Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Płyty betonowe na podjazd zamiast kostki? Sprawdź co warto wybrać

Wojciech Średniawa, red
Nawierzchnie z wielkoformatowych płyt układa się szybko, a uzyskane z nich deptaki i podjazdy są łatwiejsze w pielęgnacji. - Fot.: POLBRUK

Kostka brukowa jest materiałem chętnie wybieranym do aranżacji przestrzeni wokół domów jednorodzinnych. Coraz częściej jednak ścieżki i podjazdy wykonuje się z wielkoformatowych płyt o prostych, geometrycznych kształtach. Czym się od siebie różnią?

Płyty betonowe zamiast kostki - czy to dobre rozwiązanie?

Nawierzchnie z wielkoformatowych płyt układa się szybko, a uzyskane z nich deptaki i podjazdy dla ruchu samochodów osobowych są łatwiejsze w pielęgnacji.

Wielkoformatowe płyty brukowe i kostka - zastosowanie

Betonowa kostka brukowa swoją popularność zawdzięcza bogatej ofercie kształtów, wzorów i kolorów, a także dużej wytrzymałości oraz uniwersalności. Można z niej wykonać ścieżkę czy patio, a jeżeli ma odpowiednią grubość. Nada się także do wyłożenia podjazdów posesji.

Coraz popularniejsza wielkoformatowa płyta nie ustępuje kostce – ma również właściwą dla betonu trwałość i wysoką odporność na obciążenia. Co więcej, jest podobnie uniwersalna – można z niej wykonać nie tylko ogrodowe ścieżki czy podjazd dla samochodu, ale również posadzkę w zimowym ogrodzie, stopnie schodowe czy taras. Sprawdzi się szczególnie w tym ostatnim przypadku, gdyż tarasowa nawierzchnia powinna być możliwie gładka, co pozwala na komfortowe korzystanie z krzeseł, ławek i stołów.

Przeznaczenie

Płyty warto wykorzystać w projektach, w których dominują geometryczne kształty, prostopadłe linie, bez skomplikowanych wzorów. Polecane są szczególnie do nawierzchni zajmujących dużą powierzchnię. Idealnie pasują do współczesnej architektury i ogrodów nowoczesnych bądź utrzymanych w stylu formalnym. Wśród nich od dawna palmę pierwszeństwa dzierży beton, który uchodzi za surowiec uniwersalny oraz praktyczny. Z kolei drobniejsza kostka, która dostępna jest w szerszej ofercie, sprawdzi się zarówno przy domach tradycyjnych, jak i nowoczesnych, a także tam, gdzie projekt przewiduje alejki z finezyjnymi łukami oraz artystycznymi łączeniami kolorów czy kształtów. Kostka umożliwia bowiem precyzyjne ułożenie nawierzchni nawet w trudno dostępnych miejscach, bez konieczności przycinania elementów.

Walory estetyczne

Wielkoformatowe płyty brukowe są bardziej surowe, industrialne. Zwykle dostępne są głównie w wersji jednobarwnej (najczęściej w jednym z odcieni szarości) lub melanżach kolorystycznych (w odcieniach szarości lub ciepłych beży). Mogłoby się więc wydawać, że uzyskane aranżacje są monotonne. W rzeczywistości jednak potrafią zaskakiwać różnorodnością i oryginalnością. Ponadto, płyta w kolorze surowego betonu świetnie komponują się z dużymi przeszkleniami, czarnym dachem czy białą elewacją. Kostka brukowa natomiast współgra z większością budynków i świetnie sprawdzi się. Pozwalają tworzyć indywidualne kompozycje, utrzymane właściwie w każdym stylu. Do wyboru są zarówno elementy gładkie (najczęściej dostępne w ciepłych barwach), jak i chropowate, np. przypominające nawierzchnię spękanej w słońcu ziemi, drewno czy naturalny granit. Płyty betonowe możesz nie tylko układać w ciekawych kompozycjach, ale również zestawiać z innymi elementami – choćby takimi jak klasyczny bruk bądź płytki chodnikowe.

Użytkowanie kostki brukowej a płyt

A może wielkoformatowe płyty brukowe? Decyzja o wyborze pomiędzy wielkoformatową płytą a kostką ma duży wpływ na funkcjonalność nawierzchni. Efekt powinien być taki, aby użytkownicy bezproblemowo poruszali się po utwardzonym gruncie zarówno pieszo, jak i autem. Różnice w użytkowaniu będą najbardziej odczuwalne na przykład na tarasie czy na patio, gdzie dla komfortu warto postawić na większe elementy. Jest też drugi ważny powód – nawierzchnie wykonane z płyt są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu i pielęgnacji. Płyty warto też układać na ścieżkach, gdy mamy w domu małe dzieci, podróżujące w wózkach lub osoby poruszające się przy pomocy balkoników – kostka (poza bezfazową) nie jest dla nich zbyt wygodna. Poza tym trudno wskazać większe różnice w użytkowaniu przestrzeni wykonanych z kostki i większych kwadratów czy prostokątów.

Kostka brukowa czy płyty betonowe - co jest tańsze?

Podjazd z betonowych płyt w formacie XL to najbardziej pożądany kierunek wśród inwestorów. Wybierać możesz spośród wielu wariantów dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który materiał jest tańszy, gdyż w sklepach możemy spotkać wszystkie produkty wielkoformatowe płyty brukowe i kostki brukowe w szerokim zakresie cenowym. By opowiedzieć na to pytanie porównaliśmy ceny oby produktów w Castoramie. Cena za metr kwadratowy kostki brukowej to ok 50 zł, a za płyty betonowe musimy zapłacić ok 100 zł/m2.

Najbardziej budżetową opcją jest wykonanie podjazdu z kruszywa - nie jest to zbyt skomplikowane i pracochłonne, ale też trzeba mieć na uwadze trwałość, która nie jest najwyższa na podjeździe.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak zagospodarować skarpę w ogrodzie?
Ścieżki ze spadkiem i schodki z kostki brukowej
Ścieżki w ogrodzie: jak je zaprojektować?

Skomentuj:

Płyty betonowe na podjazd zamiast kostki? Sprawdź co warto wybrać

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej