Rolety zewnętrzne - przed czy po dociepleniu?
Rolety zewnętrzne muszą być zamocowane w warstwie nośnej, a nie w ociepleniu. Ich montaż przed ociepleniem i wykończeniem elewacji zwiększa ryzyko, że zostaną uszkodzone oraz utrudnia późniejsze prace.
Planuję docieplić dom z lat 70., montując również rolety zewnętrzne. Co należy zrobić najpierw - zamontować rolety czy mocować ocieplenie? Czy takie rolety faktycznie chronią przed zimnem i nadmiernym nagrzewaniem i czy trzeba jakoś szczególnie o nie dbać? Pyta: Aleksandra Węglarska, Gdynia
Rolety zewnętrzne w gotowym budynku
W użytkowanym domu z ocieplonymi i wykończonymi ścianami najlepiej zamontować rolety elewacyjne - są najtańsze, dlatego też dość często stosowane. Do wyboru są dwa rozwiązania: wersja standardowa lub podtynkowa. Najprostszym sposobem jest zastosowanie rolety standardowej, ponieważ nie wymaga to dużej ingerencji w ścianę. Tego typu (standardowe) kasety montuje się do muru nad oknem lub do ramy okiennej we wnęce. Mają one skrzynkę owalną lub ściętą pod kątem 45°, ponieważ mocowanie do ramy okiennej w pewnym stopniu zasłania okno i ogranicza ilość światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia (skrzynki mają 15-18 cm wysokości).
W takich kasetach można wybrać rolety lewo- oraz prawoskrętne. W modelach lewoskrętnych prowadnice znajdują się blisko ramy okiennej. Roleta prawoskrętna po opuszczeniu będzie licować z powierzchnią ściany. Jej pancerz będzie znajdować się dalej niż w modelu lewoskrętnym i to może sprawić, że izolacja termiczna czy akustyczna będzie lepsza. Jeśli wybieramy rolety prawoskrętne, musimy liczyć się z montażem wzdłuż elewacji.
Ostatnie rozwiązanie - rolety podtynkowe - przeznaczone są głównie do domów nowo budowanych, ale też montuje się je w budynkach już istniejących, choć nieotynkowanych. Trzeba jednak wtedy podkuć nadproże.
Rolety do dużych okien
Planując zamontowanie w domu bardzo dużych okien, trzeba pamiętać, że w lecie będą one nie tylko źródłem naturalnego światła, ale i drogą przenikania promieniowania słonecznego. Wskutek tego po godzinie mocnego nasłonecznienia, temperatura w pomieszczeniu z takimi "wystawionymi na słońce" oknami może przewyższać nawet tę zewnętrzną. Problem pogłębia brak wymiany powietrza, gdyż w upalne letnie dni wentylacja grawitacyjna (czyli ta najczęściej spotykana w domach) przestaje działać. Takie okna najlepiej więc wyposażyć w skuteczne osłony przeciwsłoneczne, które zabezpieczą przed przenikaniem do pomieszczeń mocnego promieniowania słonecznego.
Ochronna rola rolet
Rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło zimą - ucieka ono nawet z dobrze izolowanych termicznie budynków, zwłaszcza przez okna i drzwi balkonowe. Zimą opuszczone rolety są barierą dla chłodu; między nimi a oknem powstaje warstwa powietrza (poduszka powietrzna), ograniczająca straty ciepła. Zmniejsza to zdecydowanie wypromieniowanie ciepła w bezchmurne noce.
Rolety chronią też przed przegrzewaniem się wnętrz: w gorące dni opuszczone rolety pozwalają obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o 10° C. Stąd ich tak duża popularność na południu Europy.
Rolety zewnętrzne bez wątpienia zapewniają też bezpieczeństwo; widok opuszczonych masywnych osłon - jako dodatkowej przeszkody do pokonania - może zniechęcić potencjalnego intruza do podjęcia próby włamania. Dlatego warto wyposażyć dom nawet w zwykłe rolety zewnętrzne z PVC lub aluminium, zwłaszcza jeśli mają one dodatkowe rygle blokujące opuszczony płaszcz, co znacznie utrudnia odsłonięcie i dostęp do okna. Jeśli w istotny sposób chcemy podnieść poziom ochrony, możemy zainwestować w rolety zewnętrzne z atestem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Mają one znacznie mocniejszy płaszcz, wzmocnione prowadnice boczne i rygle chroniące przed podważeniem.
Należy jednak pamiętać, że sama roleta nie zapewni nam ochrony przed włamaniem, a poza tym spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy jest opuszczona.
Jak dbać o rolety
Pielęgnacja rolet zewnętrznych jest prosta. Przede wszystkim polega na regularnym czyszczeniu z kurzu i pyłu osadzającego się na pancerzu, które podczas zwijania i rozwijania rolety przyczyniają się do niszczenia jej powierzchni. Do mycia rolet wystarczy woda z płynem do naczyń oraz miękka szmatka. Nie wolno używać proszku do czyszczenia ani żadnych środków żrących. Wykluczone są też ostre szczotki i skrobaczki. Ponadto elementy rolet zewnętrznych wykonanych z tworzyw sztucznych po umyciu warto przetrzeć środkiem antystatycznym, ograniczającym przyciąganie kurzu.
Paski i linki rolet obsługiwanych ręcznie czyści się podobnie jak płaszcz, czyli wodą z płynem. Jeśli są bardzo zabrudzone, można delikatnie wyczyścić je miękką szczoteczką do rąk. Lepiej jednak paski i linki czyścić systematycznie, nie dopuszczając do mocnych zabrudzeń.
Wyczyszczone uszczelki listew dolnych rolet należy posmarować preparatami konserwującymi gumę (np. do opon samochodowych czy uszczelek drzwiowych), a przed nadejściem zimy także chroniącymi przed zamarzaniem.
Co jakiś czas warto jednak zdać się na fachowca, zwłaszcza jeśli rolety są zdalnie sterowane. Specjalista sprawdzi też detale, funkcjonowanie rolety, mechanizmy, w które są wyposażone. Poza tym zarówno rolety elewacyjne, jak i naokienne czy podtynkowe mają skrzynkę z rurą nawojową oraz pionowe prowadnice. Gromadzący się w nich brud serwisant usunie za pomocą sprężonego powietrza.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
Skomentuj:
Rolety zewnętrzne - przed czy po dociepleniu?