Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montaż okien i drzwi - jak rozpoznać dobrego specjalistę?

red.

Dobry montaż okien, drzwi, bram czy elementów fasady wymaga zatrudnienia profesjonalnych, wykwalifikowanych fachowców. Dostępne obecnie na rynku nowoczesne produkty powinny być instalowane przy użyciu odpowiednich technik, do czego niezbędna jest wiedza i doświadczenie. Tylko dobry monter będzie więc w stanie właściwie zamontować wyroby stolarki budowlanej w naszym domu lub mieszkaniu. Ale jak zawczasu sprawdzić, czy fachowiec, którego chcemy zatrudnić, zamontuje nam okna bez błędów?

Warto wiedzieć, że dostępne są dziś różnorodne rozwiązania izolacyjne pozwalające na zamocowanie stolarki z użyciem taśm (tzw. montaż warstwowy, nazywany również 'ciepłym') czy w warstwie ocieplenia, gdzie okno jest wysunięte i zainstalowane w warstwie izolacji termicznej budynku za pomocą specjalnych profili lub konsol
Warto wiedzieć, że dostępne są dziś różnorodne rozwiązania izolacyjne pozwalające na zamocowanie stolarki z użyciem taśm (tzw. montaż warstwowy, nazywany również 'ciepłym') czy w warstwie ocieplenia, gdzie okno jest wysunięte i zainstalowane w warstwie izolacji termicznej budynku za pomocą specjalnych profili lub konsol
Fot.: POID

Wiedza i doświadczenie

Dobry monter to osoba z wykształceniem technicznym lub zawodowym związanym z budownictwem albo po odbytych kursach, szkoleniach praktycznych i teoretycznych, rzetelnie wykonująca swoją pracę. W tym fachu niezbędna jest także biegłość w czytaniu planów i rysunków technicznych oraz opanowanie narzędzi montażowych. Kompetencje fachowca powinny być poparte doświadczeniem przy pracach budowlanych i remontowych związanych z montażem okien, drzwi czy bram. Istotna jest również orientacja w branży, śledzenie i testowanie pojawiających się na rynku nowości produktowych.
Godny zaufania monter służy inwestorom wsparciem oraz fachowym doradztwem odnośnie produktów. Musi umieć korzystać z najnowszych technik montażowych. Pamiętajmy, że dobranie techniki montażu do specyfiki danej inwestycji jest kluczowe dla całego przedsięwzięcia osadzania stolarki. Dlatego warto zapytać montera o sugerowane rozwiązania i technologie montażowe. Nie tylko pomoże nam to rozpoznać, czy mamy do czynienia z kompetentnym specjalistą, ale umożliwi także wspólny, właściwy wybór. Poszczególne rozwiązania montażowe charakteryzują się różnymi parametrami szczelności oraz odporności na działanie wilgoci czy wiatru. Z tego powodu wybór niektórych, przestarzałych już technik, zwyczajnie się nie opłaca, gdyż po krótkim czasie zainstalowane w niewłaściwy sposób produkty zaczną generować np. straty ciepła.
Warto wiedzieć, że dostępne są dziś różnorodne rozwiązania izolacyjne pozwalające na zamocowanie stolarki z użyciem taśm (tzw. montaż warstwowy, nazywany również „ciepłym”) czy w warstwie ocieplenia, gdzie okno jest wysunięte i zainstalowane w warstwie izolacji termicznej budynku za pomocą specjalnych profili lub konsol (fot. 1).

Kursy i szkolenia

Szybko zmieniająca się rzeczywistość, nowinki technologiczne i wymagania wynikające z obowiązujących przepisów sprawiają, że dobry monter powinien się systematycznie dokształcać. Służą temu kursy i szkolenia zawodowe. Dlatego cenną wartość stanowią posiadane przez niego referencje potwierdzające jego umiejętności. Doświadczony monter może zwykle pochwalić się szeregiem certyfikatów zawodowych oraz referencji wystawionych przez zadowolonych klientów.
Dużą wagę do jak najlepszej jakości montażu swoich rozwiązań przykładają renomowane, uznane na rynku firmy. Dbają one o wysokie kompetencje ekip montażowych, regularnie je przeszkalając i certyfikując. Monterzy specjalizujący się w rozwiązaniach konkretnego producenta doskonale znają najlepsze sposoby ich instalacji. Bez problemu wyłapią też wszelkie uszkodzenia wynikające z zakłócenia procesu produkcji czy np. niewłaściwego transportu lub przechowywania produktów. Co ważne – niektóre firmy produkujące wysokiej jakości okna czy drzwi premiują korzystanie z polecanych przez nie specjalistów wydłużeniem okresu gwarancji na zakupiony wyrób.

Predyspozycje fizyczne

Praca w zawodzie montera wymaga zdolności manualnych i dobrej kondycji fizycznej
– zwłaszcza, że nierzadko wiąże się także z wykonywaniem robót na wysokości.

Dokładność i staranność.

Do zadań fachowca należy prawidłowe wykonanie pomiarów, przetransportowanie w miejsce docelowe zamówionych przez klienta wyrobów bez żadnych szkód, a następnie precyzyjne i sprawne zainstalowanie całej konstrukcji, zgodnie z technologią dostosowaną do konkretnego budynku. Dokładność powinna iść w parze z estetyką pracy – profesjonalista zostawia po sobie porządek. Dobrego montera cechuje też wysoka kultura osobista, schludne, kompletne ubranie robocze, dbałość o czystość, terminowość oraz dobra organizacja pracy (fot. 2). Te cechy nie tylko budują zaufanie, lecz również świadczą o rzetelnym podejściu do wykonywanych zadań.

Dostęp do potrzebnych narzędzi

Żaden monter nie może się też obejść bez odpowiedniego, certyfikowanego sprzętu – jedno narzędzie do wszystkiego nie jest z pewnością wizytówką profesjonalisty. Podstawowy zestaw narzędzi jest inny w zależności od danego produktu, jednak można tu wymienić m.in. miarkę, kątownik, przyssawki do szyb, piany montażowe oraz poziomnicę. Do wykonania cięższych prac niezbędne będą zaś elektronarzędzia o odpowiedniej mocy, jak np. wiertarka udarowa.

Dobrze wykonany montaż pozwoli w pełni wykorzystać parametry użytkowe stolarki, zapewni komfort jej użytkowania i energooszczędność. Z odpowiednio przeprowadzonej instalacji będziemy zadowoleni nie tylko my – inwestorzy, ale i monter, którego będziemy polecać jako godnego zaufania specjalistę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie montażu sprawdzonym fachowcom, rekomendowanym przez producenta zakupionego przez nas produktu.

Kodeks etyki dobrego montera

Kodeks Etyki Dobrego Montera Stolarki Budowlanej to zbiór zasad, które monter powinien stosować w swojej pracy. Opracowany został w ramach kampanii edukacyjnej DOBRY MONTAŻ, we współpracy z jej Partnerami i Ambasadorami – profesjonalnymi monterami. Zebrane tu zasady służą budowaniu pozytywnego wizerunku profesji i zapewnieniu wysokiej jakości prac montażowych. Kodeks jest również przydatny dla inwestorów, gdyż wskazuje im, na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy montażowej i korzystaniu z jej usług.

Jeśli w trakcie wykonywania prac zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości – reagujmy od razu. Wszelkie zastrzeżenie zgłaszajmy bezpośrednio fachowcowi, a jeśli to nie pomoże, firmie, w której jest on zatrudniony.

Zgodnie z Kodeksem Etyki, dobry monter:

- godnie reprezentuje swoją profesję, działając w sposób rzetelny i uczciwy;
- dba o najwyższą jakość montażu, wykorzystując przy tym swoją wiedzę, wytyczne montażowe oraz ogólne zasady sztuki budowlanej;
- jest punktualny i wykonuje swoją pracę terminowo (z uwzględnieniem przeszkód siły wyższej);
- dba o dobre relacje z Klientami, cechuje go wysoka kultura osobista;
- służy Klientowi fachową poradą;
- dba o schludny wygląd i czystość miejsca pracy;
- nie podważa publicznie umiejętności innych monterów;
- podczas pracy nie może być pod wpływem alkoholu oraz niedozwolonych substancji psychoaktywnych;
- pracuje zgodnie z zasadami BHP i dba o bezpieczeństwo w miejscu pracy;
- dba o powierzone produkty do montażu, sprzęt i narzędzia oraz o mienie Klienta;
- podnosi swoje kwalifikacje zawodowe;
- jest gotowy wspierać innych monterów;
- promuje ideę dobrego montażu wyrobów stolarki budowlanej;
- stanowi dobry wzór do naśladowania dla przyszłych monterów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Montaż okien i drzwi - jak rozpoznać dobrego specjalistę?