Jak urządzić łazienkę? 9 rzeczy, o których należy pamiętać
Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu, choć czasem niedocenianym. Właściwie urządzona będzie nam nie tylko służyć, ale stanie się także źródłem relaksu.
Zachowaj odległości
Wygodne korzystanie z urządzeń sanitarnych, zapewni nam zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy nimi i innymi sprzętami w łazience. Dla sedesu należy przeznaczyć powierzchnię co najmniej 80 x 85 cm, a dla bidetu 70 x 100 cm. Przed wanną powinniśmy mieć przynajmniej 70 x 100 cm wolnego miejsca, a przed umywalką - 60 x 90 cm. To są wymiary optymalne.
MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK
Przy małych łazienkach zadanie jest trudniejsze. Dlatego zanim kupimy i zamontujemy urządzenia sanitarne, rozrysujmy ich ustawienie na podłodze. To nam pozwoli lepiej ocenić jakich wymiarów urządzenia kupić i jakie odległości między nimi zachować.
Wanna czy prysznic
Odwieczny dylemat wanna czy prysznic, często rozstrzyga metraż naszej łazienki. Przy małej powierzchni prysznic jest najlepszym rozwiązaniem. Upierając się przy wannie jedynie stracimy cenne miejsce, a i tak nie będziemy w stanie zmieścić na tyle dużej wanny, o jakiej zapewne marzymy.
Fot. Ravak
Kiedy miejsce nie jest ograniczeniem mamy dużo większa dowolność. Warto rozważyć także połączenie wanny z prysznicem. Jest opcja optymalna, która zaspokoi potrzeby wszystkich domowników.
Ogrzewanie w łazience
W łazience właściwe ogrzewanie jest kwestią niezwykle istotną, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci. Klasyczne żeberkowe grzejniki raczej się w tym pomieszczeniu nie sprawdzą. Najlepiej wybierać spośród tych specjalnie dedykowanych do łazienek.
fot. Purmo
Szczególnie praktyczne w małych łazienkach będą grzejniki drabinkowe, gdyż mogą jednocześnie służyć jako wieszak na ręczniki. Łatwo i szybko można na nich wysuszyć także drobną odzież, jak bieliznę.
fot. Purmo
Ściany i podłogi w łazience
Łazienka to miejsce, w którym, szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę ścian i podłóg. Płytki ceramiczne są najpowszechniejszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem - wilgoć im nie straszna i są łatwe do czyszczenia. Można jednak wybrać inne opcje, na przykład beton lub jego imitację albo, jeśli one wydają się nam zbyt zimne, ciepłe drewno bądź kolorową tapetę.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje tapet i drewna są odpowiednie do łazienki. Musimy wybrać takie, które nie absorbują wody. Najlepsza będzie tapeta winylowa, która dobrze się sprawdza w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. W w przypadku drewna tek, najlepiej dodatkowo zabezpieczony olejem. Jednak w miejscach najbardziej narażonych na kontakt z wodą, jak wokół wanny, wciąż najlepsze będą płytki ceramiczne.
Miejsce na pralkę
W przeciętnym polskim mieszkaniu pralka znajduje się w łazience, rzadziej w kuchni, a tylko sporadycznie na pralnię przeznaczane są osobne pomieszczenia. Pralka jednak zabiera sporo cennego miejsca w naszej łazience. Dobrym pomysłem jest umieszczenie jej we wnęce i zabudowanie wolnej przestrzeni nad urządzeniem półkami na środki czystości.
Wnęka może być zamykana żaluzją lub drzwiczkami. Dzięki temu pralka nie będzie się rzucała w oczy. Przy małej ilości miejsca lepiej się zdecydować na pralkę ładowaną od góry, która ma mniejsze gabaryty niż ładowana od przodu. Jednak przy takiej pralce możliwość zabudowania przestrzeni nad nią jest już mocno ograniczona.
Lustra łazienkowe
To, że lustra odbijają światło i powiększają optycznie łazienkę czytamy w niemal każdym poradniku. Jednak jest to prawda trudna do zignorowania. Przy tak małych pomieszczeniach jakimi z reguły są łazienki, do tego często pozbawionych okna, lustro zmienia percepcję wnętrza. Im większe tym lepsze.
Lustro tradycyjnie umieszczamy nad umywalką. Warto, w miarę możliwości, rozciągnąć je na całą ścianę. Można także umieścić lustra w miejscach nietypowych, na przykład nad sedesem. W Łazienkach lepiej się sprawdzają lustra bez ram, dzięki temu zaciera się granica między ścianą a odbiciem.
Właściwe oświetlenie łazienki
Najlepiej, by było zróżnicowane: nastrojowe do kąpieli (np. z kinkietów), a miejscowe, jasne i równomierne - do robienia makijażu czy golenia. Jeśli nasza łazienka jest duża można się pokusić o dobrze widoczny żyrandol. Przy mniejszych powierzchniach dobrze sprawdza się sufitowy plafon dający jasne, równo rozproszone światło czy lampa z reflektorami np. na szynie, które w zależności od potrzeb możemy odpowiednio rozmieścić, ale w jednym i drugim przypadku musimy zawsze pamiętać o osobnym oświetleniu lustra i okolic umywalkowych.
Fot. Radosław Wojnar
Planując rozmieszczenie elektryki nie zapominajmy o odpowiedniej ilości gniazdek elektrycznych, które biorąc pod uwagę rosnącą liczbę używanych przez nas sprzętów na pewno się przydadzą. Oczywiście najlepiej jest zlokalizować je w pobliżu umywalki, ale w na tyle bezpiecznej odległości, żeby woda nie mogła się dostać do gniazdek.
Fot. Radoslaw Wojnar
Przechowywanie
W łazience musimy przechowywać kosmetyki, przybory do higieny, czasem także do prania, a niekiedy i ręczniki. Najprostszym rozwiązaniem jest szafka podumywalkowa. Dla zwiększenia powierzchni najlepiej podwieszana, aby nie zajmowała obszaru podłogi. Pojemne szuflady doskonale się sprawdzą i idealnie spełnią swoją funkcję.
Fot. Ikea
Gdy potrzebujemy więcej schowków można rozważyć szafkę z lustrem do zawieszenia nad umywalką. Przy bardzo małych pomieszczeniach można zamontować szafki lub półki pod sufitem - jednak należy pamiętać o utrudnionym dostępie. Dlatego taka szafka sprawdzi się tylko do przedmiotów rzadziej używanych.
fot. Ikea
Akcesora łazienkowe
Mydelniczka czy dozownik do mydła, kubeczek na szczoteczki to podstawowe akcesoria niezbędne w każdej łazience. Trzymamy je na umywalce lub w pobliżu wanny. Jest jednak jeszcze kilka rzeczy, w które warto doposażyć naszą łazienkę. Przy wannie lub prysznicu warto rozłożyć matę, najlepiej antypoślizgową.
Gdy wśród domowników jest osoba starsza warto przy sedesie i wannie zainstalować poręcze, ułatwiające wstawanie, a w kabinie prysznicowej rozkładane siedzisko. Aby ułatwić korzystanie z łazienki dzieciom - kup stołeczek. Pamiętaj, aby był stabilny, najlepiej z antypoślizgowym stopniem.
fot. Ikea
Skomentuj:
Jak urządzić łazienkę? 9 rzeczy, o których należy pamiętać