Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Kalendarz ogrodnika na marzec. Jakie prace trzeba wykonać?

opracowanie Małgorzata Krośnicka
Kalendarz ogrodnika - [Fot. Shutterstock/wideonet]

Pod koniec marca, choć wciąż może być zimno i śnieżnie, trzeba zabrać się za przygotowanie ogrodu do sezonu. To także czas sadzenia, przesadzania i wysiewania rozsady.

Fot. Shutterstock/VladOrlov

Drzewa i krzewy liściaste

Jeżeli w ciągu dnia utrzymuje się dodatnia temperatura, trzeba zdjąć lub przynajmniej rozchylić okrycia zabezpieczające rośliny, aby nie zaparzyły się one pod szczelną osłoną. Niewielkie nocne przymrozki nie powinny już zagrażać pąkom. Okrycie może się jednak jeszcze przydać, gdy zapowiadane są silne mrozy.

Które krzewy można przyciąć?

Pod koniec miesiąca można mocno przyciąć wrzosy i wrzośce kwitnące latem, budleje oraz te gatunki powojników, które kwitną na młodych pędach. Pięciornikom, tawule japońskiej, hortensji bukietowej (ogrodowej nie tniemy, bo w tym roku nie będzie kwitła) i różom (z wyjątkiem pnących) skracamy zeszłoroczne przyrosty, a pozostałym gatunkom usuwamy tylko gałęzie stare, chore, przemarznięte i nadmiernie zagęszczające krzew.

Terminarz ogrodnika - iglaki - fot. Pixabay

Iglaki

O tej porze zagraża im tzw. susza fizjologiczna - gdy słońce mocno grzeje, powodując wyparowywanie wilgoci z igieł, a zamarznięta ziemia nie pozwala korzeniom uzupełnić jej niedoborów. Warto w takiej sytuacji cieniować krzewy, aby ograniczyć parowanie, lub - gdy nie ma mrozu - podlewać rośliny, żeby przyspieszyć rozmarzanie podłoża. Warto wiedzieć, że ziemia szczególnie wolno rozmarza w miejscach, gdzie leży gruba warstwa kory lub innej ściółki - właśnie tam rośliny są najdłużej zagrożone wyschnięciem.

Fot. Shutterstock/Inga Gedrovicha

Drzewa i krzewy owocowe

Prześwietlamy jabłonie, grusze i śliwy. Duże drzewa przycinamy radykalnie, pozostawiając jedynie 7-8 konarów. Z koron jabłoni i grusz usuwamy przewodniki (każde drzewo wytwarza taki jeden najsilniejszy pęd), co sprzyja dobremu krzewieniu się całej korony. W drugiej połowie miesiąca tniemy drzewka posadzone jesienią. To bardzo ważna czynność wpływająca na przyszły kształt korony, więc warto sięgnąć do fachowej literatury. Powstałe rany trzeba dokładnie zabezpieczyć maścią ogrodniczą lub specjalnym balsamem.

Pod koniec miesiąca, gdy ziemia rozmarznie, możemy sadzić nowe drzewka i krzewy. Trzeba się z tym spieszyć, aby przyjęły się, zanim nadejdą bardzo ciepłe wiosenne dni.

Fot. Shutterstock/Kichigin

Byliny

Usuwając zeszłoroczne zeschnięte liście, wyrywamy je delikatnie, aby nie uszkodzić wybijających w ich pobliżu młodych pędów. Zasilamy nawozem - najlepiej saletrą amonową -rośliny cebulowe.

Jeśli chcemy rozmnożyć rośliny kwitnące latem i jesienią, np. liliowce, ostróżki, dzielżany czy rudbekie, właśnie teraz możemy podzielić ich kępy i posadzić w nowym miejscu. Rośliny dobrze podlewamy i przez kilka dni pilnujemy, by nie miały za sucho.

Bulwy mieczyków i karpy dalii nadal przechowujemy w temperaturze 5-10°C. Trzeba je teraz przejrzeć i wyrzucić chore.

Fot. Shutterstock/Skeronov

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

Wysiewamy nasiona żeniszka, szałwii i aksamitek do pojemników ustawionych w jasnym, ale niezbyt ciepłym pomieszczeniu - najlepiej czują się temperaturze 15-18°C.

Pikujemy siewki roślin wysianych w styczniu i lutym. Sadzimy je pojedynczo w skrzynkach w rozstawie 3 × 3 cm lub do tzw. wielodoniczek albo do małych pojemników o średnicy 5 cm.
Gdy ziemia rozmarznie, rozsypujemy nawozy wieloskładnikowe (stosując 10-15 dag/1 m2) i płytko przekopujemy rabaty pod byliny. Następnie od razu je grabimy, aby zapobiec przesychaniu ziemi.

Rabaty przeznaczone pod gatunki jednoroczne, których nie przekopywaliśmy jesienią, możemy spulchnić teraz, najlepiej po rozsypaniu na ziemi nawozu.

Fot. Shutterstock/wideonet

Trawnik

Gdy ziemia przeschnie, trzeba dokładnie wygrabić murawę, aby usunąć tzw. filc (czyli resztki zeschłej, zbitej trawy) oraz pozostałe na nim jesienne liście. Warstwa takich resztek utrudnia oddychanie korzeniom i opóźnia wzrost roślin. Następnie wałujemy trawnik, by zlikwidować nierówności powstałe zimą. Jeśli na trawniku pojawił się mech, oznacza to, że podłoże jest zakwaszone i potrzebne mu wapnowanie. Wykonujemy je przy użyciu węglanu wapnia (CaCO3), czyli kredy.

Fot. Shutterstock/Alyaalya

Oczko wodne

Gdy całkowicie rozmarznie tafla lodu, montujemy w oczku urządzenia filtrujące i fontanny. Dotlenią one wodę i ułatwią rybom powrót do aktywności. Ryb nie należy jeszcze karmić.

Terminarz wysiewu warzyw

Przedstawiamy dokładny terminarz, który ułatwi pracę w ogrodzie i odpowie na pytanie, kiedy należy wysiewać poszczególne warzywa. 

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak wybrać kominek do domu?
Oświetlenie zewnętrzne domu - o czym trzeba pamiętać?
Remont piwnicy - najważniejsze rady

Skomentuj:

Kalendarz ogrodnika na marzec. Jakie prace trzeba wykonać?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej