Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Jak kupić okna dachowe?

opracowanie Iwona Szczepaniak
Fot. Velux

Jeśli planujemy zakup okien dachowych, interesujący nas model powinien być właściwie dobrany nie tylko do naszych potrzeb, lecz także do konstrukcji dachu, kąta nachylenia połaci, usytuowania jej względem stron świata, a także do funkcji pomieszczenia i jego wielkości. Choć wydaje się, że kompromis niełatwo osiągnąć, to dzięki dostępnym rozwiązaniom jest to możliwe.

Rodzaje okien dachowych

Na rynku jest wiele okien dachowych – począwszy od pojedynczych (które można montować po kilka obok siebie w poziomie lub w pionie), przez stałe (nieotwierane, zwane fixami), kolankowe, balkonowe, aż po panoramiczne i łukowe. Jednak to nie sami inwestorzy i nie dekarze wybierają konkretne modele okien połaciowych. To decyzja projektantów, którzy biorą pod uwagę nie tylko wygląd, ale wiele innych parametrów. Dobierając rodzaj, liczbę i wielkość okien wiedzą, jak wpadające przez nie światło doświetli pomieszczenie.
Okna dachowe mogą mieć ramy z drewna klejonego warstwowo, impregnowanego próżniowo i lakierowanego. Są one chronione od zewnątrz oblachowaniem. W ofercie rynkowej są także okna drewniano-poliuretanowe, z drewna modyfikowanego termicznie, pokrytego ciśnieniowo poliuretanem, tworzącym na powierzchni ramy trwałą i idealnie gładką powłokę. Producenci oferują również okna wykonane z profili PVC, wzmocnionych rdzeniami stalowymi.

Wygodna obsługa

Wybierając okna na poddasze, trzeba zdecydować, czy będą służyły tylko do doświetlenia i przewietrzania wnętrz, czy mają również umożliwiać swobodny dostęp do okna lub wyjście na dach. Duży wpływ ma na to sposób otwierania okna. Na rynku mamy spory wybór rozwiązań. Bez przeszkód dobierzemy więc system optymalnie dopasowany do pomieszczenia, wysokości ścianki kolankowej i stopnia nachylenia połaci dachu, tak aby skrzydło można było łatwo otwierać i zamykać niezależnie od wysokości, na jakiej będzie usytuowane.
Okna połaciowe są zwykle obsługiwane ręcznie, najlepiej byłoby więc, aby ich dolne krawędzie znalazły się na wysokości 80-115 cm nad podłogą, a górne – w odległości 200-220 cm od niej. Takie usytuowanie okien jest możliwe, jeśli ścianka kolankowa jest stosunkowo niska. Okna dachowe zamontowane na takiej wysokości najwygodniej obsługiwać za pomocą systemu górnego otwierania. Z kolei przy wysokiej ściance udogodnieniem są okna z dolnym systemem otwierania. Umożliwi on łatwe otwieranie i zamykanie okna nawet niskiej osobie. Jest to rozwiązanie korzystne także z punktu widzenia ergonomii – aby otworzyć okna dachowe, nie trzeba stawać na palcach ani wyciągać ręki w górę. Aby łatwo sięgać do klamki, należy zrezygnować z umieszczenia mebli pod oknem lub ustawić je tak, by mieć do niego swobodny dostęp.
Uniwersalnym rozwiązaniem są okna z systemem podwójnego otwierania: z klamką u dołu oraz uchwytem otwierającym u góry. Uchwyt dodatkowo ułatwia otwieranie – jest dostępny, gdy stoimy w pozycji wyprostowanej, więc nie musimy się schylać i nie jesteśmy narażeni na uderzenie głową w szybę. Jednocześnie ten sposób otwierania zapewni bezpieczeństwo dzieciom, które nie otworzą okna dachowego bez wiedzy rodziców. Pod oknem można ustawić biurko, stół czy kanapę, bez obawy, że utrudni nam to dostęp do skrzydła.
Okna dachowe, które mają być umieszczone poza bezpośrednim zasięgiem użytkownika, mogą być również fabrycznie wyposażone w urządzenia umożliwiające ich zdalną obsługę.

Najważniejsze parametry

Ze względu na miejsce wbudowania okna połaciowe muszą być szczelne. To jednak dość oczywisty parametr. Obecnie najważniejszą cechą okien dachowych jest ich izolacyjność termiczna, określana przez współczynnik przenikania ciepła Uw. Dostępne na rynku standardowe okna dachowe mają Uw na poziomie 1,3 W/(m2K), czyli wartości wymaganej w warunkach technicznych od początku tego roku. Jednak wiele z nich już osiąga lepsze parametry niż te, które zaplanowane są jako obowiązujące od 2021 r. Współczynnik Uw takich okien dachowych, mierzony po ich zamontowaniu, ma mniej niż 1,0 – często jest na poziomie 0,8, a w najlepszych modelach wynosi nawet 0,58.
Nie mniej istotna jest również możliwość przewietrzania wnętrz pod dachem. Dlatego wiele z dostępnych na rynku okien dachowych wyposażonych jest w nawiewniki obsługiwane – przynajmniej – ręcznie. W wybranych modelach znajdują się automatyczne nawiewniki, które dbają o optymalną ilość świeżego powietrza na poddaszu, bez jego nadmiernego wychłodzenia.

Akcesoria do okien połaciowych

Najnowocześniejsze modele okien pomagają obniżyć zużycie energii, mają modny design i zapewniają większy komfort użytkowania. Klienci doceniają także znaczenie wewnętrznych akcesoriów dekoracyjnych i przeciwsłonecznych, a także tych montowanych od zewnątrz, jak rolety i markizy. Ich właściwe użytkowanie również wpływa pozytywnie na bilans energetyczny okna, przyczyniając się do obniżenia rachunków za energię potrzebną do ogrzania lub klimatyzowania wnętrz.
Dla osób, które oczekują większego komfortu, najlepszą propozycją będzie automatyczny system sterowania. W ramach tego systemu działają między innymi okna dachowe, które mają wiele innowacyjnych funkcji – zamykają się automatycznie, gdy zaczyna padać deszcz, otwierają prawie bezgłośnie, można je dowolnie programować (na przykład ustalając godzinę otwarcia okna i jego zamknięcia), a przy tym są bardzo proste w obsłudze i energooszczędne.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Okna dachowe - jaki wybrać rodzaj? Jak montować?
Monter stolarki - jak go dobrze wybrać?
Montaż okien i drzwi - jak rozpoznać dobrego specjalistę?

Skomentuj:

Jak kupić okna dachowe?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej