Drzwi wewnętrzne: lewe czy prawe?
Mamy kłopot w małym holu na poddaszu, gdzie w każdą stronę rozchodzą się wejścia do pokojów, łazienek i garderoby. Ponieważ będziemy wymieniali wszystkie drzwi w domu, przyszło nam do głowy, że może warto byłoby w niektórych tak zmienić kierunek ich otwierania, żeby uniknąć m.in. zderzania się skrzydeł. Witold I., Warszawa
Drzwi prawe czy lewe - które są lepszym rozwiązaniem dla Ciebie?
Czy drzwi otwierane są na prawo czy lewo czyli kierunek otwierania drzwi, usytuowanie oraz sposób otwierania drzwi określa zwykle projekt. Drzwi wejściowe i drzwi wewnętrzne mogą być prawe i lewe. Ponieważ jednak większość domów powstaje na podstawie gotowych projektów z katalogu, trzeba dokładnie przeanalizować zawarte w nich propozycje. Zmiany w przebiegu ścianek działowych i rozmieszczeniu otworów okiennych czy drzwiowych mogą z jednej strony lepiej dopasować dom do indywidualnych potrzeb, z drugiej - narazić inwestorów na dodatkowe koszty, a także niewygodę, zwłaszcza gdy są wprowadzane na gorąco, w trakcie budowy (nie zawsze uświadamiamy sobie wszystkie konsekwencje przeróbek. Tak jest zresztą nie tylko z drzwiami - również rezygnacja z części pełnych ścian czy duża liczba przebić takich jak wyjście na taras itp., utrudnią umeblowanie wnętrz, blokując możliwość ustawienia większych sprzętów).
Na planach znajdziemy przykładowe aranżacje wnętrz. Warto poświęcić im nieco uwagi, m.in. po to, by lepiej wyobrazić sobie funkcjonowanie przyszłego domu. Nanosząc zawczasu na plany własne pomysły na urządzenie poszczególnych pomieszczeń (a najlepiej - robiąc to w porozumieniu z architektem dokonującym adaptacji projektu), będziemy mogli z dużym prawdopodobieństwem określić usytuowanie gniazdek, lamp, włączników, podłączeń do urządzeń sanitarnych, kuchenki, okapu itp. Drzwi prawe czy lewe? Podobnie warto postąpić przed podjęciem remontu. Wtedy trzeba też sprawdzić, ile i jakich drzwi będziemy potrzebować i czy będą to drzwi prawe czy drzwi lewe.
Drzwi lewe a drzwi prawe - różnice
Drzwi otwieranie czyli jaki kierunek otwierania drzwi. Drzwi lewe otwierane to takie, których skrzydło otwiera się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (gdy stoimy na wprost nich tak, by otwierały się w naszą stronę, po lewej stronie mamy zawiasy, a po przeciwległej stronie prawej klamkę). Jak odróżnić drzwi prawe? Jeśli jest odwrotnie - zawiasy znajdują się po prawej stronie, a klamka po lewej, mamy do czynienia z drzwiami prawymi, ze skrzydłem poruszającym się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Częściej stosuje się drzwi lewe niż drzwi prawe gdyż są wygodniejsze dla osób praworęcznych.
Uwaga na włącznik podczas otwierania drzwi
Kierunek otwierania drzwi a umiejscowienie włączników światła? Najpoważniejszą konsekwencją decyzji o zmianie kierunku otwierania drzwi jest konieczność przeniesienia włącznika światła. Nie ma przy tym znaczenia, czy drzwi otwierają się na zewnątrz, czy do środka pomieszczenia - w każdej sytuacji zastąpienie drzwi lewych prawymi lub odwrotnie będzie wymagać umieszczenia włącznika w pobliżu klamki. Drzwi powinny otwierać tak by skrzydło drzwiowe przy otwieraniu nie zasłaniało go. Obchodzenie drzwi przed zapaleniem światła może bardzo uprzykrzyć życie. I na odwrót - ulokowane pod ręką ergonomiczne rozwiązania uczynią wygodnym nawet niewielkie i zupełnie skromne lokum. Dlatego nie warto żałować czasu na staranne planowanie wnętrz domu w danym pomieszczeniu. A potem należy konsekwentnie pilnować realizacji planów i nie zmieniać ich w nieskończoność. Lepsze bywa wrogiem dobrego.
Kiedy warto wprowadzić zmianę?
Ważne jest, by skrzydła sąsiadujących ze sobą drzwi nie blokowały się nawzajem (ćwierćokręgi pokazujące na planach miejsce potrzebne do otwarcia drzwi nie powinny na siebie nachodzić), a po otwarciu nie tarasowały przejść, korytarzy czy schodów oraz by nie uderzały o meble czy nie otwierały się wprost na ścianę. Biorąc pod uwagę wzajemne relacje pomieszczeń, kierunki otwierania drzwi ustala się w sposób gwarantujący sprawną komunikację między "współpracującymi" rejonami - na przykład sypialniami i łazienką oraz garderobami.
Zwykle układ otworów tworzy w projekcie przemyślaną całość. Lepiej w nią nie ingerować bez wyraźnej przyczyny, by nie uruchomić trudnej do zatrzymania lawiny kolejnych zmian.
Przy drzwiach od schowków bądź łazienek warto wziąć pod uwagę także widoki z reprezentacyjnych miejsc - od strony salonu, wejścia czy jadalni. Jeśli nie da się zupełnie usunąć takich drzwi z pola widzenia, niech chociaż uchylone skrzydło przesłania wgląd w mało efektowne zakamarki.
Drzwi prawe czy lewe - podsumowanie
Pamiętaj, że: poszczególne skrzydła drzwi nie mogą się blokować (zachodzić na siebie), dlatego warto uwzględnić tego typu ograniczenia w projektowaniu kierunku i sposobu otwierania się poszczególnych drzwi w domu lub mieszkaniu, w przypadku małych pomieszczeń, drzwi otwierane do wewnątrz będą zabierały dodatkową przestrzeń, drzwi wejściowe do mieszkania standardowo otwierane są do wewnątrz, przede wszystkim ze względu na regulacje prawne, przeciwny kierunek zmniejszałby szerokość dróg ewakuacyjnych.
Wybór sposobu otwierania się drzwi prawe czy lewe jest ważny, ponieważ wpływa bezpośrednio na funkcjonalność użytkowania drzwi, a także naszego domu i jego otoczenia. W Polsce przeważają zdecydowanie drzwi prawe otwierane na zewnątrz, ale nie można nazwać tego regułą. Sposób otwierania drzwi powinniśmy wybrać po dokładnej analizie strefy wejściowej do domu.
W polskich domach najczęściej montowane są drzwi zewnętrzne wejściowe otwierane na zewnątrz. Natomiast drzwi wewnętrzne, ze względów bezpieczeństwa, otwierane są zwykle do środka pomieszczenia.
Jest to dosyć istotne, ponieważ wybór odpowiednich rozwiązań pozwoli Ci stworzyć wygodny ciąg komunikacyjny w domu, a także zapewni funkcjonalność i ułatwi codzienne życie.
- Więcej o:
Drzwi wejściowe - bezpieczne, ciepłe i ciche
Drzwi wejściowe w domu - w którą stronę lepiej je otwierać?
Drzwi wewnętrzne z jednej kolekcji
Drzwi wewnętrzne - galeria z cenami
Drzwi wewnętrzne - ekspert poleca
Informacje o drzwiach zawarte w projekcie domu
Drzwi wewnętrzne - informator rynkowy - Loża ekspertów
Drzwi wewnętrzne: jedno-, dwu- czy półtora skrzydłowe?