Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Urządzamy wnętrza: zapytaj stylistkę

Katarzyna Sas
Fot. Aneta Tryczyńska

Podczas urządzania mieszkania często stajemy wobec problemów dotyczących wykończenia wnętrza, dobrania dodatków i kolorów. Nasza stylistka pomaga je rozwiązać. Zachęcamy, piszcie do nas na adres: czterykaty@agora.pl

Fot. Aneta Tryczyńska

Ściana nad płytą grzejną.

Jestem przed remontem kuchni i w różnych miejscach szukam inspiracji. Zastanawiam się, ile wspólnego z gotowaniem mają projektanci proponujący osłonę ściany nad kuchenką np. do połowy. Albo zachęcający do zamocowania nad płytą relingu. Wiem z doświadczenia, że w rezultacie wszystkie rzeczy są w tłuszczu. Czy mam rację, że glazura nad płytą powinna sięgać aż do wyciągu, bo można ją bez problemu w całości umyć?

 

Zgadzam się. Najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie całej ściany między blatem z płytą a szafkami górnymi lub okapem. Wybierajmy materiały łatwe do czyszczenia: glazurę, szkło, stal, kamień (na zdjęciu ? płytki ceramiczne imitujące drewno). Można też pomalować ścianę specjalnymi farbami do kuchni i łazienek, odpornymi na zaplamienie, działanie wilgoci i ścieranie  (wtedy bez trudu ją przemalujemy, jeśli przyjdzie nam ochota na zmianę aranżacji). A relingi faktycznie lepiej zainstalować z dala od płyty grzejnej.

Fot. Producent

Bio zamiast kominka

Czy ktoś może mi polecić niedrogi (do 1000 zł), ale dobrej jakości biokominek?

 

Poniżej 1000 zł kosztują biokominki niewielkie, stołowe (jak ten na zdjęciu), ale większe modele, stojące lub wiszące, bywają niewiele droższe. Duży wybór znajdziemy m.in. na stronach: polskiebiokominki.pl, calvado.pl, kratki.com, biopasja.pl, biokominki.net, superwnetrze.pl.

Biokominki w pewnym stopniu mogą uzupełnić system grzewczy w mieszkaniu lub domu. Stosuje się w nich specjalne ekologiczne biopaliwo, które podczas spalania nie wydziela dymu ani nieprzyjemnego zapachu. Urządzenia nie trzeba więc podłączać do instalacji kominowej, w związku z czym idealnie nadaje się do wnętrz, w których nie da się zainstalować prawdziwego kominka. Biokominki stanowią również ciekawy element aranżacji, sprawiają, że staje się bardziej przytulne i nastrojowe.

Na zdjęciu: Biokominek stołowy, szkło i aluminium savoyahome.pl, 750 zł

Fot. Sylwester Rejmer

Lustro w przedpokoju

Naprzeciwko drzwi wejściowych chcę zawiesić duże lustro (wys. 160 cm). Boję się jednak, że dla każdej osoby wchodzącej do mieszkania będzie to szok, kiedy tak nagle ujrzy siebie za progiem...

 

Jeśli obawiamy się o komfort wchodzących, lustro można zawiesić na ścianie obok drzwi lub wybrać mniejsze i otoczyć je półkami i ładną ramą, choćby wyklejoną z tapety, co  bardziej przyciągnie uwagę gości niż odbicie ich własnego wizerunku. Lustro to rzeczywiście znakomite rozwiązanie do niewielkiego przedpokoju. Nie tylko ze względów praktycznych ? naprawdę potrafi zdziałać cuda, optycznie powiększając ciasne pomieszczenie. Jedynym dyskusyjnym elementem może być odbicie drzwi, zwłaszcza gdy nie wyglądają zbyt ciekawie albo po prostu nie pasują do stylu wnętrza. Ale i na to jest rada ? oklejenie skrzydła na przykład tapetą w atrakcyjny wzór bądź ciekawą fototapetą. Wtedy stanie się ono intrygującą (w dodatku zwielokrotnioną) dekoracją.

Fot. Producent

Stolik z palety

Chcę zrobić na taras stolik z palety. Jak wykończyć drewno?

 

Z palet, czyli podkładów transportowych (materiału ekologicznego i bardzo modnego), można zrobić nie tylko stolik, ale i półkę, łóżko, schody. Drewno należy najpierw wyszlifować, żeby nie było drzazg, a następnie zaimpregnować, by zabezpieczyć przed działaniem deszczu i słońca (impregnaty kupimy m.in. w marketach budowlanych). Jeśli chcemy zmienić kolor drewna, użyjmy bejcy barwiącej, która także zabezpieczy stolik. Aby móc bezpiecznie stawiać na nim naczynia, warto go przykryć np. taflą szkła. Można też przykręcić kółka ? wtedy mebelek stanie się mobilny.

Na zdjęciu: Stoliki secretlife.pl .na zamówienie

Fot. Monika Lewandowska

Rolety do małej sypialni

Ściany w pokoju są białe, ramy okien dębowe. Zastanawiam się nad dwoma kolorami rolet: ciemnobrązowym (mocca) lub pomarańczowym. Który mi doradzacie?

 

Roleta w mocniejszej barwie mogłaby przytłaczać wnętrze, sprawić, że będzie się wydawało mniejsze. Byłaby również bardziej zobowiązująca przy wyborze dodatków.  Dlatego w tym wypadku proponuję roletę w jasnym, neutralnym kolorze (np. białym lub szarym), zrobioną z lekkiej tkaniny. Jeśli okno jest od mocno nasłonecznionej strony, dobrze wybrać model z powłoką termoizolacyjną lub odbijającą promienie słoneczne (tzw. silver), jasna tkanina bowiem słabiej chroni przed upałem.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie

Skomentuj:

Urządzamy wnętrza: zapytaj stylistkę

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej