Jak zrobić taras drewniany z zadaszeniem? Krok po kroku
Taras to takie miejsce, gdzie dom zaczyna być ogrodem, a ogród niepostrzeżenie przechodzi w konkretną materię domu. Żeby móc cieszyć się obiema przestrzeniami, dążymy do jak najdoskonalszego ich połączenia. Najbardziej czułym punktem tego połączenia jest właśnie taras. Podpowiadamy jak robić taras z drewna z zadaszeniem.
Jak zrobić taras z zadaszeniem - co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?
Choć wszyscy doceniają rolę przydomowego tarasu, warto mieć świadomość, że zazwyczaj jego miejsce, wielkość i kształt jest po trosze dziełem przypadku - wynika z ukształtowania bryły domu, lokalizacji i orientacji działki wobec ulicy i stron świata, układu domowych pomieszczeń. Jego wygląd i charakter w największym stopniu zależy więc od projektanta budynku, który proponuje położenie tarasu, określa miejsce wejścia z budynku oraz definiuje sposób zadaszenia i położenie wobec poziomu ogrodu.
I tu ważna uwaga - jeśli wznosimy dom według kupionego "na odległość" projektu gotowego, to wiedzmy też, że architekt budynku, podejmując decyzje dotyczące tarasu z zadaszeniem , nie miał pojęcia o naszej działce, bo nigdy jej nie widział. Szansą zindywidualizowania projektu i dostosowania go do konkretnej sytuacji jest tzw. adaptacja projektu. Jeśli właściciele chcą, by dom, wnętrza i ogród tworzyły atrakcyjną całość, muszą zawczasu wziąć sprawy w swoje ręce. I to zarówno na etapie podejmowania decyzji o położeniu czy wielkości tarasu, jak i potem - kiedy trzeba wybrać rozwiązania estetyczne związane z jego wykończeniem.
Taras na gruncie - jak poprawnie go wykonać?
Gdzie rozbić taras drewniany? Zwykle taras jest położony powyżej poziomu ogrodu. Należy jednak dążyć do tego, by nie była to zbyt wielka różnica. Niekorzystnym rozwiązaniem są rozpowszechnione przed laty, a i obecnie budowane, wysokie piwnice, wynoszące partery (a z nimi tarasy) na 1,5 do 2,0 metrów nad trawnik. Osobiście najbardziej lubię, gdy różnica poziomów wynosi nie więcej niż 0,5 m, a taras jest podsypany ziemią, tworzącą łagodną skarpę. Skoro ideałem jest przenikanie elementów domu i ogrodu, dobrze jest zacierać granice między nimi za pomocą małych form ogrodowych i detali architektonicznych. Po to, by "zgubić" granice tarasu, warto zrezygnować z prostych linii i nadać jego obrysowi miękki, urozmaicony kształt. Dzięki temu zabiegowi posadzone przy tarasie rośliny będą wnikały w jego przestrzeń. Temu samemu celowi można podporządkować takie elementy tarasu, jak grill czy rozmaitej wysokości murki oraz formę i sposób rozmieszczenia siedzisk. Wokół tarasu warto zgrupować różne atrakcje naszego ogródka, takie jak choćby pięknie kwitnące krzewy i byliny czy też oczko wodne, w którym pływają kolorowe ryby.
Więcej na ten temat znajdziecie tu: Taras na gruncie na trzy sposoby
Jak zbudować drewniany taras z zadaszeniem?
Wygodnie jest mieć nad tarasem szeroki dach, który chroni przed nadmiernym słońcem i przed deszczem. Ma on jednak istotną wadę, bo zacienia okna i drzwi balkonowe na ścianie, do której przylega. Dlatego decyzję, czy budować taras z zadaszeniem czy też nie, trzeba podejmować ze szczególną rozwagą, uwzględniając konkretną sytuację przestrzenną.
Zadaszenie tarasu - jakie wybrać?
Zadaszenie częściowe, umożliwiające penetrację wnętrza przez promienie słoneczne wpadające przez niezacienione okna. Planując dach nad tarasem w takim miejscu, by zadaszony fragment był w zasięgu kilku kroków od wyjścia z pokoju dziennego, a jednocześnie, by zadaszenie nie wisiało bezpośrednio nad oknami doświetlającymi wnętrza, zapewniamy sobie nie tylko komfort na tarasie, ale i jasne wnętrza.
Zadaszenie tarasu - okna tarasowe
Drewniany taras z zadaszeniem? Jeżeli wszystkie okna pokoju dziennego mają znaleźć się pod dachem tarasu, to czasem lepiej z niego zrezygnować. Weźmy pod uwagę, że z tarasu korzystamy przez kilkanaście dni w roku, a z pokoju dziennego - przez ponad trzysta. Latem pewnie dobrze jest być chronionym przed słońcem, ale jesienią, zimą i wiosną dach nad tarasem zacieniający wszystkie okna pokoju dziennego będzie niekorzystnie wpływał na nastrój części dziennej domu.
Wszelkie informacje na temat ceny okien tarasowych znajdziecie tu: Ile kosztują duże okna tarasowe
Rodzaje i zalety
Dach "bezkonfliktowy" - to rozwiązanie najkorzystniejsze zarówno dla użytkowników tarasu, jak i dla wnętrz. Gdy w pokoju dziennym są okna wychodzące na różne strony świata, nie ma przeszkód, by taras osłonić dachem. Nawet gdy zacieni on część okien, przez pozostałe będą mogły docierać do wnętrza promienie słoneczne. Na zadaszonym tarasie będzie można posiedzieć nawet w obfitą letnią ulewę, a we wnętrzach zawsze będzie dużo światła dziennego.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zadaszenia tarasu, wszystkie najistotniejsze informacje znajdziesz w artykule: Czy dach nad tarasem wymaga pozwolenia na budowe
Budowa tarasu
Jak zrobić taras z zadaszeniem? Taras powinien dawać poczucie bezpieczeństwa i intymności, tak, aby było na nim zacisznie i przytulnie. Unikajmy pustych, nieotoczonych zielenią podestów, które kojarzą się raczej z małym lotniskiem czy sceną niż z miejscem odpoczynku.
Planując taras, warto stworzyć jakieś "oparcie" dla otwartej przestrzeni. Najlepiej w takiej roli sprawdza się wysokie drzewo. Trudno jednak z roku na rok dochować się wiekowej lipy jak z wiersza Jana Kochanowskiego. Pomyślmy więc o czymś mniejszym - o grupie średnich lub wysokich krzewów, o murkach czy też trejażach obsadzonych pnączami, które rozrastają się znacznie szybciej niż drzewa.
Jednocześnie nie zapominajmy o otworzeniu widoku na dalsze części ogrodowego trawnika. Taka różnorodność i urozmaicenie spowodują, że nasz taras nie będzie nudny, a korzystanie z niego stanie się prawdziwą przyjemnością.
Kształtowanie tarasu jest zwykle po trosze dziełem przypadku, po trosze - owocem twórczej kreacji inwestorów i rozmaitych doradzających im osób. A skoro tak się dzieje, tym bardziej nie warto lekceważyć tarasu, jego wyglądu i sposobu aranżacji.
Jak zrobić taras z desek?
Pierwszym krokiem jest lokalizacja i tarasu. Jeśli chcemy umieścić taras na ziemi to trzeba wyrównać ziemię i i nieco pogłębić. Jeśli układasz taras na miękkiej ziemi, powinieneś użyć kostki brukowej, aby podeprzeć legary i zapobiec ich ugięciu. Użyj poziomicy, aby upewnić się, że podkład jest równy. Przed ułożeniem pokładu, zaznacz obwód za pomocą listewek. Możesz również użyć farby w sprayu do zaznaczenia narożnika tarasu.
Po uzyskaniu przybliżonych wymiarów pokładu, musisz rozmieścić deski równomiernie. Na przykład, jeśli używasz standardowej deski pokładowej, rozmieść ją w odległości od pięciu do ośmiu milimetrów. Ponadto, trzeba będzie uwzględnić skurcz przy porównywaniu różnych gatunków drewna.
Powinieneś umieścić drewno prawie poziomo i pod kątem około jednego do dwóch stopni. Ten kąt pozwoli na odprowadzenie wody deszczowej z tego obszaru. Następnie należy przymocować drewno do zewnętrznej ramy za pomocą wkrętów do drewna lub pistoletu do gwoździ. Pierwszy rząd desek powinien być przybity lub przykręcony do legarów. Pamiętaj, aby użyć podkładek dystansowych przy każdym legarze, aby zachować stały odstęp między deskami i aby deski biegły prosto. Przybijając deski, pamiętaj o użyciu gwoździ szesnastkowych, aby rozmieścić je równomiernie. Ważne jest, aby obserwować deski w miarę upływu czasu, dzięki czemu można określić, czy dana deska jest wadliwa.
Taki taras należy zabezpieczyć bejcą, lakierem lub olejem.
Skomentuj:
Jak zrobić taras drewniany z zadaszeniem? Krok po kroku