Osłony przeciwsłoneczne: jak przetrwać upały? Osłony na szybę okna i drzwi
Powoli wchodzimy w tę część roku, kiedy osłony przeciwsłoneczne cieszą się największym zainteresowaniem. Po zimie, która nie chciała się w tym roku z nami rozstać, z utęsknieniem czekamy na lato. Jednak, gdy nadejdzie i na termometrach zobaczymy ponad 30°C, będziemy poszukiwać schronienia i odpoczynku w mieszkaniu. Przypominamy sprawdzone sposoby, które pozwolą nam przetrwać nawet największe upały - w tym osłony przeciwsłoneczne, w które warto zainwestować, aby zapewnić komfort sobie i swoim bliskim.
Osłony przeciwsłoneczne
Choć lato oznacza słoneczną i ciepłą pogodę, na którą czekamy przez całą zimę, zbyt wysoka temperatura, szczególnie w mieście, jest bardzo męcząca. Sporym problemem jest wtedy nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń, co skutecznie utrudnia znalezienie schronienia przed upałem. W walce z wysoką temperaturą pomaga wtedy nie tylko klimatyzacja, ale również osłony przeciwsłoneczne. Szeroki wachlarz produktów do wyboru sprawia, że mamy możliwość dopasowania ich do miejsca, rodzaju okien oraz stylu aranżacji.
Niezawodne zasłony. Nie zapominajmy o klasycznych zasłonach, które w znacznym stopniu blokują przepływ promieni słonecznych do pomieszczenia. To idealny sposób na to, aby ochłodzić mieszkanie w upalne popołudnia. Co więcej, takie osłony przeciwsłoneczne są nie tylko ozdobą wnętrza, ale sprawdzą się również tam, gdzie chcemy przyciemnić pokój na czas drzemki.
Zobacz także: Dekoracje okienne dla nietypowych okien. Kilka dobrych rozwiązań >>
Osłony przeciwsłoneczne: rolety zewnętrzne na szybę
Najskuteczniejszą ochronę przed słońcem zapewniają akcesoria montowane na zewnątrz okna (markizy, żaluzje, rolety zwykłe i screenowe). Takie osłony przeciwsłoneczne chronią domowników nie tylko przed rażącymi promieniami, ale też przed ciepłem. Dzięki nim większość promieniowania słonecznego nawet nie dociera do przeszklenia. Jest ono absorbowane przed szybą, a ciepło emitowane jest na zewnątrz, a nie do wnętrza. Dlatego szczególnie ważne jest ich stosowanie w oknach od strony południowej i zachodniej. Jeśli nie możemy zainwestować w rolety zewnętrzne, przynajmniej zdecydujmy się na osłony przeciwsłoneczne w postaci żaluzji lub rolet montowanych wewnątrz.
Zobacz także: Koszt rolet zewnętrznych >>
Osłony przeciwsłoneczne: rolety wewnętrzne
Ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, choć z mniejszym stopniu, zapewniają też osłony przeciwsłoneczne montowane po wewnętrznej stronie okien. Wachlarz właściwości osłon wewnętrznych jest ogromny dzięki zastosowaniu różnych tkanin, faktur i konstrukcji. Rolety plisowane, dające efekt rozproszenia światła, można obsługiwać za pomocą górnej i dolnej prowadnicy. Dzięki temu osłonę można zatrzymać w dowolnym miejscu i wygodnie regulować dopływ światła słonecznego. Jeśli zależy nam na pełnej kontroli światła i możliwości zaciemnienia pomieszczenia w ciągu dnia, dobrym rozwiązaniem są rolety zaciemniające lub zaciemniająco-plisowane. W przypadku tych drugich, dzięki części zaciemniającej możemy zyskać przyjemne zaciemnienie, gdy świeci intensywne słońce, a gdy potrzebujemy tylko ochrony przed delikatnymi promieniami, wystarczy, że rozwiniemy część plisowaną. Inne funkcje zyskamy decydując się na roletę energooszczędno-zaciemniającą wykonaną z tkaniny o strukturze plastra miodu z wewnętrzną powłoką aluminiową zatrzymującą ciepło wewnątrz pomieszczenia podczas zimnych nocy. Osłony przeciwsłoneczne w postaci żaluzji zapewniają zaciemnienie światła i intymność na stałe, dzięki możliwości regulacji kąta nachylenia lameli i ilości wpadającego światła w zależności od pory dnia.
Zobacz także: Okienny dylemat: zasłony, rolety czy żaluzje? Podpowiadamy co wybrać >>
Osłony przed słońcem na balkon
Ochronę przed promieniami słonecznymi zapewnią nam markizy – rozwijane zadaszenia. Mogą być prostokątne lub przypominać rozciągnięty żagiel. Mocuje się je do ściany albo na wolno stojących słupach. Parasole z kolei to mobilne rozwiązanie wymagające solidnego podparcia.
Rośliny na balkonie jako osłony przeciwsłoneczne. Drzewa, krzewy czy pnącza w ogrodzie lub na tarasie odbijać i asymilują część promieni słonecznych. Oczywiście jest to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które mają ogródek. Użytkownicy balkonów też mają pewne możliwości zaprzęgnięcia przyrody do walki z upałem.
Osłony przeciwsłoneczne na balkon - romantyczne pnącza. Clematis, czyli powojnik to pnącze, które z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach na balkonach, tarasach czy w loggiach. Pojemnikiem może być duża donica, skrzynia czy kosz z dużymi otworami odwadniającymi. Aby uzyskać rośliny dobrze rosnące i obficie kwitnące, należy dobrać odmiany dobrze znoszące uprawę w pojemnikach i zapewnić im odpowiednie warunki, czyli jednorazowe zasilanie nawozami o spowolnionym działaniu, a także przeciwdziałanie nagrzewaniu się pojemnika i podłoża, unikanie silnych wiatrów oraz zamontowanie podpór dla wspinających się pędów. Oprócz powojników na balkonach można zasadzić inne pnącza, które zadziałają jak osłony przeciwsłoneczne na przykład winobluszcz pięciolistkowy czy trójklapowy. Należy pamiętać, że pnącza rosnące w pojemnikach wymagają regularnego, bardzo intensywnego podlewania.
Zobacz także: Pnącza na balkon. Żywe parawany na balkon >>
Nie tylko osłony przeciwsłoneczne
Aby zapewnić sobie jak najlepszą ochronę przed upałami, warto sięgać również po inne sposoby niż tylko osłony przeciwsłoneczne. Co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić sobie komfort funkcjonowania w wysokiej temperaturze?
Korzystamy z klimatyzacji. Oczywiście najbardziej komfortowa jest sytuacja, gdy możemy zamontować klimatyzację, dzięki której schładzamy każdy pokój z osobna. Jednak koszt instalacji urządzeń dobrej jakości wraz z montażem dla 2-pokojowego mieszkania wynosi ponad 10 tys. zł. Czasem założenie klimatyzacji nie jest możliwe, bo na przykład mamy świeżo wykończone lub wyremontowane mieszkanie albo nie mamy, gdzie umieścić jednostki zewnętrznej. Doraźnym rozwiązaniem jest klimatyzator przenośny. Za około 2 tys. zł, który po sezonie schowamy. Trzeba jednak wiedzieć, że klimatyzator przenośny jest dość głośny, zużywa dużo energii elektrycznej i może schłodzić ograniczoną powierzchnię – około 20 m2 – a zebrane ciepłe powietrze trzeba odprowadzać na zewnątrz szeroką rurą, co wymaga uchylenia okna. Wydajność takiego urządzenia wtedy spada i musi ono pracować z dużą mocą.
Włączamy wiatraki. Typowym sposobem na uporanie się z wysoką temperaturą w mieszkaniu są wentylatory, czyli wiatraki. Ich podstawową zaletą jest cena - stojący wiatrak kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, za wiatrak sufitowy trzeba będzie zapłacić do ponad tysiąca. Za to taki wiatrak jest cichszy niż przenośny klimatyzator.
Zobacz także: Klimatyzacja: od pomysłu do realizacji >>
Wietrzymy w nocy lub nad ranem. Jeśli chcemy mieszkanie porządnie przewietrzyć, najlepiej zrobić to w nocy, kiedy temperatura na zewnątrz spada lub po deszczu, gdy na dworze jest chłodniej. Dobrym momentem na intensywną wymianę powietrza są też godziny tuż nad ranem, gdy na zewnątrz powinno być najchłodniej.
Aby po upalnym dniu móc wpuścić do domu świeże powietrze, powinniśmy zamontować w oknach moskitiery. Najprostszą odmianą moskitiery jest siatka z włókna szklanego, którą przykleja się do ościeżnicy okna od jego zewnętrznej strony. Wygodniejsze są moskitiery ramkowe i rolowane. Na uwagę zasługują też moskitiery plisowane. Od tradycyjnych moskitier odróżnia je sztywna, plisowana, składająca się harmonijkowo siatka, podtrzymywana przez kilka rzędów naciągniętych linek. Warto wiedzieć, że większość rolet zewnętrznych może być zintegrowana z moskitierą.
Zobacz także: Moskitiery na okna i drzwi >>
Nie zapominamy o chłodnej wodzie. W czasie upałów jeśli mamy miejsce na tarasie, można ustawić niewielki, dmuchany basen, w którym chętnie schłodzą się nasze dzieci. Na tarasie można też umieścić domową kurtynę wodną. Jest to nieduże urządzenie, które montuje się do parasola, markizy lub pergoli i podłącza wprost do kranu. Po odkręceniu wody dysze tworzą delikatną mgiełkę, która przyjemnie schładza powietrze. Zużycie wody jest bardzo niskie.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach