Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wyciszenie pokoju wełną mineralną

Tomasz Kwiatkowski

Chciałbym wyciszyć jeden z pokoi na parterze, aby moja córka mogła w nim ćwiczyć grę na skrzypcach. Dwie jego ściany są zewnętrzne, jedna sąsiaduje z pokojem dziennym, a druga - z korytarzem; na piętrze jest sypialnia. Znajomy radzi, żeby użyć wełny mineralnej. Jak to zrobić i jakiej wełny użyć? Artur K.

Pokój najłatwiej jest wyciszyć od środka wełną mineralną
Pokój najłatwiej jest wyciszyć od środka wełną mineralną
Fot. Rockwool
Zbyt głośne dźwięki rozchodzące się w powietrzu, a więc fale wywołane na przykład muzyką, zdecydowanie najłatwiej będzie wytłumić od środka. Wystarczy zaizolować ściany i sufit, wykorzystując konstrukcję wypełnioną wełną mineralną.

Wyciszenie wełną mineralną

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyciszyć jedno pomieszczenie. Skuteczną metodą poprawy jego akustyki, jest wykonanie od strony pokoju do ćwiczeń dodatkowych lekkich ścianek, odsuniętych od ścian murowanych o około 1 cm. Przestrzeń pomiędzy takim rusztem wypełnia się materiałem, który bardzo dobrze tłumi fale dźwiękowe i drgania. Dodatkowo powinien on być na tyle sprężysty, żeby dało się go szczelnie ułożyć w przestrzeni między profilami ścianki.

Z tych wszystkich powodów do wypełnienia ścianek wykorzystuje się miękkie płyty lub maty z wełny mineralnej o gęstości powyżej 30 kg/m3 i grubości co najmniej 5 cm. Pozwalają one poprawić akustykę o kilkanaście decybeli (dB), a przecież spadek wartości hałasu już o 10 dB jest odczuwalny jako zmniejszenie natężenia dźwięku o połowę.

Aby dźwięków nie było słychać na piętrze, trzeba też wykonać i zaizolować sufit podwieszany.

Staranne wykonanie

Konstrukcję nośną (ruszt) ścianki wyciszającej wykonuje się z metalowych profili, takich samych, jakich używa się w systemach suchej zabudowy. Ruszt oddziela się od istniejących ścian i stropów podkładkami tłumiącymi, wykonanymi z wełny mineralnej, taśm filcowych lub piankowych. Pomiędzy profilami układa się płyty lub maty z wełny mineralnej. Taka dodatkowa ścianka o grubości 5 cm poprawia izolacyjność akustyczną RA1 ścian murowanych nawet o 31 dB.

Duży wpływ na poprawę izolacyjności akustycznej ma staranność wykonania dodatkowych ścianek. Wełna mineralna powinna być ułożona szczelnie, a płyty gipsowo-kartonowe - dobrze przykręcone, aby nie wpadały w drgania.

Obudowanie pokoju od strony wnętrza spowoduje jego zmniejszenie o około 7-8 cm z każdej strony.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wyciszenie pokoju wełną mineralną