Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Co czwarty Polak planuje remont, a ponad połowa z nas o nim marzy. Co jeszcze Polacy mówią o swoich wnętrzach?

red.

Według badań przeprowadzonych przez TNS Polska niemal 40% Polaków chciałoby często lub bardzo często zmienić coś w swoim domu. A co najbardziej wpływa na nasze decyzje w urządzaniu wnętrz? Poznajcie wyniki badań o wnętrzach Polaków.

PRZED ZMIANĄ. Meble w salonie (fotel, komódka i stolik) choć wyglądały atrakcyjnie, ze względu na niewielkie wymiary nie pasowały do dużego wnętrza. Wyglądały, jakby znalazły się tu przypadkowo. - fot. Arkadiusz Ścichocki

Wystrój wnętrz jest ważny, ale...

Badanie przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie firmy Black Red White miało pokazać, co myślimy o wystroju naszych wnętrz. Aż 90% Polaków zadeklarowało, że przywiązuje dużą wagę do wyglądu domowych wnętrz, co wydaje się bardzo pozytywną cechą. Niestety w dużej części wydaje się to prawdą jedynie na poziomie deklaratywnym. (ZOBACZ:Zdjęcia mieszkań z serwisów ogłoszeniowych. Czy tak naprawdę mieszkają Polacy?) Mieszkania często zaniedbujemy, głównie ze względów braków finansowych. Wymiana zepsutych bądź zużytych sprzętów często spada na ostatnie miejsce listy potrzeb.

Targi Wnętrz Home Decor - fot. mat. partnera

Gotowi na zmiany

Niezależnie od stanu portfela, dla 45% ankietowanych salon jest najważniejszym pomieszczeniem w domu i stanowi on odzwierciedlenie naszych osobowości, wręcz wizytówkę. To właśnie ten pokój Polacy najchętniej poddaliby metamorfozie - deklaruje tak 33% badanych.

Według badań ponad połowa z nas w pierwszej kolejności chciałaby wymienić w swoich domach meble oraz kolory ścian. W ciągu najbliższego półrocza niemal jedna czwarta z nas (23%) planuje odświeżenie jednego pomieszczenia w swoim domu. Co piąty Polak zamierza kupić dodatki i artykuły dekoracyjne, a co dziewiąty dokupi meble. Jest to dobrą nowiną dla branży meblarskiej oraz dekoratorów wnętrz. Z usług tych drugich jesteśmy skłonni korzystać coraz częściej. Choć na pomoc dekoratora wciąż może sobie pozwolić tylko mały procent Polaków.

Miało być prawdziwie po męsku - żadnych pasteli ani wzorków, tylko proste formy, nowoczesne materiały i rozwiązania. Ona (projektantka) podsuwała pomysły, on (właściciel mieszkania) podejmował decyzje. <BR />W aneksie kuchennym otwartym na pokój dzienny zestawiono różne materiały - ciemne z jasnymi, chłodne z ciepłymi. Szafki wiszące i stojące od strony kuchni mają fronty z matowej płyty MDF. Od strony pokoju wyłożono je taflą czarnego szkła (z takiego samego jest blat stolika kawowego w pokoju). Ścianę nad laminowanym blatem roboczym także chroni szkło, lecz w zielonkawym odcieniu. Sięgająca sufitu zabudowa ma fronty fornirowane egzotycznym drewnem zebrano. Kanapa w mocnym czerwonym kolorze stanowi najmocniejszy akcent w wystroju pokoju. - fot. Łukasz Zandecki

Ekonomia stylu

Wyniki badań TNS Polska pokazują, że Polacy cenią prosty wystrój wnętrz. Największe uznanie wśród ankietowanych zdobył styl nowoczesny i styl klasyczny. Styl nowoczesny wybierany jest częściej przez ludzi młodych i lepiej sytuowanych, natomiast stylistykę klasyczną preferują osoby starsze. Magdalena Mirkowicz, autorka bloga wnętrzarskiego My Pink Plum!, ocenia, że te style wybieramy m.in. z przyczyn ekonomicznych. Meble i dodatki w tych stylach są łatwo dostępne w sklepach, nawet w tanich sieciówkach.

Najchętniej wybieramy meble w odcieniu jasnego drewna. Prawie 20% badanych zaaranżowałoby salon meblami w kolorze brązowym. Jednak kolorystyka nie jest czynnikiem najważniejszym w procesie zakupowym. Większe znaczenie ma cena, a następnie funkcjonalność i wymiary kupowanych mebli.

Pokój przed i po - fot. Metamorfozone

Zmiany w życiu, zmiany w domu

Wyniki badania pokazują, że dla Polaków bardzo ważnym aspektem jest cena mebli, ale nie w oderwaniu od wzornictwa i wyglądu oraz względów praktycznych. Polacy szukają w salonach meblowych systemów, które rosną wraz z ich rodzinami. Zaczynają od jednej komody, a wraz ze zmianą sytuacji życiowej zmienia się aranżacja mieszkania. Warto zwrócić uwagę, że Polacy chcą także mieć wpływ na finalny wygląd mebli, które znajdą się w ich mieszkaniach. Aż 33% badanych deklaruje ochotę wprowadzania własnych zmian oraz pomysłów w istniejących już rozwiązaniach.

To co nas najbardziej motywuje do zmian we wnętrzach jest zmiana sytuacji życiowej: przeprowadzka, małżeństwo, zmiana partnera, a nade wszystko narodziny dziecka. Dopiero wtedy dotychczasowy wystrój okazuje się niewystarczający.

Wnętrza - Dorota Wróblewska

Komentarz

Dorota Wróblewska, producentka imprez traktujących o modzie i designie, redaktor naczelna serwisu Sophisti.pl

Jak wynika z badań, niemal dwóch na pięciu mieszkańców naszego kraju często zmieniałoby coś w swoim domu, gdyby tylko mieli taką możliwość. Zaczęłam się więc zastanawiać, co ma na taką potrzebę największy wpływ. Pogoda? Lepsze samopoczucie? A może po prostu szeroko pojęta zmiana? Zmiana mieszkania, zmiana partnera, narodziny dziecka? I rzeczywiście, najchętniej zmieniamy lub wzbogacamy wystrój naszego M, gdy ewoluuje nasza sytuacja życiowa. Jakie pomieszczenie chcielibyśmy zmieniać najczęściej? Otóż jest to salon, który chętnie zmodyfikowałaby ponad 1/3 Polaków (33%). To prawda, to w salonie odpoczywamy, czytamy, oglądamy telewizję, prowadzimy rozmowy z domownikami, czy po prostu leniuchujemy. To w nim nabieramy energii twórczej, wpadamy na najciekawsze pomysły.

Polacy o wystroju swoich mieszkań - Black Red White

33% z nas planuje remont

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Malowanie boazerii jako pomysł na odświeżenie aranżacji wnętrza
Jak nie uszkodzić przewodów i rur w ścianie?
Sprawdzone sposoby na szybki remont – porady architekta [ZDJĘCIA]

Skomentuj:

Co czwarty Polak planuje remont, a ponad połowa z nas o nim marzy. Co jeszcze Polacy mówią o swoich wnętrzach?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej