Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak zrobić drewniane okiennice na okna?

Wykonanie i stylizacja: Kinga Kolary, zdjęcia: Radosław Wojnar
Drewniane okiennice wewnętrzne - można je kupić lub wykonać samemu. - Fot. Radosław Wojnar

Upalne lato męczy i nie pozwala normalnie funkcjonować w domu. Wzorem mieszkańców krajów śródziemnomorskich możemy zabezpieczyć wnętrza przed nadmiarem słońca za pomocą drewnianych okiennic z żaluzją na okna. Podpowiadamy jak krok po kroku zrobić drewniane okiennice.

Pomysł na okiennice? Okiennice drewniane służą do ochrony wnętrza przed nadmiarem słońca. Zwykle mają formę żaluzji, które można opuszczać lub podnosić. Można je zamontować okiennice wewnętrzne - wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia. Jak zrobić drewniane okiennice? Wykonane są ze solidnych materiałów, będą nam służyć nam przez wiele lat. Czasem okiennice mogą mieć także role dekoracyjne i pomóc nam w ciekawej aranżacji mieszkania.

Z czego zrobić drewniane okiennice?

Okiennice drewniane występują w kilku różnych rodzajach drewna. Na przykład, jeśli chcesz, aby twoje okiennice miały tradycyjny wygląd, wybierz drewno wiązu. Jego tekstura nadaje rustykalny wygląd wnętrzu. Możesz wybierać spośród różnych wykończeń i kolorów. Możesz wybrać malowane okiennice lub zaimpregnowane. Jakość jest niezwykle ważna przy wyborze okiennic do domu. Oprócz walorów estetycznych okiennice drewniane mają wiele zalet. Nie tylko pomagają one obniżyć rachunki za energię, ponieważ zapewniają izolację termiczną, ale także tworzą szczelną barierę dźwiękową. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, drewniane okiennice utrzymają także ciepło w zimie. Dlaczego więc nie rozważyć instalacji drewnianych okiennic w swoim domu? 

Ile kosztują drewniane okiennice?

Okiennice będą kosztować cię nieco więcej niż żaluzje, ale zakup shuttersów od dobrze znanych krajowych producentów zapewni im trwałość,  gdyż posiadają zwykle gwarancję na dziesiątki lat. I pamiętaj, aby poprosić o porównanie cen przed podjęciem ostatecznej decyzji. 

Drewniane okiennice wewnętrzne

Drewniane okiennice wymagają niewielkiej konserwacji jedynie przetarcia z kurzu. Dlatego są idealne dla alergików! A ponieważ są łatwe do czyszczenia, idealnie nadają się do domów położonych w pobliżu ruchliwej ulicy. Ale jeśli martwisz się o instalację okiennicy samodzielnie, lepiej zatrudnić profesjonalistę. Certyfikowany instalator pomoże uniknąć ryzyka uszkodzenia i może zaproponować ciekawe rozwiązania.

Okiennice - Fot. Radosław Wojnar

Jak zrobić drewniane okiennice - materiały i narzędzia

Potrzebne są (na 2 skrzydła):

a.  3 listwy 4,5 x 2 x 250 cm (na ramę wokół wnęki okiennej),

b. i c.  5 listew 5 x 3 x 250 cm (na ramy główne okiennic),

d. 8 listew 1 x 4,7 x 250 cm (na żaluzje),

e. i  f.  5 listew 1 x 2,2 x 250 cm (do zamocowania i sterowania żaluzjami oraz na ramy płycin),

g. sklejka wodoodporna 0,4 cm (na płyciny)

oraz:

  • 3 paczki haczyków 0,25 x 1 cm,
  • 3 paczki haczyków oczkowych 0,25 x 1 cm,
  • 4 zawiasy,
  • 4 paczki gwoździ 0,2 x 3 cm,
  • 60-70 wkrętów uniwersalnych,
  • 4 kołki do mebli,
  • 7-8 wkrętów i kołków do zamocowania listwy do ściany,
  • wiertła do drewna 0,2 cm i 0,3 cm,
  • bejca Behandla.
Okiennice - Fot. Radosław Wojnar

Jak zrobić samodzielnie drewniane okiennice : krok po kroku

Na ścianie wokół wnęki okiennej mocujemy listwy tworzące ramę, do której będą zamontowane okiennice wewnętrzne. Odmierzamy wysokość ramy głównej okiennic (od zewnętrznej krawędzi górnej listwy do około 0,5 cm nad podłogą) i ich szerokość (długość górnej listwy podzielona przez dwa).

Okiennice - Fot. Radosław Wojnar

Krok 1

Zależnie od wymiarów ramy głównej ustalamy wymiary wszystkich elementów. Listwę i sklejkę tniemy na kawałki odpowiedniej wielkości - z niewielkim zapasem na ich późniejsze dopasowanie i docięcie.

Okiennice - Fot. Radosław Wojnar

Krok 2

Robimy ramę główną. Z obu końców 4 listew (b) wycinamy fragmenty o wymiarach 5 x 5 cm i o grubości 1,5 cm (połowa grubości listwy). Po docięciu układamy z nich ramę (patrz fot. 5), sprawdzając, czy elementy do siebie pasują. Ewentualne nierówności szlifujemy.

Okiennice - Fot. Radosław Wojnar

Krok 3

Na końcach krótszej poprzecznej listwy (c), która oddzieli żaluzję od płyciny, nawiercamy dwa otwory na kołki. Takie same wiercimy w bocznych listwach ramy. W otwory wpuszczamy po kropelce kleju do drewna, wkładamy kołki i łączymy listwy.

Okiennice - Fot. Radosław Wojnar

Krok 4

Listwy tworzące ramę główną (b) łączymy wkrętami. Ich główki powinny się znaleźć na skrzydle od strony okna, tak by po zamknięciu okiennicy łączenia nie były widoczne. Po złożeniu ramy mierzymy jej przekątne  - powinny być równe.

Okiennice - Fot. Radosław Wojnar

Krok 5

Robimy żaluzję. Na dwóch listwach (e) odmierzamy równe odległości co 4,2 cm. Nawiercamy otwory i wbijamy gwoździe. W każdej listwie na żaluzje (d) z obu stron wywiercamy otwór. Listwy (d) łączymy z listwami (e). Żaluzję mocujemy za pomocą wkrętów do górnej części ramy głównej.

Okiennice - Fot. Radosław Wojnar

Krok 6

Montujemy środkową listwę (e), służącą do sterowania żaluzjami. Z jednego boku co 4,2 cm wiercimy w niej otwory, w które wkręcamy haczyki. W listwach żaluzji wyznaczamy środek i wkręcamy haczyki oczkowe. Łączymy haczyki z haczykami oczkowymi.

Okiennice - Fot. Radosław Wojnar

Krok 7

Do dolnej części ramy głównej mocujemy za pomocą wkrętów i kleju listwy (f). W ten sposób powstało podparcie dla sklejki tworzącej płycinę. Klejem i gwoździami mocujemy do niego przyciętą sklejkę.

W ten sam sposób robimy drugie skrzydło.

 

Okiennice - Fot. Radosław Wojnar

Krok 8

Do ramy wokół wnęki okiennej przykręcamy zawiasy - po dwa na każdej z bocznych listew. Przykładamy skrzydła, odmierzamy na nich miejsce na drugą część zawiasów i mocujemy je. Okiennice malujemy dwiema warstwami bejcy.

Zobacz także: 

Osłona przeciwsłoneczna - rolety, markizy, żaluzje, screeny, refleksole

Okna do domu: jakie wybrać?
Okna z PVC - oferta producentów

Osłony przeciwsłoneczne: jak przetrwać upały? Osłony na szybę okna i drzwi

Żaluzje, rolety tekstylne, plisy i panele czyli jak chronić się przed słońcem

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Lampa z tykwy - orientalna dekoracja
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu

Skomentuj:

Jak zrobić drewniane okiennice na okna?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej