Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Rodzaje listew przypodłogowych

Iwona Mere

Listwy przypodłogowe są drobnym detalem we wnętrzu, ale materiał, z jakiego je wykonano, a także wielkość, kształt i kolor mogą zdeterminować wygląd pomieszczenia. Listwy, oprócz funkcji estetycznych, spełniają także zadania praktyczne - zasłaniają szczelinę dylatacyjną oraz chronią ścianę przed zabrudzeniem i uszkodzeniami. Dobrze dobrane, zatuszują nierówności styku podłogi i ściany. Zobacz z czego można je wykonać i czym się charakteryzują poszczególne materiały do produkcji listew.

Drewniana listwa przypodłogowa - Fot. Kahrs

Listwy przypodłogowe drewniane

Listwy drewniane są idealnym uzupełnieniem drewnianych podłóg, przy których udające drewno tworzywo sztuczne wygląda często tandetnie. Do dyspozycji jest wiele rodzajów i kształtów - od skromnego ćwierćwałka poczynając, aż po wysokie, wyoblone lub ścięte cokoły. Mocowane do ścian za pomocą kleju, gwoździ lub kołków przycina się w miejscach łączenia pod kątem 45 st., tworząc ładne, nierzucające się w oczy styki.

Ceny listew zależą od wysokości, stopnia skomplikowania wzoru, użytego materiału oraz wykończenia; w przypadku drewna do wyboru jest - materiał surowy, lakierowany, fornirowany.

W sklepach można znaleźć prawdziwe okazje cenowe dla listew drewnianych, czyli na przykład 4 zł/mb listwy o wysokości ok. 3-4 cm, do kilkudziesięciu złotych - 40-50 zł/mb za modele nieco wyższe np. 9-10 cm.

Pytając o cenę w punkcie zakupu, warto zwrócić uwagę, czy sprzedawca podaje ją za metr bieżący czy za inną długość. Listwy przypodłogowe często sprzedaje się w długościach takich jak 2,0; 2,5; 2,65; 2,70 czy 2,75 m.

Listwa przypodłogowa laminowana na płycie MDF - Fot. Quick-Step

Listwy przypodłogowe z MDF-u

Listwy z MDF-u lakierowanego lub okleinowanego można zamówić w dowolnym kolorze (RAL, NSC) albo drewnopodobne. Masywne, niezbyt sprężyste profile występują w ogromnej ilości wzorów: od klasycznych, frezowanych po nowoczesne. Z reguły są wyższe niż drewniane, z ich pomocą łatwo "podrasować" nawet zupełnie współczesne wnętrza. Inaczej niż profile drewniane, listwy z MDF-u łatwiej dopasowują się do ścian, podwyższając optycznie wnętrza.

Ceny gotowych listew MDF wahają się od ok. 10 zł/mb przy wysokości listwy 6 cm do ok. 60 zł/mb i wysokości nawet 17 cm. Ceny surowego, nielakierowanego materiału są oczywiście niższe - ok. 8-15 zł/mb.

Listwa przypodłogowa z PVC - Fot. Profilpas

Listwy przypodłogowe z PVC

Listwy z PVC to rozwiązanie obecnie najpopularniejsze, przede wszystkim z powodu niewygórowanej ceny. Takie listwy są dostępne w różnych wzorach i kolorach, razem z systemami mocowań i łączników.

Uwaga! Listwy mocowane klamrami nie zawsze dobrze przylegają do ścian. Lepsze są listwy składające się z elementów dolnych - mocowanych kołkami bezpośrednio do muru, i tych górnych, zasłaniających mocowania, zatrzaskowych lub klejonych. Taka konstrukcja gwarantuje zarówno solidne zamocowanie, jak i łatwy częściowy demontaż - na przykład na czas malowania czy tapetowania ścian, a także w celu przeprowadzenia dodatkowych kabli.

Listwy z PVC kosztują od ok. 4 zł/mb ok. 30 zł/mb, ale warto wiedzieć, że najczęściej są sprzedawane w wersji długości 2,5 m.

Listwa przypodłogowa z poliuretanu - Fot. Cameleo

Listwy przypodłogowe z poliuretanu

Listwy z poliuretanu dostępne w kolorze białym, znakomicie poddają się malowaniu. A profile "flex" są na tyle sprężyste, że bez kłopotu dopasują się do każdej krzywizny czy łuku. Warto przy tym pamiętać, że choć są podobne do listew przeznaczonych do dekoracji ścian i sufitów, muszą być zrobione z twardego, odpornego na uszkodzenia i wilgoć materiału - inaczej nie sprawdzą się przy posadzce. Trzeba też uważać na ich formę - zbyt ozdobne modele będą wyglądać pretensjonalnie, a utrzymanie ich w czystości może przekroczyć możliwości przeciętnego gospodarza. Ze sztukateryjnych detali i historycznych wzorów trzeba po prostu korzystać z głową.

Za listwy poliuretanowe zapłacimy od ok. 9 zł/mb do 30 zł/mb i wysokości do 15 cm. Najczęściej są sprzedawane w odcinkach dwumetrowych.

Listwa przypodłogowa wykonana z anodyzowanego aluminium. Jest zalecana do bezpośredniego nakładania na surową ścianę przy użyciu specjalnych klejów, przed wykonaniem tynkowania ścian. - Fot. Profilpas

Listwy metalowe

Listwy metalowe wyróżnia spośród innych wyrazisty, współczesny charakter oraz doskonałe parametry użytkowe. Stal nierdzewna lub aluminium to dosyć kosztowne, ale trwałe i estetyczne materiały, którymi można wykończyć eleganckie, gładkie posadzki (drewniane i ceramiczne).

Listwy aluminiowe kosztują od. ok. 20 zł/mb do nawet 150 zł/mb przy wysokościach 5-8 cm.

Listwy ze stali nierdzewnej to koszt rzędu 38-150 zł/mb przy wysokości 4-8 cm.

Cokół ceramiczny jest zwykle elementem kolekcji użytych płytek podłogowych - Fot. Ceramika Paradyż

Cokoły ceramiczne

Cokoły ceramiczne wykonane ze specjalistycznych elementów dostępnych w wielu kolekcjach płytek (mają wyobloną, fabrycznie wykończoną górną krawędź lub bardziej rozbudowany, przestrzenny profil), lub z przyciętych na odpowiednią wysokość płytek bazowych są konwencjonalnym sposobem wykończenia posadzek ceramicznych, zwłaszcza w pomieszczeniach "mokrych" - łazienkach, pralniach itp. Tam, gdzie nie kafelkujemy wyższych partii ścian, styk z posadzką musi być zabezpieczony odpornym na wilgoć cokołem.

Popularne podłogi z gresu, terakoty lub kamienia naturalnego, poza strefami narażonymi na bezpośrednie działanie wody - na przykład w holu czy salonie - można wykończyć bardziej szykownie, używając listew drewnianych czy z MDF-u. Łącząc w otwartych wnętrzach posadzki drewniane i ceramiczne albo kamienne, warto dobrać do nich jeden rodzaj listwy. Złagodzi to kontrasty i pozwoli ograniczyć do minimum kolizyjne zestawienia różnych faktur, profili, kolorów.

Ceny listew ceramicznych wahają się od. ok. 6 zł/m2 do nawet 100 zł za sztukę.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Drewniane podłogi
QUICK-STEP prezentuje w pełni wodoodporną podłogę ALPHA VINYL
Tkane wykładziny winylowe – czym są i kiedy je stosować?

Skomentuj:

Rodzaje listew przypodłogowych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej