Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi wewnętrzne: lewe czy prawe?

Odpowiada architekt Iwona Mere

Mamy kłopot w małym holu na poddaszu, gdzie w każdą stronę rozchodzą się wejścia do pokojów, łazienek i garderoby. Ponieważ będziemy wymieniali wszystkie drzwi w domu, przyszło nam do głowy, że może warto byłoby w niektórych tak zmienić kierunek ich otwierania, żeby uniknąć m.in. zderzania się skrzydeł. Witold I., Warszawa

DRZWI WEWNETRZNE Z TWARDEJ PLYTY MASONITE
Po otwarciu tych drzwi łatwo będzie zapalić światło w pokoju - włącznik umieszczono po lewej stronie.
Fot. Materiały promocyjne
Po której stronie zawiasy

Usytuowanie oraz sposób otwierania drzwi określa zwykle projekt. Ponieważ jednak większość domów powstaje na podstawie gotowych projektów z katalogu, trzeba dokładnie przeanalizować zawarte w nich propozycje. Zmiany w przebiegu ścianek działowych i rozmieszczeniu otworów okiennych czy drzwiowych mogą z jednej strony lepiej dopasować dom do indywidualnych potrzeb, z drugiej - narazić inwestorów na dodatkowe koszty, a także niewygodę, zwłaszcza gdy są wprowadzane na gorąco, w trakcie budowy (nie zawsze uświadamiamy sobie wszystkie konsekwencje przeróbek. Tak jest zresztą nie tylko z drzwiami - również rezygnacja z części pełnych ścian czy duża liczba przebić takich jak wyjście na taras itp., utrudnią umeblowanie wnętrz, blokując możliwość ustawienia większych sprzętów).

Na planach znajdziemy przykładowe aranżacje wnętrz. Warto poświęcić im nieco uwagi, m.in. po to, by lepiej wyobrazić sobie funkcjonowanie przyszłego domu. Nanosząc zawczasu na plany własne pomysły na urządzenie poszczególnych pomieszczeń (a najlepiej - robiąc to w porozumieniu z architektem dokonującym adaptacji projektu), będziemy mogli z dużym prawdopodobieństwem określić usytuowanie gniazdek, lamp, włączników, podłączeń do urządzeń sanitarnych, kuchenki , okapu itp. Podobnie warto postąpić przed podjęciem remontu. Wtedy trzeba też sprawdzić, ile i jakich drzwi będziemy potrzebować.

Drzwi lewe to takie, których skrzydło otwiera się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (gdy stoimy na wprost nich tak, by otwierały się w naszą stronę, po lewej stronie mamy zawiasy, a po prawej klamkę). Jeśli jest odwrotnie - zawiasy znajdują się po prawej stronie, a klamka po lewej, mamy do czynienia z drzwiami prawymi, ze skrzydłem poruszającym się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Częściej stosuje się drzwi lewe, wygodniejsze dla osób praworęcznych.

Uwaga na włącznik

Najpoważniejszą konsekwencją decyzji o zmianie kierunku otwierania drzwi jest konieczność przeniesienia włącznika światła. Nie ma przy tym znaczenia, czy drzwi otwierają się na zewnątrz, czy do środka pomieszczenia - w każdej sytuacji zastąpienie drzwi lewych prawymi lub odwrotnie będzie wymagać umieszczenia włącznika w pobliżu klamki. Chodzi o to, by skrzydło drzwiowe przy otwieraniu nie zasłaniało go. Obchodzenie drzwi przed zapaleniem światła może bardzo uprzykrzyć życie. I na odwrót - ulokowane pod ręką ergonomiczne rozwiązania uczynią wygodnym nawet niewielkie i zupełnie skromne lokum. Dlatego nie warto żałować czasu na staranne planowanie wnętrz domu. A potem należy konsekwentnie pilnować realizacji planów i nie zmieniać ich w nieskończoność. Lepsze bywa wrogiem dobrego

Kiedy warto wprowadzić zmianę?

Ważne jest, by skrzydła sąsiadujących ze sobą drzwi nie blokowały się nawzajem (ćwierćokręgi pokazujące na planach miejsce potrzebne do otwarcia drzwi nie powinny na siebie nachodzić), a po otwarciu nie tarasowały przejść, korytarzy czy schodów oraz by nie uderzały o meble czy nie otwierały się wprost na ścianę. Biorąc pod uwagę wzajemne relacje pomieszczeń, kierunki otwierania drzwi ustala się w sposób gwarantujący sprawną komunikację między "współpracującymi" rejonami - na przykład sypialniami i łazienką oraz garderobami.

Zwykle układ otworów tworzy w projekcie przemyślaną całość. Lepiej w nią nie ingerować bez wyraźnej przyczyny, by nie uruchomić trudnej do zatrzymania lawiny kolejnych zmian.

Przy drzwiach od schowków bądź łazienek warto wziąć pod uwagę także widoki z reprezentacyjnych miejsc - od strony salonu, wejścia czy jadalni. Jeśli nie da się zupełnie usunąć takich drzwi z pola widzenia, niech chociaż uchylone skrzydło przesłania wgląd w mało efektowne zakamarki.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail

Skomentuj:

Drzwi wewnętrzne: lewe czy prawe?