Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi wewnętrzne w stylu rustykalnym

Małgorzata Krośnicka, Ewa Stroik

Drzwi rustykalne to najczęściej drzwi drewniane. W ich produkcji specjalizują się przede wszystkim niewielkie zakłady stolarskie. Niektóre z nich pracują nawet z zabytkowymi elementami (okuciami, metaloplastyką), które osadzają na postarzanych ręcznie skrzydłach.

Takie drzwi są zwykle produkowane na indywidualne zamówienia i bardzo kosztowne. Są też zakłady, które oferują mniej ekskluzywne drzwi, choć również produkowane dla konkretnego klienta. Często są one sprzedawane przez internet, np. za pośrednictwem serwisów aukcyjnych czy ogłoszeniowych.

Rustykalne drzwi drewniane mogą być fabrycznie bejcowane albo malowane lakierami przezroczystymi, transparentnymi (zmieniającymi kolor, ale zachowującymi rysunek drewna) albo farbami kryjącymi. Do wykończenia skrzydeł drewnianych często stosuje się również forniry szlachetniejszych i droższych gatunków drzew.

Niekiedy drzwi drewniane wcale nie są wykończone i trzeba je samodzielnie zabejcować lub pomalować. Często w takiej formie sprzedawane są tzw. zetki, czyli drzwi zbijane w tradycyjnej technologii z desek, stabilizowane listwami przybitymi w kształcie litery Z (wyglądają trochę jak wrota od stodoły).

Warto przy tym pamiętać, że zakup niewykończonych drzwi to z jednej strony kłopot i dodatkowa praca w późniejszym terminie, z drugiej jednak mamy możliwość zastosowania do ich dekoracji niestandardowych kolorów i technik, dzięki czemu nawet seryjnie sprzedawany produkt może w naszym domu zyskać nietuzinkowy wygląd.

Zdaniem eksperta: Ewa Staręga, architekt:

Styl rustykalny jest często mylony z klasycznym - drzwi klasyczne często mylnie zaliczane są do rustykalnych. Tymczasem te ostatnie wyróżnia widoczne (niekoniecznie doskonałe) rękodzieło w postaci wstawek z płytki ceramicznej, kutego żelaza, płaskorzeźby czy witraży. Trochę wypaczone, nieszczelne skrzydła, zamykane na skobel lub mosiężną klamkę czy gałkę, nie znoszą żadnych oznak nowoczesności w postaci fornirów, oklein czy nowoczesnego lakierowania. Dlatego używa się do ich produkcji naturalnie wykończonego lub surowego drewna litego, rzadziej klejonego. Skrzydła są malowane farbą, surowe, bądź z efektem drewna olejowanego czy struganego.

Drzwi rustykalne mają nawiązywać do wizji przytulnej, drewnianej chatki z bali, zaszytej w górach, ogrzewanej żywym ogniem z kominka.

    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi wewnętrzne w stylu rustykalnym