Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Okna dachowe

opracowanie Iwona Szczepaniak
Na zewnątrz przynajmniej raz w roku należy usuwać liście i inne zabrudzenia z kołnierza wokół okna dachowego. To zapewni swobodny przepływ wody opadowej spływającej z dachu. - Fot.: Fakro

Okna osadzone w połaci dachu są szczególnie narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, wahania temperatury czy uszkodzenia mechaniczne. Zwykle ich konserwacja jest traktowana po macoszemu - po zamontowaniu nikt już się nimi nie zajmuje. To najczęstszy błąd popełniany przez niemal każdego inwestora. Aby przez długie lata wyglądały one estetycznie i funkcjonowały bez zarzutów, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i kilku nieskomplikowanych, ale regularnie przeprowadzanych zabiegów.

Na zewnątrz przynajmniej raz w roku należy usuwać liście i inne zabrudzenia z kołnierza wokół okna dachowego. To zapewni swobodny przepływ wody opadowej spływającej z dachu. - Fot.: Fakro

Kołnierz uszczelniający

Ogromny wpływ na szczelność okna połaciowego ma stan okalającego go kołnierza. Dlatego podczas jesiennych prac konserwacyjnych nie wolno zapomnieć o sprawdzeniu jego połączenia z pokryciem dachu, zwłaszcza pod kątem usterek wywołanych przez porywisty wiatr, opady atmosferyczne czy duże wahania temperatury. Należy też usunąć gałęzie, liście i inne zanieczyszczenia z kołnierza, co pozwoli zapewnić prawidłowy spływ wody deszczowej.

Wymiana uszczelki klapy wentylacyjnej nie jest czynnością skomplikowaną - Fot.: Velux

Mycie ram

Ramy z popularnego PVC najlepiej umyć ciepłą wodą z delikatnym środkiem chemicznym. Częstym błędem jest usuwanie uporczywych zbrudzeń za pomocą agresywnych, żrących środków czy materiałów o powierzchni ścierającej. Powodują one zmatowienie ramy lub powstawanie rys, w które z łatwością i niemal na stałe wniknie osiadający na ramie kurz i brud.
Drewnianym ramom i skrzydłom okiennym trzeba poświęcić znacznie więcej czasu i uwagi, bowiem naturalny materiał jest bardzo podatny na wszelkie środki czyszczące. Wiosenny przegląd rozpoczynamy od zbadania stanu lakieru.
Drobne rysy, które powstały w wyniku codziennej eksploatacji, można zabezpieczyć samodzielnie, używając do tego papieru ściernego oraz wysokiej jakości lakieru, zaś renowację dużych uszkodzeń należy pozostawić specjalistom. Zewnętrzne zabezpieczenie okien należy przeprowadzać regularnie.
Przy usuwaniu zabrudzeń nie należy stosować żadnych agresywnych środków czyszczących, które mogą chemicznie lub mechaniczne uszkodzić lico ramy czy skrzydła (na przykład środków na bazie rozpuszczalników, głęboko penetrujących, zawierających elementy ścierne czy barwniki mogące zmienić kolor drewna). Najlepiej stosować delikatne środki myjące, a oczyszczoną powierzchnię zabezpieczyć mleczkiem konserwującym lub pastą do zabezpieczania drewna, wcierając je miękką i czystą ściereczką.

Filtr powietrza trzeba czyścić raz w roku. Po 5 latach lub jeśli jest silnie zabrudzony, należy go wymienić - Fot.: Velux

Szczelność

Nieszczelne okna powodują duże straty ciepła, dlatego prace konserwacyjne trzeba rozpocząć od dokładnego sprawdzenia stanu uszczelek. Po wielu latach mogą one stracić elastyczność, a nawet popękać. Dlatego przynajmniej raz w roku uszczelki należy konserwować za pomocą odpowiedniego preparatu lub przy użyciu smaru silikonowego.
Stare, zużyte uszczelki powinny być wymienione na nowe, co będzie chronić pomieszczenie przed wychładzaniem się z powodu niekontrolowanego napływu zimnego powietrza z zewnątrz. Niektóre firmy serwisujące okna dachowe montują dodatkową uszczelkę w modelach okien, w których jest to możliwe.
Oprócz uszczelek obwiedniowych w oknach dachowych są również filtry, dzięki którym do pomieszczenia nie dostają się kurz, sadze, owady i drobiny śniegu. Aby jednak nie zablokować całkowicie napływu powietrza, należy raz w roku czyścić filtry, a po upływie pięciu lat je wymienić.

Wszystkie zawiasy i okucia w oknach dachowych powinno się smarować co najmniej raz w roku - Fot.: Velux

Regulacja okuć

Od pracy zawiasów i zamków zależy działanie całego okna. Trzeba je regularnie konserwować, w przeciwnym razie może się okazać, że skrzydło nie da się zamknąć. Wówczas konieczna będzie wymiana kompletu zawiasów.
Uwaga! Przyczyną przyspieszonego starzenia się zawiasów jest zły montaż okien, a dokładniej nieustawienie prawidłowych szczelin pionowych i poziomych. To jest możliwe tylko na etapie montażu. Jeśli więc problemy z zawiasami pojawią się wkrótce po zamontowaniu okna, trzeba je poprawić.

Drewniane okna należy konserwować środkami powierzchniowymi po trzech latach od montażu, a następnie w regularnych, półrocznych odstępach, pamiętając, by w żadnym razie nie malować uszczelek i okuć - Fot.: Fakro

Drobne usterki mechaniczne

Zdarza się, iż wskutek pracy więźby dachowej dochodzi do tak zwanego przekoszenia okna dachowego, co powoduje powstawanie nierównych szczelin pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. W takiej sytuacji skrzydło trzeba wyregulować. Podobny zabieg jest potrzebny, jeśli skrzydło po otwarciu nie pozostaje w żądanej pozycji (do tego rozregulował się hamulec). Poważniejsze naprawy powinno się zlecać serwisowi okien dachowych. Samodzielne naprawy i regulacja grożą uszkodzeniem okien, na przykład wyłamaniem zawiasu.

Rolety zewnętrzne warto zamontować przed zimą. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie będą mniejsze - Fot.: Fakro

Rolety zewnętrzne

Aby zwiększyć izolacyjność termiczną okien połaciowych, warto zdecydować się przed zimą na zamontowanie rolet zewnętrznych. W chłodniejsze, zimowe dni poprawią one izolacyjność okna nawet o 27%, a tym samym zapobiegną stratom ciepła. W ten prosty sposób oszczędzamy energię potrzebą do ogrzewania zimą. Ponadto rolety mają wiele przydatnych funkcji, które zamieniają poddasze w ciche, przytulne miejsce i pozwalają domownikom poczuć się bezpiecznie i komfortowo: chronią przed hałasem z zewnątrz, tłumią odgłosy padającego deszczu, zabezpieczają okno podczas trudnych warunków pogodowych oraz zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo domu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Czas na metamorfozę poddasza – postaw na okna dachowe VELUX
Czym się kierować, wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego?
Okna i rolety stworzone dla siebie

Skomentuj:

Okna dachowe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej