Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Osłona przeciwsłoneczna - rolety, markizy, żaluzje, screeny, refleksole

Monika Karda, red.

Osłony przeciwsłoneczne zewnętrzne ograniczają nasłonecznienie i przegrzewanie się wnętrz, poprawiają izolacyjność termiczną okien, niektóre mają też właściwości antywłamaniowe.

Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne
ALIPLAST

Duże okna - duży kłopot

Duże okna usytuowane od strony południa oraz okna w dachu wymagają zastosowania skutecznych osłon przeciwsłonecznych. Żaluzje zewnętrzne, rolety, markizy lub okiennice skutecznie zatrzymają promienie słoneczne przed oknem i nie dopuszczą do przegrzewania wnętrz.

W niesprzyjających warunkach atmosferycznych rolety zewnętrzne stanowią barierę, która skutecznie chroni okna przed utratą ciepła nawet o kilka procent. Z kolei latem doskonale zabezpieczają przed przegrzewaniem pomieszczeń, jednocześnie ograniczając wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych, a tym samym redukując koszty użytkowania budynku.

Rolety zewnętrzne jako osłona przeciwsłoneczna

Rolety mają postać płaszcza złożonego z lamelek połączonych uszczelkami z gumy lub podklejonych od spodu przezroczystą tkaniną ograniczającą przepływ ciepła. Płaszcz przesuwa się w górę i w dół po prowadnicach bocznych przymocowanych do ościeżnic lub do wnęk okiennych. Zwijany jest na walec umieszczony w skrzynce (kasecie) nad oknem. Na dole okna znajduje się listwa wyposażona w rygle uniemożliwiające otwarcie zamkniętej rolety od zewnątrz. Rolety najczęściej są produkowane z tłoczonej blachy aluminiowej. Oferowane są w wielu kolorach.

  • Rolety ciepłochronne. Aby zmniejszyć straty ciepła przez okna, trzeba wybrać rolety o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Ich płaszcz zbudowany jest z profili PVC, wypełnionych utwardzoną pianką poliuretanową. Dzięki takiej konstrukcji rolety mają współczynnik przenikania ciepła U o wartości około 0,8 W/(m2K), co pozwala im redukować straty ciepła przez okna do 50%, a latem obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o blisko 10°C. Ponadto rolety zewnętrzne potrafią zwiększyć izolacyjność akustyczną stolarki okiennej o ponad
    14 dB.
  • Rolety antywłamaniowe. Od zwykłych różnią się solidniejszą budową. Ich lamelki mają ścianki wykonane z blachy grubości 5 mm, która nie ma perforacji. Mają też wzmocnione listwy dolne, maskownice prowadnic, dzięki którym nie da się ich odkręcić, a także zamek umieszczany przy dolnej lub środkowej listwie płaszcza albo zabezpieczenie grzebieniowe umieszczone w skrzynce rolety (mechanizm blokujący wałek, aby nie mógł się obracać). Funkcję blokady wałka pełnią też silniki przeznaczone do automatycznego nawijania i rozwijania płaszcza. Zwiększenie bezpieczeństwa antywłamaniowego zapewniają też wieszaki blokujące.
  • Rolety z moskitierą. Roleta zewnętrzna może być zbudowana z płaszcza wyposażonego w moskitierę. Stosowane są wtedy dwa wałki i prowadnice o podwójnych szynach – jednej, zewnętrznej, do prowadzenia płaszcza rolety, drugiej – bliżej okna do prowadzenia siatki. Dzięki temu można opuścić samą moskitierę.

Czy warto zainwestować w automatyczne osłony przeciwsłoneczne?

Obecnie rzadko wybiera się osłony przeciwsłoneczne sterowane ręcznie. Automatyczny napęd stał się już standardem, zwłaszcza że jest polecany do dużych rolet montowanych na wielkogabarytowych przeszkleniach.
Użytkowanie rolet z napędem elektrycznym – podnoszenie i opuszczanie pojedynczej rolety lub grupy rolet – ułatwiają sterowniki. Najprościej uruchamia się roletę przełącznikiem ściennym, ale wygodniej jest to robić zdalnie za pomocą pilota. Osłonami zewnętrznymi można też sterować za pomocą smartfona czy tabletu.
Sterowniki rolet mogą mieć programowanie czasowe, które umożliwia opuszczanie i podnoszenie rolet w określonym czasie. Mogą też być połączone z czujnikami, mierzącymi siłę wiatru, temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną, nasłonecznienie i wykrywającymi opady. Użyteczna jest również tzw. funkcja zmierzchowa, sterująca roletami zależnie od pory dnia.
Dostępne są także rolety (i markizy) w wersji solarnej. Nie trzeba ich podłączać do sieci elektrycznej, bo zasilane są bateriami ładowanymi przez panel solarny.
Rolety sterowane są pilotem, natomiast markizy mogą pracować w całkowicie automatycznym systemie lub być obsługiwane standardowo, pilotem.
Tak duży wybór umożliwia dopasowanie osłony w zależności od potrzeb. Do nowo budowanego domu odpowiednie będą rolety lub markizy zasilane prądem z domowej sieci elektrycznej. Do budynków już istniejących lepsze będą akcesoria w wersji solarnej. Unika się wtedy prowadzenia kabli elektrycznych, ponieważ do obsługi osłony zewnętrznej potrzebna jest wyłącznie energia słoneczna.

Sterowanie roletami
Sterowanie roletami
SOMFY

Czy żaluzje zewnętrzne to dobre rozwiązanie?

Żaluzyjne osłony przeciwsłoneczne zapewniają bardzo nowoczesny i oryginalny wygląd elewacjom z dużymi przeszkleniami. Mają lamelki wykonane z aluminium i połączone linkami. Można je podciągać i opuszczać na planowaną wysokość. Niektóre modele mają prowadnice boczne. Mogą być niewykończone lub pomalowane proszkowo, pełne albo perforowane. Lamelki o przekroju w kształcie litery Z gwarantują najwyższy stopień zacienienia wnętrz, bowiem po całkowitym przekręceniu przylegają do siebie bardzo szczelnie – lepiej niż zwykłe o przekroju C lub S. Za to te o przekroju C stawiają większy opór porywom wiatru.

Markizy, screeny i refleksole

To różne nazwy na podobny produkt – tekstylne rolety zewnętrzne. Te osłony przeciwsłoneczne produkowane są one z tkaniny PCW lub tkaniny szklanej powlekanej tworzywem. Płaszcz takiej rolety nawijany jest na wałek ukryty w kasecie. Niektóre modele nie mają kasety. Można wyposażyć je w napęd elektryczny obsługiwany ręcznie lub współpracujący z czujnikami natężenia światła i czujnikami temperatury. Najskuteczniejsze z takich tekstylnych rolet potrafią odbijać do 90% energii cieplnej, dzięki czemu znacznie ograniczają nagrzewanie się wnętrz. Mogą dawać całkowite zaciemnienie, ale najczęściej wybierane są modele zapewniające pewien poziom przejrzystości i przewiewności. Cienka roleta o płaszczu z tkaniny nie wesprze znacząco okien w ochronie domu przed ucieczką ciepła z pomieszczeń, ale skutecznie powstrzyma nagrzewanie się wnętrz.

Okiennice jako osłona przeciwsłoneczna

Współczesne modele okiennic wiernie odwzorowują te znane z budownictwa ludowego, choć są też i takie, które dobrze pasują do nowoczesnych budynków.
Najpospolitsze są okiennice rozwieralne. Ich skrzydła mają zawiasy, które utrzymują je na miejscu i umożliwiają zamykanie i otwieranie. Najczęściej zamyka się je na metalowe skoble z blokadą uniemożliwiającą ich otwarcie od zewnątrz. Inne rozwiązanie to zamknięcie drążkowe, kiedy przez wysokość skrzydła okiennicy przechodzi metalowy pręt, który jest opuszczany przez zaczepy i specjalne uchwyty przymocowane do parapetu albo ramy okiennej. Skrzydła okiennic rozwieralnych mają przeważnie ramę i wypełnienie w postaci lamelek.
Oprócz rozwieralnych dostępne są okiennice przesuwne. Ich skrzydła są tak samo zbudowane, ale nie poruszają się na zawiasach, lecz po górnej i dolnej prowadnicy przytwierdzonej do ściany. Ruch umożliwiają wózki wyposażone w małe kółka.

    Więcej o:

Skomentuj:

Osłona przeciwsłoneczna - rolety, markizy, żaluzje, screeny, refleksole