Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Pomysły na schowki w mieszkaniu

red.
SZAFY I REGAŁY. - ŁUKASZ ZANDECKI

Schowki pomagają nam zapanować nad przybywającymi rzeczami w mieszkaniu. Podpowiadamy, gdzie znaleźć dodatkową przestrzeń na przechowywanie i jak ją wykorzystać co do centymetra.

SZAFY I REGAŁY. - ŁUKASZ ZANDECKI

Szafy i regały

Wybór szaf i regałów jest ogromny - producenci oferują mnóstwo mebli do przechowywania, w tym tzw. modułowe, złożone z szafek, szaf i półek o różnej wielkości. Można je zestawiać w dowolny sposób, a w razie potrzeby dokupywać kolejne elementy. Dobrym rozwiązaniem jest też zamówienie zabudowy u stolarza - mebel robiony na wymiar idealnie wypełni przeznaczone na niego miejsce, na przykład wnękę.

SZAFY I REGAŁY. - SYLWESTER REJMER

Szafy i regały: dwustronne

Niewysoka ścianka z płyty gipsowo-kartonowej oddziela w pokoju dziennym miejsce do spania od kącika wypoczynkowego. Z obu stron zrobiono w niej półki o różnej wysokości. Zabudowa z płyty powstała również przy ścianie naprzeciwko. Zrobione w niej wnęki mają wymiary ściśle dopasowane do telewizora i sprzętu grającego.

SZAFY I REGAŁY. - BLACK OAK STUDIO

Szafy i regały: w roli przegrody

Dwie zabudowy z otwieranymi na dotyk schowkami zostały zrobione na zamówienie. Jedna z nich, oddzielająca kąt wypoczynkowy od miejsca do pracy, nawiązuje formą do skrzydła samolotu (pan domu pasjonuje się lotnictwem). Ciekawą formę mebli podkreślają wnęki fornirowane dębem.

SZAFY I REGAŁY. - RADOSŁAW WOJNAR

Szafy i regały: zestaw wieloelementowy

Główny mebel zabudowy, wykonanej na zamówienie, tworzą szafki-kubiki z białej płyty meblowej i otwarte półki z drewna. Uzupełnieniem są dwie półki wiszące (jedna na sprzęt RTV) oraz szafka wsparta na wysokich donicach. Całość spaja duży panel, za którym ukryto kable.

SZAFY I REGAŁY. - SYLWESTER REJMER

Szafy i regały: komoda XXL

Wnęka została zabudowana schowkami o różnej wysokości, a więc i pojemności - dzięki temu łatwiej posegregować przechowywane tu przedmioty. W dolnej części znajdują się otwierane na dotyk szuflady, w górnej szafki z podnoszonymi drzwiczkami.

SZAFY I REGAŁY. - DARIUSZ RADEJ

Szafy i regały: dookoła grzejnika

Spory żeliwny kaloryfer na głównej ścianie to wątpliwa ozdoba. Znalazł się na to sposób: wkomponowany między półki i szafki wygląda jak ujęta w ramy nowoczesna rzeźba i nie rzuca się w oczy.

POD SUFITEM. - RADOSŁAW WOJNAR

Schowki pod sufitem

Ta trudno dostępna przestrzeń zwykle bywa zagospodarowywana w przedpokojach ? tam buduje się obszerne pawlacze na rzadziej używane przedmioty, np. sezonową odzież. Ale podsufitowy schowek można zrobić także w innych pomieszczeniach, nawet w salonie.

POD SUFITEM. - ARKADIUSZ SCICHOCKI

Schowki pod sufitem: biblioteczka

Wokół całego pokoju zbudowano półkę z płyty gipsowo-kartonowej; wykończona od spodu szeroką listwą sztukateryjną wygląda jak ozdobny gzyms. Taka półka to również sprawdzony pomysł na optyczne obniżenie zbyt wysokiego pomieszczenia.

MEBLE DWUFUNKCYJNE. - RADOSŁAW WOJNAR

Meble dwufunkcyjne

Kanapa z półką na prasę, siedzisko ze skrzynią na buty, otwierany puf na dziecięce zabawki - sprzęty, które pozwolą zaoszczędzić miejsce, sprawdzą się nie tylko w małych mieszkaniach. Znajdziemy je w sklepach, niektóre można też zrobić samemu.

W fotelu wykonanym z tak popularnych ostatnio europalet na niewielkie schowki wykorzystano puste przestrzenie między deskami. Pod siedzisko wsunięto szuflady, a w boczne oparcia - segregatory.

MEBLE DWUFUNKCYJNE. - MONIKA LEWANDOWSKA/PHOTOTAPETA

Meble dwufunkcyjne: sofa z gazetownikiem

Kanapa Bibik (projekt Renaty Kalarus dla Noti) z tyłu i po bokach ma sporą wnękę - idealne miejsce na czasopisma. Wziąwszy pod uwagę wymiary mebla (210 x 128 cm), na takiej półce zmieści się naprawdę sporo.

MEBLE DWUFUNKCYJNE. - SYLWESTER REJMER

Meble dwufunkcyjne: fotel z półkami

Na półkach w oparciach foteli i kanapy można trzymać niewielkie przedmioty, po które często sięgamy podczas wypoczynku (choćby piloty), albo wykorzystać je jako miejsce na dekora-cyjne drobiazgi.

MEBLE DWUFUNKCYJNE. - SYLWESTER REJMER

Meble dwufunkcyjne: łóżko i regał

Dwa tapczaniki obudowano konstrukcją, która składa się z niskich półek (z tapicerowanymi poduchami na wierzchu) i zamocowanych na nich regałów. Część półek zajmują kolorowe pojemniki na zabawki.

POD OKNEM. - RADOSŁAW WOJNAR

Schowki pod oknem

Szafkę najlepiej zrobić równo z brzegiem parapetu; standardowy ma od 25 do 40 cm głębokości - jeśli chcemy mieć pojemniejszą zabudowę, warto go wymienić na głębszy. Gdy pod oknem jest grzejnik, do zagospodarowania pozostaje przestrzeń po jego bokach.

Na zdjęciu: Zabudowa z pomalowanej na biało płyty meblowej powstała wzdłuż całej ściany z oknami. Zamiast trzech osobnych parapetów zamontowano jeden - na tyle szeroki, by pod nim zmieściły się pojemne szafki, a na nim (między oknami) sprzęt RTV. Okrągłe otwory wycięte w środkowej części zabudowy to nie tylko dekoracja - w tym miejscu znajdują się grzejniki.

POD OKNEM. - ŁUKASZ KOZYRA

Schowki pod oknem: kobiecy kącik

Pod nietypowym, wysoko umieszczonym oknem z wąskim parapetem ustawiono toaletkę z szafką i szufladkami (mebel zaprojektowano tak, by nie zasłaniał grzejnika). Przestrzeń między meblem a parapetem idealnie wypełniło lustro w ramie. W kąciku za szafą zmieściły się dodatkowe półki.

POD SCHODAMI. - fot. IKEA

Pod schodami

Wszelkiego rodzaju schowki najczęściej buduje się pod schodami pełnymi (pod ażurowymi można ewentualnie umieścić wolno stojący mebel, np. komodę). Taką zabudowę trzeba zrobić na wymiar, dokładnie dopasowując ją do wnęki o nieregularnym kształcie.

MODUŁOWA UKŁADANKA. Zamiast stałej zabudowy ? kilka skrzynek będących namiastką regału. Rozwiązanie znacznie tańsze niż zabudowa zamówiona u stolarza, w dodatku w każdej chwili można zmienić układ elementów, tworząc nową kompozycję.

Na zdjęciu: Zamiast stałej zabudowy - kilka skrzynek będących namiastką regału. Rozwiązanie znacznie tańsze niż zabudowa zamówiona u stolarza, w dodatku w każdej chwili można zmienić układ elementów, tworząc nową kompozycję.

NA PODEŚCIE. - PICTURE PRESS

Schowki w podeście

Sprawdzony sposób na optyczne podzielenie wnętrza i wyodrębnienie części o innym przeznaczeniu - choćby miejsca do pracy czy kąta jadalnego. Natomiast przestrzeń pod podestem to idealne miejsce na dodatkowe schowki.

Na zdjęciu: Na podeście w sypialni stoi łóżko (zamiast niego można położyć sam materac). Szuflady, w których jest przechowywana zapasowa pościel, koce i poduszki, zamiast tradycyjnych uchwytów mają zaokrąglone wycięcia.

ZA ŁÓŻKIEM. - PICTURE PRESS

Schowki za łóżkiem

W małej sypialni najlepszym rozwiązaniem jest zabudowanie ściany za zagłówkiem łóżka, która często pozostaje niewykorzystana. W dużym pomieszczeniu rozwiązań jest oczywiście znacznie więcej - można zbudować pojemną szafę wnękową zamykaną przesuwanymi drzwiami albo nawet wydzielić osobną garderobę.

Na zdjęciu: W tej sypialni regały za łóżkiem pełnią jednocześnie funkcję zagłówków - to dzięki zamocowanym do ścianek mebli poduchom. Można je zamówić u tapicera lub w firmie oferującej zagłówki modułowe, z których tworzy się dowolne kompozycje.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Salon: nowoczesność z klimatem
Salon: aranżacja w blasku Marilyn Monroe
Nowoczesny salon w domu jednorodzinnym

Skomentuj:

Pomysły na schowki w mieszkaniu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej