Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Myślisz o zakupie okien PVC? Sprawdź jakie okna oferują producenci?

Monika Karda

Oferta producentów stolarki okiennej PVC w ostatnich latach bardzo się wzbogaciła. Szukając okien do domu, mamy tak szeroki wybór, że w praktyce trudno jest zapoznać się ze wszystkimi rozwiązaniami dostępnymi na rynku.

Okna z PVC
Okna z PVC
MS WIĘCEJ NIŻ OKNA

Z bogatej oferty rynkowej łatwo wybrać okna PVC odpowiednie do naszego domu. Wybór zależy wyłącznie od nas. Może być ograniczony jedynie zasobnością portfela. Dobre okno nie musi być drogie i charakteryzować się najlepszymi parametrami. Powinno jednak w maksymalnym stopniu odpowiadać naszym oczekiwaniom i wymaganiom, jakie wynikają z zastosowania w konkretnym miejscu.

Oferta producentów okien PVC jest bogata, a jakość wyrobów wysoka. Dlatego okna nie powinny przysparzać kłopotów podczas eksploatacji. Należy jednak zadbać o ich właściwe zamontowanie.

Wybierając odpowiednie okno, należy sięgnąć do jego karty katalogowej, zwanej też kartą wyrobu. Każdy produkt ma bowiem swoją, w której jego producent ma obowiązek podać najważniejsze parametry użytkowe. Tam (oprócz dokładnych danych producenta) znajdziemy więc informacje o tym, w jakim stopniu okno ochroni nasz dom przed stratami ciepła, na ile wytłumi hałas dochodzący z ulicy, czy będzie bezpieczne, odporne na porywisty wiatr oraz na przeciekanie, gdy zacinać będzie solidny deszcz.

Renomowani producenci okien z PVC stale zaskakują nas nowościami. Jakość oferowanych przez nich produktów jest wysoka, a ewentualne problemy wynikają z niewłaściwego montażu, a nie z technologii produkcji.

Dowiedz się więcej o konstrukcji okien z PVC

Początkowa poprawa właściwości cieplnych profili z PVC polegała głównie na zwiększaniu głębokości zabudowy i liczby komór w kształtownikach, co pozwalało osiągnąć dość dobre efekty. Oczywiście, przy okazji ulepszania profili pojawiały się pewne utrudnienia, na przykład związane z eksploatacją coraz cięższych okien czy rozszerzalnością termiczną coraz szerszych profili. Od kilku lat w ofercie producentów profili okiennych są więc takie konstrukcje, w których poprawę właściwości ram okiennych uzyskuje się, na przykład eliminując negatywny wpływ, jaki na termikę profili mają wzmocnienia stalowe.

Odbywa się to m.in. dzięki technologii wklejania szyb w profile czy zastępowania wzmocnień stalowych wzmocnieniami z kompozytów i włókien szklanych. Takie rozwiązania techniczne pozwalają, poza poprawą właściwości cieplnych, uzyskać dodatkowe zalety, jak chociażby zwiększenie stabilności i sztywności konstrukcji okiennej czy możliwość konstruowania węższych profili. Odpowiada to coraz powszechniejszej tendencji do projektowania jak największych przeszkleń, z małymi, widocznymi powierzchniami profili. Ponadto eliminowanie wzmocnień stalowych umożliwia zmniejszenie wagi całych konstrukcji.

Coraz popularniejsze staje się również wypełnianie komór profili różnymi materiałami termoizolacyjnymi – profile okienne mogą być wyposażone w kliny z ciepłych materiałów, np. EPS, które nie tylko poprawiają parametry termiczne okna, ale chronią też przed hałasem.

Kolorowe okna z PVC. Producenci mają do dyspozycji cztery sposoby uzyskiwania w oknach PVC koloru innego niż biały. Są to:

  • oklejanie profili foliami okiennymi, zastosowanie procesu koekstruzji (współwytłaczania PVC, gdzie warstwa zewnętrzna ze szkła akrylowego jest barwiona w masie),
  • lakierowanie specjalnymi farbami oraz
  • scalenie profilu PVC z nakładką aluminiową.

Jakie są wady i zalety okien z PVC

Nowoczesne technologie umożliwiają wykonanie konstrukcji z PVC w każdym kształcie i personalizację okien pod kątem indywidualnych potrzeb inwestorów.

Okna z PVC swoją popularność zawdzięczają stosunkowo niskiej cenie oraz temu, że są odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne – w tym przede wszystkim na długotrwałe działanie wilgoci. W przeciwieństwie do materiałów naturalnych nie stają się podłożem dla żerowania owadów.

Profile PVC praktycznie nie wymagają konserwacji, w tym systematycznego malowania. Występują w kilkudziesięciu wersjach kolorystycznych, można więc dobrać taki odcień, aby współgrał z charakterem i kolorystyką budynku. Dzięki zastosowaniu specjalnych folii na profilach uzyskuje się dodatkowo strukturę drewna lub aluminium, co nadaje oknom estetyczne wykończenie.
Jeśli chodzi o wady, to stolarkę plastikową cechuje stosunkowo duża rozszerzalność termiczna, co w przypadku nieprawidłowego montażu (np. kiedy okna zamontowane są za sztywno), może spowodować pęknięcie ramy, szyby lub problemy z zamykaniem i otwieraniem okien. Tworzywo sztuczne nie jest tak trwałym i stabilnym materiałem jak drewno czy aluminium, dlatego profile często mają stalowe wzmocnienia.

Współczesne okna charakteryzują się dużą szczelnością, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Zależy to bowiem od sprawności wentylacji w pomieszczeniach
Współczesne okna charakteryzują się dużą szczelnością, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Zależy to bowiem od sprawności wentylacji w pomieszczeniach
ALUPLAST

Opinie producentów okien z PVC

Zdaniem firmy Aluplast

Rynek stolarki zawojowały przesuwne systemy tarasowe. Komfortowe rozwiązania zapewniają łatwość obsługi, ale również możliwość wykonania dużych powierzchni przeszklonych. W tym kontekście chciałbym zwrócić uwagę na zupełną nowość, jeśli chodzi o tego typu konstrukcje z PVC – drzwi przesuwne Smart-Slide. Jest to nowa generacja przesuwnych drzwi tarasowych, które cechują przede wszystkim doskonałe właściwości techniczne oraz komfort ich obsługi. Opinie klientów pozwalają przypuszczać, że będzie to bardzo atrakcyjne uzupełnienie oferty w segmencie drzwi tarasowych. Z pewnością sprzyjać temu może zdecydowana konkurencyjność cenowa w stosunku do drzwi typu HST, a z drugiej strony lepsza funkcjonalność i wyższy komfort obsługi w porównaniu z drzwiami odstawno-przesuwnymi typu PSK. Ryglowanie na całym obwodzie skrzydła zapewnia dużą siłę docisku, a jednocześnie po otwarciu skrzydło przesuwa się niezwykle lekko, przy użyciu minimalnej siły. Jest to bardzo istotny atut szczególnie w porównaniu z konstrukcjami odstawno-przesuwnymi (PSK), które przy dużej liczbie cyklów otwierania i zamykania mogą być kłopotliwe w eksploatacji. Innowacyjny mechanizm zamykania pozwala na prostą i intuicyjną obsługę, zbliżoną do rozwiązań stosowanych w drzwiach unoszono-przesuwnych typu HST.

Zdaniem firmy Awilux

Stolarka okienna zmienia się wraz z rozwojem technologii. Choć producenci prześcigają się w tworzeniu rozwiązań o coraz lepszych parametrach, inwestorzy zaczynają zwracać uwagę przede wszystkim na różnego rodzaju udogodnienia i dodatkowe opcje. Stąd bardzo popularne stały się drzwi balkonowe z niskim progiem i ukrytymi zawiasami. Technologia niskiego progu pozwala na cieszenie się komfortem, który daje możliwość pełnej samodzielności w przemieszczaniu się po budynku osobom mniej sprawnym. Pozwala ona również na płynne połączenie wnętrza domu z tarasem czy balkonem.

Popyt na duże przeszklenia i harmonijne przejścia przełożył się również na współczesne budownictwo, które coraz częściej wykorzystuje balkony francuskie. Są to bardzo wysokie, sięgające podłogi okna balkonowe, które mimo swojej nazwy nie prowadzą na balkon czy taras. To rozwiązanie ma wpuścić do wnętrza więcej światła oraz powietrza i jest stosowane we współczesnej wysokiej zabudowie. Okna PVC zabezpieczane są balustradą zapobiegającą wypadnięciu. Dostępne w ofercie AWILUX systemy okienne SCHÜCO oferują możliwość montażu szklanej barierki bezpośrednio do ościeżnicy, dzięki czemu rozwiązanie jest bezpieczne, a dodatkowo nie przerywa się zewnętrznej warstwy izolacji.

Zdaniem firmy Budvar Centrum

Nowoczesne przeszklenia to okna w wersji smart. Specjalne rozwiązania technologiczne pozwoliły na wprowadzenie do naszych produktów inteligentnych rozwiązań automatycznych, które nie tylko zwiększają komfort użytkowania okien i drzwi, ale zdecydowanie podnoszą poziom bezpieczeństwa domu. Szczególnie ważne jest to właśnie teraz, w okresie urlopowym, kiedy domy pozostają bez opieki przez dłuższy czas. Rozwiązania zintegrowane z systemem inteligentnego domu umożliwiają m.in. stały monitoring poziomu otwarcia okien PVC z pozycji własnego smartphona. Dzięki temu, będąc nawet na drugim końcu świata, jeśli nieproszony gość będzie chciał dostać się do domu, jesteśmy w stanie szybko zareagować i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po powrocie z wymarzonego odpoczynku. Kontrola otwarcia okna odbywa się za pomocą niewielkich urządzeń, zwanych kontaktronami, które ukryte są między ramą a skrzydłem okna. W sytuacji, gdy okno zostanie otwarte, kontaktron wysyła sygnał, informując nas o tym zdarzeniu, możemy więc w porę wykonać odpowiednie kroki i chronić to, co dla nas ważne.

Zdaniem firmy Dako

Coraz wyższe standardy i potrzeby konsumentów sprawiają, że wiodącym trendem wśród producentów stolarki otworowej jest tworzenie produktów łączących doskonałe parametry termoizolacyjne wraz z antywłamaniowymi zabezpieczeniami. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi marka DAKO z serią okien DPQ-82 thermoSecure, która została zaprojektowana z potrzeby połączenia w jednym produkcie dwóch najważniejszych wartości: bezpieczeństwa i maksymalnej energooszczędności.

Jest kilka czynników, które razem tworzą innowacyjny produkt o najlepszych dostępnych na rynku parametrach. Pierwszym jest 7-komorowy profil klasy A, o grubości 82 mm, gdzie w dwóch komorach znajdują się wkłady termoizolacyjne. Ponadto DAKO, jako jeden z niewielu producentów, stosuje ręcznie wciągane uszczelki EPDM. Jest to czasochłonne, ale zapewnia bardzo dobrą szczelność i zwiększa komfort termiczny. To wszystko daje jeden z najniższych na rynku współczynników przenikania ciepła. Kolejnym istotnym komponentem jest szyba Eclaz. To rozwiązanie pozwalające na oszczędność energii i redukcję kosztów ogrzewania dzięki optymalizacji bilansu energetycznego oraz lepszemu dostępowi światła naturalnego. Neutralność transmisji i odbicie światła w szybie Eclaz jest porównywalna ze zwiększeniem powierzchni okna o 8%. Bardziej naturalne światło poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na naszą kreatywność i zdrowie. Dodajmy do tego potrójny pakiet szybowy połączony z innowacyjną ciepłą ramką Swisspacer ultimate, wypełniony argonem. To supertermoizolacyjna kombinacja.

Okno PVC z serii thermoSecure, oprócz maksymalnej energooszczędności wyróżnia się także pod względem bezpieczeństwa. Okucia okien wyposażone zostały w unikatowy zaczep antywłamaniowy z podwójnym ryglowaniem, zapewniający zwiększoną odporność na włamanie poprzez innowacyjny sposób ryglowania. To nasz sprawdzony sposób na zabezpieczenie przed wyłamaniem bądź wyważeniem okna, ale nie jedyny. W thermoSecure łączymy okucie o podwyższonej odporności na włamanie, ze specjalną klamką SecuForte, wyposażoną w system otwarcia typu „przyciśnij i obróć” utrudniający włamanie. W stanie zamkniętym i uchylonym klamka okienna oraz trzpień są odłączone, co oznacza, że klamka jest automatycznie blokowana, a to z kolei zabezpiecza przed nieuprawnionym otwarciem okna od zewnątrz.

Zdaniem firmy Eko-okna

Jako lider w branży czujemy się zobowiązani, aby stale poszerzać naszą ofertę produktową i dostosowywać ją do rosnących oczekiwań klientów. To też zrobiliśmy w pierwszej połowie 2019 roku – podjęliśmy współpracę z nowym systemodawcą profili PVC, firmą GEALAN i wprowadziliśmy do oferty rewolucyjny system
S 9000. Szyby w oknach z PVC na bazie systemu S 9000 klejone są na sucho do przylgi przy pomocy technologii STV. Stosując tę technologię zyskujemy lepszą statykę oraz możliwość konstruowania większych okien. Kolejną zaletą tego systemu jest wykonywanie profili okiennych w technologii acrylcolor – profile pokrywane są zewnętrzną powłoką ze szkła akrylowego, które uważane jest za najbardziej trwałe tworzywo sztuczne. Powłoka profilu jest o wiele trwalsza, zarówno pod względem zachowania koloru czy też odporności na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście, produkując okna w oparciu o system S 9000, zgrzewamy je przy użyciu technologii V-Perfect. Cieszymy się, że możemy wyznaczać nowe trendy i wciąż oferować coś nowego.

Zdaniem firmy Fakro

Do pomieszczeń, w których wilgotne powietrze utrzymuje się przez dłuższy czas, np. do łazienek, oferujemy okna dachowe z tworzywa i aluminium. Są one trwałe, odporne na korozję i zmienne czynniki atmosferyczne, a ich konserwacja ograniczona jest do minimum. Tworzywo nie pochłania wilgoci i charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie kwasów czy alkoholi. Wielokomorowe profile PVC wzmocnione są rdzeniami stalowymi, a ramy ościeżnicy wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Profile PVC mają klasę A – najwyższą wg normy EN 12608. Okna dostępne są jako białe oraz w kolorze okleiny złoty dąb (GO) lub sosna (PI). Naroża wybranych okien wykonane są w innowacyjnej technologii łączenia profili V-Perfect, co sprawia, że spoina jest trwała i bardzo estetyczna. Większość okien wyposażona jest w wydajny nawiewnik V35 oraz system podnoszący bezpieczeństwo użytkowe i antywłamaniowe topSafe.

Zdaniem firmy MS więcej niż okna

Modyfikacja oferty i wprowadzanie nowych rozwiązań to stały proces dopasowania się do trendów, a często wręcz ich kreowania. Innowacje, nad którymi nieustannie pracujemy dotyczą różnych aspektów. Są wśród nich następujące zagadnienia:

Technologia „otwarta przestrzeń i więcej światła”. Skupiamy się tu nad technologią pozwalającą na produkcję okien o dużych gabarytach, które będą trwałe i solidne. Specjalnie opracowywane wzmocnienia skrzydeł, wklejanie wkładów szybowych, wzmocnione zawiasy okienne bezpiecznie trzymające duże i ciężkie skrzydła – to wszystko jest już dostępne w naszej seryjnej produkcji.

Estetyka „elegancka czerń i precyzja detali”. Najnowsze kolekcje oklein pozwalają wiernie oddać obraz drewna lakierowanego w macie, a także wrażenia dotykowe – struktura jest wyczuwana pod palcami. W trend ten wpisują się okna WoodLook+, których naroża łączone są na kształt okien drewnianych. Drugi kierunek w kolorystyce to odcienie szarości, które dostępne są u nas w oknach Alu Look. Hitem jest matowy kolor czarny – Jet Black, idealnie współgrający z designerską czarną klamką Toulon.

Be smart! Elektronika to już nie tylko czujniki otwarcia współpracujące z systemami ochrony. Coraz większe przeszklenia muszą być powiązane z systemami kontroli nasłonecznienia. Dotychczas królujące rolety oddają część rynku na rzecz żaluzji fasadowych. Te produkty standardowo wyposażane są w zdalnie sterowane silniki. Dzięki temu łatwo już włączyć swój dom w technologię „smart”. Bez problemu z dowolnego miejsca z telefonu można np. zaprogramować schemat porannego otwierania osłon słonecznych lub symulacji obecności użytkownika w trakcie urlopu. Sterowanie odbywać się może za pomocą pilota, telefonu, a nawet… głosowo. Rozwój tego segmentu jest bardzo dynamiczny.

Ekologia to nie tylko moda. Świadomość wpływu działalności człowieka na środowisko to nie tylko moda na bidony wielokrotnego użytku czy nietolerowanie jednorazowych słomek. W przypadku naszych okien ekologia zaczyna się już od samego procesu produkcyjnego. Dbamy o wykorzystywanie odpadów, recycling, ekologiczne źródła ogrzewania, a także o ekologiczne środowisko pracy w naszym mikroświecie MS.

Zdaniem firmy Oknoplast

Od kilku lat mamy okazję obserwować zjawisko dynamicznie rosnącej wrażliwości ekologicznej w różnych segmentach produkcji. Temat ten nie omija także branży stolarki otworowej, która regularnie mobilizowana jest do działań w tym zakresie, również ze względu na stopniowo zaostrzające się przepisy termoizolacyjne. Po raz kolejny zmienią się one już w 2021 r. Jako OKNOPLAST od lat proponujemy zaawansowane rozwiązania energooszczędne, teraz przyszedł jednak czas na nowy, proekologiczny produkt – okno Prismatic. Dzięki obniżonym o 10 mm profilom dostarcza ono więcej światła do pomieszczeń, w sposób naturalny je dogrzewając. Co więcej, podobnie jak inne nasze wyroby z PVC, w 100% można je zrecyklingować. Niższa konstrukcja ramy sprawia, że wykorzystuje się mniej mieszanki PVC podczas produkcji. Z kolei głębokość zabudowy 76 mm przekłada się na zwiększoną izolacyjność cieplną. Dodatkowo okno ma wyjątkowy, geometryczny design, który można uzupełnić poprzez zastosowanie okleiny Woodec, imitującej idealnie drewno. To kolejna dawka ciepła, którą wprowadzimy do wnętrza.

Zdaniem firmy OknoPlus

Ponad 50% przeszkleń w nowo powstających domach jednorodzinnych to połączenie okien nieotwieralnych (typu fix) z konstrukcjami przesuwnymi, co wiąże się z popularnością wielkich przeszkleń. Takie połączenie pozwala na tworzenie wyjątkowo szczelnych konstrukcji o imponujących gabarytach. Otwierając się na obecne trendy, OKNOPLUS rozszerza swoją ofertę o nową konstrukcję przesuwną: Morlite Vision. Jej wyróżnikiem (i miłą niespodzianką dla użytkowników) jest intuicyjna praca klamki. Mechanizm otwierania działa inaczej niż w znanych dotychczas konstrukcjach – po otwarciu, ruchome skrzydło natychmiast odsuwa się na odległość 8 mm od ościeżnicy, a w momencie zamykania – wraca do pierwotnej pozycji. Wielopunktowe ryglowanie, z jednoczesnym dociskiem na całym obwodzie konstrukcji oraz precyzyjnie dopasowane uszczelki zapewniają najwyższy poziom uszczelniania i ochrony przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. W połączeniu z wysokiej jakości trzyszybowymi pakietami, konstrukcja gwarantuje niski współczynnik przenikania ciepła, chroniąc również przed hałasem. Swobodę aranżacyjną zwiększa jeszcze bogaty wybór oklein dekoracyjnych, pozwalający na harmonijne i estetyczne dopasowanie drzwi przesuwnych do elewacji budynku.

Zdaniem firmy Schüco

Okna z PVC-U powinny być dziś już nie tylko bardzo energooszczędne, ale przede wszystkim muszą zapewniać komfort i zwiększony dostęp światła. Wymaga to stosowania starannie przemyślanych, stabilnych konstrukcji okien, jak również drzwi przesuwnych, które umożliwiają wstawianie wielkoformatowych przeszkleń, a zarazem łatwą obsługę dużych skrzydeł. Dzięki specjalnym wzmocnieniom zastosowanym w nowych drzwiach podnoszono-przesuwnych Schüco LivIngSlide posiadają one wizualnie subtelne ramy i mogą osiągać imponujące wymiary nawet do 6500 mm szerokości oraz 2800 mm wysokości. Specjalne podparcie wózka jezdnego zapewnia przy tym lekką obsługę drzwi, dzięki czemu każdy może łatwo przesuwać duże skrzydła nawet o ciężarze do 400 kg. Drugą rozwojową tendencją w dziedzinie stolarki jest ograniczanie powierzchni ram. Pozwala to przewidywać, że już niebawem na rynku pojawią się panoramiczne rozwiązania z PVC-U o efektownie wąskich ramach.

Zdaniem firmy Velux

Jakiś czas temu wprowadziliśmy na rynek okna z zakrzywionym szkłem, przeznaczone do dachu płaskiego. Pozwalają one doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym, oferując najwyższą jakość, izolacyjność cieplną oraz wyjątkową estetykę. Świetnie sprawdzają się w budynkach komercyjnych, apartamentowcach, biurach lub luksusowych willach, czyli wszędzie tam, gdzie pomieszczenia są duże oraz głębokie i nie można ich doświetlić za pomocą okien fasadowych. Główne elementy konstrukcyjne takiego okna, czyli skrzydło i rama wykonane są z twardego PVC w kolorze białym. Doskonałe parametry izolacyjne osiągnięto dzięki wypełnieniu profilu wysoko izolacyjnym polistyrenem. Produkt składa się z dwóch elementów – okna i osłony zewnętrznej, dostępnej w trzech wariantach: przezroczystej lub matowej kopuły, płaskiego modułu szklanego lub sferycznego modułu szklanego. Został on wykonany w unikalnej technologii CurveTech, gdzie zakrzywione, odporne na zarysowania szkło skutecznie usuwa wodę, liście i inne zanieczyszczenia, które mogą zbierać się na szybie. Od strony dachu okno wygląda nowocześnie. Sprawdza się na dachach zielonych i w miejscach, gdzie je widać.

    Więcej o:

Skomentuj:

Myślisz o zakupie okien PVC? Sprawdź jakie okna oferują producenci?