Drzwi wewnętrzne w stylu nowoczesnym
Kupując tego typu drzwi, warto zwracać uwagę na detale konstrukcyjne i materiały, z których produkowane są skrzydła.
Nowoczesne skrzydła mogą stanowić jeden z głównych elementów dekoracyjnych wnętrza (wtedy ich wzornictwo i kolorystyka są bardzo wyraziste), albo być prawie niewidoczne, wtopione w przestrzeń. Najczęściej produkowane są z płyt drewnopochodnych, lakierowanych na dowolny kolor, okładanych foliami drewnopodobnymi albo fornirami (barwionymi lub w naturalnym kolorze drewna). W drzwiach o wyrazistym wzornictwie często stosowane są wstawki w kontrastowych kolorach lub z kontrastujących materiałów – np. drewno i metal. Takie drzwi mają często konstrukcję bezprzylgową i schowane zawiasy, co umożliwia zlicowane ułożenie płaszczyzn – drzwi i ściany. Bardzo modne ostatnio są tzw. drzwi ukryte, to jednak nieco inne rozwiązanie. Wymaga ono zastosowania specjalnej, niewidocznej ościeżnicy. Jest ona, w zależności od rodzaju ściany, schowana pod tynkiem (ściany murowane) lub pod warstwą płyt gipsowo-kartonowych (ściany szkieletowe). Do takiej ościeżnicy można zamontować standardowe skrzydło lub specjalny model, który można wykończyć w dowolny sposób – np. lakierem, farbą, tynkiem strukturalnym, masą dekoracyjną, dowolną tapetą itd. A gdy wykończenie się znudzi – zmienia się je na inne.
W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzają się też drzwi z dużymi przeszkleniami albo wręcz w całości zrobione z tafli szklanej. Nie stosuje się w nich typowych szkleń, ponieważ zwykła szyba, z uwagi na dużą powierzchnię, przy ewentualnym stłuczeniu mogłaby stanowić zagrożenie dla domowników. W skrzydłach pełnoszklanych używa się wyłącznie szkła bezpiecznego: hartowanego lub klejonego warstwowo. Oba typy mają większą wytrzymałość i odporność na uderzenia niż szkło zwykłe. Rozbita hartowana tafla rozpada się na niewielkie kawałki o nieostrych krawędziach, a klejonej nie da się tak rozbić – nawet spękana na drobno, pozostaje w całości przyklejona do folii wzmacniającej.
Zdaniem eksperta: Ewa Staręga, architekt
To najczęściej drzwi płytowe gładkie, wręcz minimalistyczne lub całe wykonane z jednej tafli bezpiecznego szkła. W tym stylu wciąż króluje wykończenie lakierem matowym lub błyszczącym (popularny MDF) albo w tańszej wersji jednolitym, sztucznym laminatem, dopuszczalny jest drewniany fornir. Drzwi takie powinny być bezprzylgowe, najlepiej z ukrytymi zawiasami.
Architekci lubią projektować ten ponaddwumetrowy detal nowoczesnego wnętrza jako niewidoczny element, niekonkurujący z planowanym, ewentualnie zmieniającym się wyposażeniem pokojów. Modne są więc drzwi ukryte, montowane na niewidocznej ościeżnicy, malowanej na kolor ściany, sprawiające wrażenie wykrojonych w ścianie.
Drzwi nowoczesne pasują do wnętrz w wielu różnych stylach. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach ascetycznych, chłodnych, jednolitych kolorystycznie, industrialnych, minimalistycznych, a także glamour, vintage, eklektycznych czy klasycznych bądź skandynawskich jako niezauważalne tło dla bardziej tradycyjnego wzornictwa.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.
Skomentuj:
Drzwi wewnętrzne w stylu nowoczesnym