Izolacja akustyczna: ciche stropy
Każdy, kto kiedykolwiek mieszkał w bloku wie, jak ważna jest cisza w mieszkaniu. Budując dom, warto się postarać, by izolacyjność akustyczna była w nim jak najlepsza. Wiele zależy tu od izolacji akustycznej stropów.
Obecnie wnętrza nie mają tradycyjnych podziałów. Dzięki temu są przestronne i efektowne, jednak mogą nie sprawdzić się pod jednym względem - akustyki. W domu, w którym trzeba odizolować hałasujące dzieci od pracujących rodziców albo zapewnić ciszę i spokój małemu skrzypkowi ćwiczącemu gamy, część przestrzeni musi być oddzielona ścianami dobrze tłumiącymi dźwięki. Na niewiele się to jednak zda, jeśli nie zadbamy o wyciszenie podłogi. Konstrukcja podłogi (strop) jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na akustykę domu. Przez podłogę przenoszą się głównie dźwięki uderzeniowe, na przykład kroki czy hałas wywołany upadającymi przedmiotami. Wskaźnikiem oceny izolacyjności akustycznej stropów od dźwięków uderzeniowych jest Ln,w.
Parametr ten określa, ile decybeli może przeniknąć przez podłogę - im wartość wskaźnika jest niższa, tym lepiej. Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród są określone w normach. Nie są one zbyt rygorystyczne. Według zawartych w nich wytycznych Ln,w dla standardu podstawowego nie powinien być większy niż 63 dB, a dla podwyższonego - niż 53 dB.
W lesie wydaje nam się, że wokół panuje cisza. W rzeczywistości jest to około 40 decybeli. Szept to 20-30 dB, rozmowa - 60, telewizor - 70, przejeżdżający samochód - 80, motocykl bez tłumika - 100. Niebezpieczny bywa hałas powyżej 85 decybeli, a 140 dB to już próg bólu.
Konieczne dylatacje
Podstawowym warunkiem dobrej izolacji akustycznej podłogi jest niedopuszczenie do powstania mostków akustycznych. Są to miejsca, przez które mogłyby się przenosić dźwięki i drgania. Dlatego też o tym, czy podłoga będzie dobrze tłumić hałas, decyduje nie tylko grubość materiału izolacyjnego. Liczy się także sposób połączenia warstw podłogi z innymi przegrodami. Potencjalnymi mostkami są sztywne, nieprzerwane izolacją połączenia podłogi ze ścianami oraz wszystkimi innymi elementami konstrukcyjnymi, które mogłyby ją "uwięzić" (na przykład ze słupami czy schodami) oraz instalacyjnymi (między innymi z rurami). Wzdłuż i wokół nich potrzebne są dylatacje (szczeliny). Zanim na stropie zostaną położone kolejne warstwy podłogi, konieczne jest ułożenie wzdłuż wszystkich ścian pasków z pianki poliuretanowej, wełny mineralnej lub elastycznego styropianu, które będą wypełniać szczeliny i tłumić dźwięki.
Taśma dylatacyjna zapobiegnie przenoszeniu się dźwięków przez ściany
Jak wyciszyć podłogę
Podstawą każdej podłogi jest strop. W większości domów są to stropy gęstożebrowe, na przykład Teriva, lub stropy monolityczne. Ich masa wynosi 250-600 kg/m2. Im mniejszy ciężar, tym gorsza zdolność do tłumienia dźwięków - a zatem im lżejszy strop, tym skuteczniejsza powinna być izolacja akustyczna. Najlepszym sposobem jest wykonanie na stropie kilkuwarstwowej podłogi pływającej. Wybierając materiał na warstwę izolującą, należy brać pod uwagę jego zdolność do tłumienia dźwięków. Najlepsza pod tym względem jest szklana lub skalna wełna mineralna. Wygłusza ona istotnie dźwięki uderzeniowe. Alternatywnie można zastosować specjalny styropian elastyczny.
Grubość izolacji powinno się dobierać stosownie do jej zdolności do tłumienia dźwięków, ale trzeba pamiętać, że zwiększenie grubości nie powoduje proporcjonalnie lepszej dźwiękochłonności. Na przykład materiał grubości 15 mm, który zapewnia uzyskanie Ln,w=60 dB, po zwiększeniu grubości do 30 mm ma izolacyjność Ln,w=53 dB.
Izolację przykrywa się wylewką betonową o grubości co najmniej 4 cm. Jej warstwa musi być odizolowana od ścian i innych stałych elementów domu pasami elastycznego materiału lub taśmami dylatacyjnymi. Podkład można pokryć dowolnym materiałem posadzkowym.
Najlepiej ułożyć na stropie dwie warstwy wełny, z przesunięciem krawędzi
Przed wykonaniem wylewki wełnę zabezpiecza się folią
Jak wyciszyć dom
Anna Gil, kierownik Biura Doradztwa Technicznego Isover: Wiele osób wprowadzających się do nowych mieszkań, skarży się na niemożliwy do zaakceptowania hałas. Denerwują nas dźwięki dochodzące z zewnątrz, z pomieszczeń usługowych, czy wreszcie te najbardziej uciążliwe - od sąsiadów. Polskie przepisy (normy, warunki techniczne) są dość liberalne pod tym względem. Norma pochodzi z 1999 roku, czyli sprzed 16 lat! Od tego czasu zmieniło się wiele rzeczy: materiały są bardziej innowacyjne, miasta coraz gęściej zabudowane, włączony sprzęt audio-video towarzyszy nam od rana do wieczora. Zatem większą dokuczliwość hałasu są w stanie równoważyć dostępne i łatwe w użyciu produkty i systemy do izolacji akustycznych. Jednak ciszę, której oczekujemy w naszych domach i mieszkaniach, musimy sobie "zaprojektować", zanim budynek zostanie wzniesiony. Kolor ścian możemy właściwie w każdej chwili zmienić, możemy wymienić okna, choć to jest już bardziej kłopotliwe, ale poprawienie izolacyjności akustycznej przegród jest niesłychanie trudne i efekt może nas wcale nie satysfakcjonować.
Dlatego też ISOVER zaleca, aby już na etapie projektu sprawdzać, czy nasze mieszkanie tylko spełnia wymagania (co nie zapewni ciszy), czy je przekracza (co jest z kolei bardzo rzadko spotykane). Inwestorzy domu Multi-Comfort budowanego w Zielonkach k. Warszawy (patrz: str. 90) nie mieli wątpliwości, że ich dom powinien nie tylko zużywać mało energii do ogrzewania, ale ma im również zapewnić komfort akustyczny. Dlatego zarówno na podłodze na gruncie, jak i na stropie między piętrami, zastosowano jako izolację akustyczną wełnę mineralną. Na podłodze na gruncie ułożono wełnę skalną STROPOTERM (spełnia ona również zadanie izolacji cieplnej - żeby ciepło z ogrzewania podłogowego nie uciekało na zewnątrz do płyty fundamentowej), strop nad parterem natomiast zaizolowano wełną szklaną TDPT. Produkt ten daje możliwość wykonania najcieńszej warstwy izolacji - zaledwie o grubości 15 mm - z bardzo dobrym efektem akustycznym. Może być stosowany w pomieszczeniach o dużych obciążeniach użytkowych, gdzie stanowi stabilne podłoże dla warstwy dociskowej, poddanej dużemu obciążeniu równomiernie rozłożonemu (x 5 kPa). Poza tym obydwa produkty (TDPT i Stropoterm) mają najniższy, czyli najlepszy poziom ściśliwości CP2 (maksymalna ściśliwość x 2 mm), co wyróżnia je spośród innych wyrobów przeznaczonych do izolacji akustycznej stropów. Jeśli chodzi o akustykę, należy pamiętać, że strop musi izolować od dźwięków powietrznych (na przykład głośnego radia grającego piętro wyżej) i uderzeniowych (na przykład stukania obcasów sąsiadki z góry). I właśnie TDPT chroni nas przed tymi dwoma rodzajami uciążliwych dźwięków.
Skomentuj:
Izolacja akustyczna: ciche stropy