Drzwi wewnętrzne w stylu klasycznym
Drzwi wewnętrzne w stylu klasycznym to najczęściej konstrukcje płycinowe lub płytowo-płycinowe.
Te pierwsze mają widoczną ramę wykonaną najczęściej z drewna (zwykle klejonego). W rowkach lub wrębach ramy osadzone są tzw. płyciny (zwane też inaczej kasetonami) z drewna, płyt drewnopochodnych lub szkła. Ramy drewniane mogą być oryginalnie wyprofilowane lub rzeźbione i nadawać drzwiom stylowy, niepowtarzalny wygląd.
Natomiast drzwi płytowo-płycinowe mają niewidoczną konstrukcję, a płyciny imitowane są przez wytłoczenia w twardych płytach pilśniowych. Taka konstrukcja wymaga zastosowania wypełnienia stabilizującego skrzydła. Może to być specjalnie wyprofilowany karton (ze względu na kształt zwany plastrem miodu) albo płyta wiórowa z otworami lub bez nich. Skrzydła wypełnione plastrem miodu są lżejsze, a te płytą wewnątrz – sztywniejsze i lepiej izolujące akustycznie.
Wykończenie drzwi o klasycznej stylistyce może być bardzo zróżnicowane – od lakieru, przez laminat, aż po różnego typu forniry. Często też można kupić skrzydła niewykończone (zwykle dotyczy to drzwi sosnowych).
Drzwi klasyczne bardzo często są szklone. Szklane wstawki o różnym kształcie i wielkości pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również pomagają doświetlić i rozjaśnić ciemne pomieszczenia (małe okienko z nieprzezroczystego szkła jest praktyczne w toalecie lub łazience). Z kolei większe przeszklenia, stosowane w drzwiach do pokoi, wprowadzają nastrój otwartości – nie izolują całkowicie domowników, a ponadto powiększają optycznie pomieszczenia.
W drzwiach wewnętrznych rzadko stosuje się szkło całkowicie przezroczyste. Częściej używa się szkła dekoracyjnego – ornamentowego, z wytłaczaną rzeźbioną powierzchnią, matowego (mlecznego), barwionego i stapianego (powstającego w wyniku połączenia w wysokiej temperaturze kawałków szkła w różnych kolorach i o różnej grubości). Warto podczas zakupu sprawdzić, jakie typy szkła oferuje producent – zwykle w cenie jest najprostsze (i najmniej efektowne), ale za dopłatą można dokupić przeszklenia mleczne czy barwione. Jeśli zależy nam na czymś specjalnym, szkło do drzwi można też zamówić niezależnie od producenta, w warsztacie szklarskim.
Zdaniem eksperta: Ewa Staręga, architekt:
Tego typu drzwi to najczęściej konstrukcje płycinowe lub płytowo-płycinowe. Ten styl charakteryzuje się dbałością o wykonane na drzwiach płytowych oraz kasetonowych detale w postaci wałków, dodatkowych listew, a także fazowanych przeszkleń, nierzadko z ornamentem. Drzwi w stylu klasycznym, pomimo że, jak się wydaje, powinny być wizytówką tradycyjnie wyposażonych wnętrz z rzeźbionymi, drewnianymi meblami, wysokimi cokołami czy kryształowymi żyrandolami, są głównie wykończone w sposób nowoczesny. Rzadko malowane farbą, częściej wykonywane są z modnej, lakierowanej płyty MDF, laminowane lub wykończone drewnianym fornirem. Takie drzwi to produkt ponadczasowy, zawsze modny, polecany osobom lubiącym ciepłe, ale przy tym eleganckie, dostojne i precyzyjnie zaprojektowane wnętrza, najczęściej w tradycyjnym stylu. Chociaż nie tylko, mogą być bowiem świetnym uzupełnieniem pomieszczeń z domieszką śmiałej nowoczesności w stylu glamour, eklektycznych lub vintage, a także w stylu skandynawskim czy prowansalskim.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.
- Więcej o:
Drzwi wewnętrzne w stylu rustykalnym
Drzwi wewnętrzne: lewe czy prawe?
Co warto wiedzieć o drzwiach wewnętrznych
Drzwi wewnętrzne w stylowych kolorach - nowości od PORTA
Drzwi rozwierane ukryte i przesuwne chowane w ścianę. Kiedy jakie wybrać i dlaczego warto?
Jakie drzwi wewnętrzne są i będą modne?
Drzwi zewnętrzne do domu – co należy wziąć pod uwagę przy wyborze?
Drzwi przesuwne z zintegrowaną roletą tekstylną