Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

O czym trzeba pamiętać budując dom na wsi?

Janusz Kaczorek, architekt
Fot.: shutterstock.com/Pawel Kazmierczak

Coraz więcej osób pracujących i mieszkających w mieście, decyduje się na przeprowadzkę na wieś. Zanim jednak to się stanie, trzeba wybudować dom, pamiętając o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Na co należy zwrócić uwagę przy budowie domu na wsi? O czym koniecznie trzeba pamiętać, by spełniał wymagania? Odpowiadamy.

Fot.: shutterstock.com/Pawel Kazmierczak

Dom na wsi - najważniejsze zasady

Wiejski dom powinien być dostosowany do otoczenia - zarówno pod względem wyglądu, jak i rozplanowania. Ważne jest, by był odporny na wpływ pogody, szczególnie na otwartym terenie, powinien też zapewniać mieszkańcom znacznie większą samowystarczalność niż dom miejski.

Jeśli otoczenie naszego domu wygląda podobnie, jak to na zdjęciu, warto pomyśleć o ochronie. Taka usługa nie kosztuje dużo, a będziemy czuć się dużo bezpieczniej - Fot.: shutterstock.com/lgabriela

Samowystarczalność i bezpieczeństwo

Dom wiejski musi pomieścić rozmaite pomieszczenia, bardzo ułatwiające życie na wsi, takie jak:

- spiżarnia z prawdziwego zdarzenia, która uwalnia domowników od konieczności częstego chodzenia do sklepu położonego zwykle dalej niż w mieście,

- miejsce na narzędzia, których w domu jest ciągle mało; gromadzą się w związku z tym jak stare gazety i warto na nie przeznaczyć sporo miejsca,

- pomieszczenie z dostępem z zewnątrz na narzędzia ogrodnicze, których też przybywa z biegiem czasu,

- pokój gościnny - w wiejskim domu przydaje się bardziej niż gdziekolwiek indziej, bo w okolicy najpewniej nie ma postoju taksówek czy nocnego autobusu. I gdy goście zasiedzą się do późna w nocy, to warto mieć jakiś kąt, gdzie da się ich przenocować.

Bezpieczeństwo 

Dom na wsi jest często samotny. Stoi z dala od sąsiadów, więc nasuwa się pytanie o bezpieczeństwo. Na szczęście są sprawdzone metody ochrony przed nieproszonymi gośćmi, które warto wykorzystać. Potencjalnych intruzów należy zniechęcić do działania, czyniąc dom odpornym na uszkodzenia. Temu służą bezpieczne okna - szyby odporne na stłuczenie, wzmocnione okucia, okiennice czy rolety.

Dom nie powinien mieć tzw. martwych stref, czyli zakamarków, załomów ścian i innych miejsc, gdzie przypadkowy wandal mógłby się czuć niezauważony i dłubać godzinami przy zamku.

Wszystkie duże okna domu warto zwrócić do środka, a na zewnątrz wystawić jedynie te małe - taki dom już samym wyglądem mówi włamywaczowi, że nie ma tu czego szukać.

Należy też zatrudnić firmę monitorującą i założyć dobry system alarmowy. W zasadzie nic lepszego nie wymyślono, a sprawdzone rozwiązania warto powielać.

Lokalne warunki klimatyczne, ukształtowanie terenu i wiele innych czynników oddziałuje (często niekorzystnie) na życie mieszkańców... - Fot.: shutterstock.com/Pawel Kazmierczak

Brakujące media - jak rozwiązać ten problem?

Planując budowę wiejskiego domu na odludziu, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wydamy znacznie więcej pieniędzy na wszelkie przyłącza, niż w gęsto zaludnionym osiedlu. Przede wszystkim warto rozważyć alternatywne źródła ogrzewania budynku. Przerwa w dostawie prądu oznacza bowiem wyłączenie automatyki pieca i w konsekwencji całego ogrzewania. Tymczasem zmorą miejscowości zasilanych liniami napowietrznymi są przerwy w dostawie prądu, trwające czasami kilkadziesiąt godzin. Dobrze jest wtedy mieć możliwość przestawienia się na ręczne sterowanie - czyli na dogrzanie domu kominkiem lub rezerwowym, prostym piecem na paliwo stałe.

Oczywiście, na etapie budowy należy też zadbać o to, aby dom miał dobrą izolację cieplną i odpowiednią, dużą pojemność cieplną, by w przypadku awarii ogrzewania wolno tracił ciepło.

Innym wyjściem jest zainstalowanie agregatu prądotwórczego, który podtrzyma podstawowe funkcje domu łącznie z piecem. Jest to rozwiązanie pożyteczne, aczkolwiek bardzo hałaśliwe. Nie wszystkim będzie odpowiadać.

Wiejskie działki nie zawsze mają dostęp do mediów. Często trzeba mieć własne ujęcie wody, ścieki są zrzucane do szamba, dom ogrzewany jest piecem na paliwa stałe, a jedyne dostępne medium to energia elektryczna. I to nie zawsze w sposób ciągły. I właśnie do takich warunków należy się przyzwyczaić.

Dom na wsi - fot. Pixabay

Jak zaprojektować dom na wsi?

Dom trzeba zaprojektować tak, aby jego architektura w możliwie największym stopniu niwelowała niedogodności związane z konkretną lokalizacją. Warto przed projektowaniem własnego domu rozejrzeć się wkoło i sprawdzić, czy w okolicy nie ma gotowych rozwiązań i podpowiedzi co do jego wyglądu i konstrukcji, bo w nich zawarta jest mądrość i doświadczenie wypracowane i kształtowane przez pokolenia. Kąt nachylenia dachu czy szerokość okapu tradycyjnej zabudowy są dyktowane w pierwszej kolejności względami praktycznymi, a nie jedynie estetyką. W górach stromy dach ułatwia zsuwanie się śniegu, by jego nadmiar nie obciążał za bardzo konstrukcji, natomiast szerokie okapy umożliwiają obejście domu dookoła suchą stopą.

Dom na wsi - fot. Pixabay

Jakie produkty do budowy domu wybrać?

Dobrym pomysłem jest stosowanie lokalnych, popularnych materiałów wykończeniowych. Są jeszcze miejscowości, w których wszystkie domy zbudowano z jednego materiału. Tak się dzieje na północy Polski, gdzie króluje na przykład czerwona cegła na elewacjach. Użycie tego samego materiału w nowym, współczesnym domu jest wtedy wyrazem poszanowania dla miejscowego krajobrazu i dowodem na poczucie dobrego smaku.

Dom na wsi ma często wokół siebie dużo pustej przestrzeni. Stoi nieosłonięty, przez co jest szczególnie podatny na wszelkie niekorzystne zmiany pogody - Fot.: shutterstock.com/Miks Mihails Ignats

Charakter i kształt domu

Nie bez przyczyny wiejskie obejścia wszędzie kształtowane były według podobnego wzorca, czyli w formie kilku budynków ustawionych wokół wewnętrznego podwórka. Dzięki temu powstawał parawan otaczający podwórze, na które wychodzą okna i drzwi. Nie ma lepszej i pewniejszej osłony przed wiatrem i śniegiem. Skoro taki pomysł sprawdza się od setek lat, może zastosować go we współczesnym domu? Warto ukształtować budynek tak, by składał się z kilku wolno stojących lub luźno połączonych brył - na wzór wiejskiego obejścia. Jako skuteczne narzędzie ochrony przed kaprysami pogody służy też zieleń. Wysokie drzewa wokół podwórka dają cień i częściowo chronią przed deszczem. Gęste krzewy stanowią barierę przed powiewami wiatru. Natomiast żywopłot wzdłuż drogi osłania przed śniegiem. Tak oto od pokoleń łączy się estetyczne walory roślin z praktycznymi.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Podłogi drewniane warstwowe - rodzaje, montaż, wykończenie
Jak stworzyć ogród zimowy? 5 najważniejszych rad
Projekty domów z antresolą - propozycje redakcji

Skomentuj:

O czym trzeba pamiętać budując dom na wsi?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej