą.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Dom z balkonem czy bez?
Przesłony okienne - jakie wybrać?
Jak wybrać bramę garażową? [RODZAJE, CENY]

Skomentuj:

Osłony wewnętrzne: żaluzje i rolety

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej